فرماندار قم:

فضای سبز و کاربری‌های خدماتی جایگزین ریل‌های متروکه قم می‌شود

عباس ذاکریان ، فرماندار قم با اشاره به اجرایی شدن جمع آوری ریل‌های متروکه قم گفت: زمین‌های احصا شده در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و بعد از تفکیک، فضای سبز و دیگر کاربری‌های خدماتی برای آن تعریف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، عباس ذاکریان با اشاره به اینکه سالهای سال مقداری از ریل‌های درون شهر به صورت متروکه درآمده و بیش از ۱۰ سال هیچ قطاری از آنها عبور نکرده است، اظهار کرد: یکی از مطالبات دیرینه مردم قم جمع آوری این ریل‌ها بود که مشکلات اجتماعی فرهنگی و عمرانی قابل توجهی را ایجاد کرده بود.

وی ادامه داد: یکی از مصوبات سفر اخیر رئیس جمهور به قم این بود که دو ریل متروکه درون شهری در حاشیه بلوار امام رضا (ع) به طول هشت کیلومتر و دیگری از ایستگاه مرکزی تا ایستگاه جمکران به طول هفت کیلومتر جمع آوری و زمین آن تحویل شهرداری شود.

فرماندار قم با بیان اینکه همچنین ۸۰ هکتار از زمین‌های پردیسان برای پاسخگویی به مالکین و معارضین به شهرداری واگذار شد، گفت: اجرایی شدن این تصمیم هماهنگی‌ها و فراهم کردن مقدمات توسط دستگاه‌های مختلف از جمله راه آهن، شهرداری را نیاز داشت که بیش از دو ماه پیش ریل‌های حاشیه بلوار امام رضا (ع) توسط راه آهن به صورت کامل جمع آوری شد و اقدامات لازم برای جمع آوری خط دوم از ایستگاه مرکزی تا ایستگاه جمکران نیز آغاز شد.

ذاکریان افزود: خط دوم نیز به همت شهرداری، راهداری و بنیاد مسکن از پشت مصلی قم در حال انجام است و در ادامه شهرداری در حال انعقاد قرارداد با پیمانکار است تا این کار با سرعت بیشتری ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه فاز اول حد فاصل پشت مصلی تا میدان سپاه در حال انجام است، گفت: حجم عملیات خاکبرداری در این منطقه زیاد است و ارتفاع خاک در برخی نقاط تا پنج متر هم می‌رسد که با تلاش صورت گرفته امیدواریم ظرف چند ماه آینده کاملاً جمع آوری شود.

فرماندار قم با تاکید بر اینکه زمین‌های احصا شده نیز در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: این اراضی بعد از تفکیک، فضای سبز و دیگر کاربری‌های خدماتی برای آن تعریف خواهد شد و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت که در این زمینه نیز مشاور بررسی‌های لازم را انجام خواهد داد.