۴ روستای قم صاحب بوم‌گردی می‌شوند
۴ روستای قم صاحب بوم‌گردی می‌شوند
علیرضا ارجمندی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم گفت: روستاهای دستگرد، نویس، ورجان و کهندان در استان قم صاحب اقامتگاه بوم‌گردی می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، علیرضا ارجمندی اظهار کرد: روستاهای دستگرد، نویس، ورجان و کهندان در استان قم صاحب اقامتگاه بوم‌گردی می‌شوند، علاوه بر این چهار بوم‌گردی پرونده دو متقاضی دیگر نیز در این اداره‌کل در حال بررسی است تا ظرف ماه‌های آینده مجوزهای لازم صادر شود و تلاش داریم برای صدور مجوزهای این متقاضیان در کمترین زمان ممکن همکاری صورت گیرد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران بوم‌گردی از تسهیلات کم‌بهره روستایی بهره‌مند می‌شوند، گفت:‌ یکی از عوامل مهم در توسعه صنعت گردشگری توسعه اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی در سطح استان است و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این استان هر گونه همکاری را با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این خصوص خواهد داشت.

وی افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی از جمله مکان‌های اقامتی و تفریحی هستند که گردشگران می‌توانند ضمن بازدید از جاذبه‌های تاریخی و توریستی در منطقه از خدمات غذاهای سنتی، نوشیدنی‌های محلی و سبک زندگی محلی بهره‌مند شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم ادامه داد: خانه‌های روستایی و تاریخی بهترین مکان برای تبدیل به اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند تا از این طریق بتوان ماندگاری مسافران را ارتقا داد.

ارجمندی با بیان این که اقامتگاه‌های بوم‌گردی دارای استانداردهای گردشگری هستند، گفت: براساس نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی، ضوابطی برای اقامتگاه‌ها تعریف شده است تا بخش‌های نظارتی با استناد به آن خدمات ارائه شده را ارزیابی کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم اضافه کرد: خدماتی که در اقامتگاه‌های بوم‌گردی ارائه می‌شود باید ضمن تامین رفاه حال مسافران، اطلاعات لازم درباره‌ محیط طبیعی و فرهنگی روستاها و مناطق گردشگری را به روش‌های گوناگون و با استفاده از ظرفیت راهنمایان محلی ارائه کند.

  • منبع خبر : روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم