همایش "نقش اصول فقه در تفسیر قرآن کریم" در قم برگزار می‌شود

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، در نشست خبری انجمن  اصول فقه حوزه که با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید صادق محمدی رئیس انجمن اصول فقه حوزه و مرتضی نجفی قدسی رئیس دارالقرآن علامه طباطبایی در دفتر خبرگزاری رسا برگزارشد، ابعاد مختلف و ظرفیت‌های علم […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، در نشست خبری انجمن  اصول فقه حوزه که با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید صادق محمدی رئیس انجمن اصول فقه حوزه و مرتضی نجفی قدسی رئیس دارالقرآن علامه طباطبایی در دفتر خبرگزاری رسا برگزارشد، ابعاد مختلف و ظرفیت‌های علم اصول در دین و علوم دیگر موردبررسی قرار گرفت.

در این نشست علمی تخصصی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید صادق محمدی از برگزاری همایش “ظرفیت‌های علم اصول” در قم خبر داد و اظهار داشت: علم اصول به عنوان یکی از مهم‌ترین علوم حوزه ظرفیت آن را دارد که به آن با دیدی جهانی با آن نگاه شود.

وی با بیان معنای علم اصول که تبیین‌کننده گزاره‌های دینی است، افزود: انجمن اصول فقه حوزه با تشکیل پنج حلقه علمی با عناوین نقد و بررسی مسائل موصول، تاریخ موصول، اصول مقارن، فلسفه علم اصول و تطبیقات علم اصول مباحث علمی این علم را دنبال می‌کند.

تعویق برگزاری دوازهمین همایش ملی تاریخ شفاهیهمایش «سحاب رحمت» در کاشان برگزار می‌شودهمایش ملی “اندیشه‌های علامه طباطبایی” در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود

رئیس انجمن اصول فقه حوزه با تاکید بر جهان‌شمول بودن علم اصول تصریح کرد: باید به علم اصول فراتر از علوم حوزه نگاه کرد، زیرا این علم در حقیقت فهم منطق متن را به صورت عامل در برگرفته و تبیین می‌کند.

وی رسالت انجمن اصول فقه حوزه را معرفی این علم به آکادمی های مطرح جهان دانست و گفت: علم اصول قابلیت ورود به علومی از جمله مباحث تحلیلی زبان را داشته و با این کارکرد و با نگاه نو به علم تفسیر قرآن کریم ورود کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی ادامه داد: انجمن اصول فقه حوزه با این نگاه در دو سال گذشته به علم تفسیر قرآن ورود کرده و با همکاری دارالقرآن علامه طباطبایی علاوه بر ارائه تفسیری با نگاه اصولی به معرفی نگاه اصولی علامه طباطبایی در تفسیر المیزان پرداخته است.

در ادامه مرتضی نجفی قدسی به ارائه تصویری جامع از علامه طباطبایی در علوم مختلف به خصوص اصول فقه پرداخت و اظهار داشت: امسال به مناسبت سی و هشتمین سالگرد وفات علامه طباطبایی با همکاری انجمن اصول فقه حوزه تفسیر نمونه با نگاه اصول فقه موردبررسی قرارگرفته است.

وی شناخت شخصیت علمی علامه طباطبایی را نیازمند زمان و بررسی آثار این دانشمند دینی دانست و بیان کرد: برگزاری همایش “نقش اصول فقه  در تفسیر قرآن کریم” با محوریت تفسیر المیزان می‌تواند تحولی جدید در علم تفسیر را رقم بزند.

رئیس دارالقرآن علامه طباطبایی از تجلیل فعالان عرصه تبلیغ نیز خبر داد و گفت: امسال نیز مانند سالهای گذشته از فعالان حوزه تبلیغ در عرصه‌های مختلف با حضور آیت الله نوری همدانی تجلیل شده و لوحی با امضای وی به برگزیدگان اهدا می‌شود.

همایش “نقش اصول فقه  در تفسیر قرآن کریم” روز چهارشنبه ۲۹ آبان و با سخنرانی آیت الله سبحانی و همکاری انجمن اصول فقه حوزه و دارالقرآن علامه طباطبایی برگزارشده و از مقالات برگزیده تجلیل می‌شود.