مدیرکل بهزیستی استان قم:

۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه اشتغال مددجویان بهزیستی قم تخصیص یافته است/۳۵ هزار نفر تحت پوشش خدمات بهزیستی قم هستند

مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: در سال جاری 140 میلیارد تومان اعتبار ویژه اشتغال مددجویان بهزیستی قم تخصیص یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم از قم مهدی پهلوانی ستوده در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی و چهل و دومین سالگرد تاسیس آن اظهار داشت: در حال حاضر ۳۵ هزار نفر تحت پوشش خدمات بهزیستی قم هستند که در این میان ۲۲ هزار خانواده دارای اعضای معلول اند.
مدیرکل بهزیستی استان قم افزود: بهزیستی ارتقای سلامت اجتماعی کشور را برعهده دارد و ارائه خدمات به همه، محیط بهتری را برای زیستن فراهم می کند؛ شعار امسال نیز شروعی دوباره برای بهتر زیستن است.
وی بیان کرد: به لطف دولت در سال گذشته تزریق اعتبارات دو برابری را در بودجه دولتی داشتیم و بسیاری از عقب ماندگی های قبلی جبران شد، در مسیر خدمت رسانی نیز در بسیاری از خدمات به مددجویان به خصوص تجهیزات سلامت به روز عمل می کنیم و همه مددجویان که مشمول اخذ این خدمات هستند با مراجعه می توانند خدمات به روز را دریافت کنند.
پهلوانی ستوده عنوان کرد: همچنین در خدمت رسانی طرحی به نام خدمت محور در مراکز مختلف اجرا کرده ایم که تسهیل در روند خدمت رسانی به شمار می رود.
وی خاطرنشان کرد: پیشگیری از آسیب ها و به خصوص معلولیت یکی از رسالت های مهمی است که با انجام ازمایشات ژنتیکی و رصد آسیب های ژنتیکی استان از بروز و شیوع معلولیت ها جلوگیری می‌کنیم که یک طرح علمی و قابل دفاع است و به خوبی انجام می شود.
مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: رصد آسیب های اجتماعی استان برعهده ماست و به عنوان دیده بان عمل می کنیم، در مباحث پیشگیرانه، مسائلی چون اعتیاد را مورد توجه قرار داده ایم و در طرحی به عنوان پیشران و تحول وضع محلی در بحث اعتیاد قدم هایی را برداشته و تا پایان سال در همه محلات در زمینه پیشگیری از اعتیاد و خدمت رسانی دربهبود نقشه کامل از ارزیابی وضعیت اعتیاد و ارائه خدمات گسترده اجرا می شود.
وی افزود: رسیدگی به سلامت اجتماعی و مشکلات اعصاب روان یکی دیگر از خدمات است که در سامانه ۱۴۸۰ بیش از ۳۰ هزار ساعت مشاوره رایگان از ۸ صبح تا ۸ شب ارائه شده است.
پهلوانی ستوده عنوان کرد: در غربال گری نوزادان از نظر شنوایی سال گذشته ۴۰ مورد منجر به کاشت حلزون شنوایی انجام شد و در غربالگری بینایی و طرح تنبلی چشم همه کودکان ۳ تا ۵ سال تحت پوشش قرار می گیرند.
وی در مورد دیگر خدمات تصریح کرد: مرکز بحران خط تلفنی ۱۲۳ در خدمت مردم است و مواردی چون خودکشی و معلول آزاری و کودک آزاری به مشاوه تلفنی و مداخله به موقع با حضور تیم های اجتماعی می پردازد.
مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به نقش مهم رسانه در حمایت از نیازمندان و دردمندان عنوان کرد: شناسایی مشارکت ها به مردم و اصلاح فرهنگ کمک توسط رسانه اهمیت زیادی دارد.
وی خاطرنشان کرد: نیازمندان و افراد تحت پوشش از مستمری ۴۲۰ هزار نفری برای هر یک از اعضا بهره مند هستند و در حال حاضر ده هزار نفر از مددجویان این مستمری را دریافت می کنند.
پهلوانی ستوده اظهار داشت: ۱۳ کمپ درمان سوء مصرف مواد مخدر در سطح استان فعال است که دو کمپ اجباری ترک سوء مصرف مواد هم در سطح استان در این باره فعالیت دارد و معتادان متجاهر در آن نگهداری می‌شوند.
وی بیان کرد: در سال گذشته ۳ هزار نفر در کمپ های ترک اعتیاد درمان شدند و در این باره ۴۰ درصد افرادی که در کمپ های اجباری به سر می بردند یک سال پاکی را می گذارنند.
مدیرکل بهزیستی استان قم عنوان کرد:در اداره مشارکت های مردمی که با کمک خیرین و حمایت هایی نقدی و غیر نقدی و خدماتی فعالیت دارد سال قبل ۲۴ میلیارد تومان جلب مشارکت داشتیم و در زمینه اشتغال مددجویان ۴۲ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال جهت مددجویان معرفی شد، همچنین در سال جاری ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه اشتغال مددجویان بهزیستی قم تخصیص یافته است.
گفتنی است در حمایت از معلولان و نیازمندانف خیرین می توانند از طریق کد دستوری #۹۰۹۰*۷۲۴* و یا شماره کارت ۶۳۶۷۹۵۷۰۷۶۱۸۲۵۸۸ اقدام کنند.