قمی‌ها مورد توجه اهل بیت هستند
قمی‌ها مورد توجه اهل بیت هستند

حجت‌الاسلام علی نظری منفرد شامگاه گذشته در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به سالروز ورود بانوی کرامت به شهر مقدس قم، اظهار کرد: قم از شهرهای اسلامی بوده و تاسیس این شهر بعد از ظهور دین اسلام در شبه جزیره عربستان بوده است. وی افزود: در کتاب جغرافیایی «معجم البلدان» تاریخ تاسیس […]

حجت‌الاسلام علی نظری منفرد شامگاه گذشته در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به سالروز ورود بانوی کرامت به شهر مقدس قم، اظهار کرد: قم از شهرهای اسلامی بوده و تاسیس این شهر بعد از ظهور دین اسلام در شبه جزیره عربستان بوده است.

وی افزود: در کتاب جغرافیایی «معجم البلدان» تاریخ تاسیس شهر قم در سنه ۸۳ هجری نوشته شده است که مصادف با دوره امامت امام سجاد علیه السلام و همزمان با حکامی عبدالملک مروان در شامات و حکمرانی حجاج بن یوسف در عراق است.

نظری منفرد خاطرنشان کرد: طی جنگی که در عراق میان حجاج و عده‌ای از مردم و شیعیان صورت گرفت بعد از غلبه حجاج عده‌ای از شیعیان به این منطقه آمده و قم را تاسیس کرده که اصالت یمنی داشته‌اند.

وی تاکید کرد: بنابر آنچه که در تاریخ ذکر شده قبل از تاسیس شهرقم هفت روستا در این منطقه بوده که جمعیت این روستاها با جمعیت قبیله‌ای که از کوفه آمده بودند سبب شد این شهر تاسیس شود و سپس قبیله اشعریون نیز به این جمعیت اضافه شد و شهر قم رشد و ترقی کرد و به سرعت به محل و پناهگاه شیعیان و مومنین تبدیل شد.

این استاد حوزه علمیه گفت: بنابر روایت امام صادق علیه‌السلام زمانی خواهد رسید که شهر کوفه تخریب خواهد شد و علم از کوفه به شهر قم منتقل و از این شهر به سایر بلاد منتشر خواهد شد و در این شهر خانمی از فرزندان ما اهل‌بیت(ع) مدفون خواهد شد که شیعیان به شفاعت این خانم وارد بهشت خواهند شد.

نظری منفرد افزود: زمان صدور این روایت قبل از تولد پدر گرامی حضرت معصومه سلام الله علیها است و این در حالی بوده که شهر کوفه دارای جمعیت کثیر و یکی از شهرهای بزرگ اسلامی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: شیعیان، مومنان، عالمان و محدثین بسیار بزرگی در این شهر مدفون هستند و باید قدر این نعمات به‌درستی دانسته شود.

نظری منفرد تاکید کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها زمانی‌که در شهر ساوه بیمار شدند به سمت قم عزیمت کرده و در منزل موسی بن خزرج از بزرگان این شهر، سکنی گزیدند.

وی یادآور شد: شهر قم یک شهر و مکان مقدس و خاکش نیز قابل احترام است و باید حرمت این فضا و این مکان به‌درستی نگه‌داشته شود چراکه این شهر و ساکنان آن موردتوجه اهل‌بیت(ع) هستند و انجام منکرات و بی‌حجابی زیبنده این شهر مقدس نیست.

انتهای پیام