ایجاد زیرساخت مناسب برای رشته‌های ورزشی بیماران خاص در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از قم، علی‌اصغر فرمانی در مجمع سالیانه هیات بیماران خاص و پیوند اعضای قم در سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان قم، گفت: توسعه زیرساخت‌های ورزشی مرتبط با رشته‌های این هیات از جمله اولویت‌های هیات بیماران‌خاص و پیوند اعضای قم می‌باشد که […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از قم، علی‌اصغر فرمانی در مجمع سالیانه هیات بیماران خاص و پیوند اعضای قم در سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان قم، گفت: توسعه زیرساخت‌های ورزشی مرتبط با رشته‌های این هیات از جمله اولویت‌های هیات بیماران‌خاص و پیوند اعضای قم می‌باشد که دراین زمینه مجموعه مناسبی از زیرساخت‌ها در مجموعه ورزشی هفت‌تیر ایجاد شده‌است.

وی اظهار داشت: ایجاد زمین‌ها و سالن‌های استاندارد پتانک، اسکواش و همچنین تنیس روی میز در مجموعه ورزشی هفت‌تیر و همچنین وجود خوابگاه‌هایی در این مجموعه ورزشی ظرفیت لازم برای اخذ میزبانی از رویدادهای ملی را در این استان فراهم کردهاست.

فرمانی ادامه داد: فعال‌سازی ایستگاه دارت در پنج بوستان قم و همچنین ایجاد ۲ مجموعه پرتاب دیسک برای بیماران خاص استان از جمله زیرساخت‌های ایجادشده در قم است.

وی با اشاره به عملکرد این هیات، گفت: اعزام به اردوی تیم ملی، اعزام به مسابقات کشوری رشته‌های مختلف، برگزاری مسابقه‌ها و جشنواره‌های مختلف فرهنگی ورزشی از جمله اقدام‌های این هیات در سال ۹۸ بوده است.

فرمانی با بیان اینکه ۶ گروه بیماری زیرمجموعه این هیات وجود دارد که هرگروه شامل ۱۰ رشته ورزشی است گفت: مسابقات تالاسمی و همچنین برگزاری جشنواره ام‌اس و بیماری‌های هموفیلی، تجلیل از قهرمانان سال ۹۶ از جمله اقدام‌های این هیات در سال ۹۷ بوده‌است.

وی ادامه داد: کسب ۹ مدال طلا، ۲ نقره و پنج برنز نتیجه تلاش ورزشکاران این هیات در مسابقات کشوری طی سال ۹۷ در رشته‌های مختلف از جمله بولینگ، پتانک و شنا بوده است که سهم بانوان ۹ مدال و آقایان ۷ مدال می‌باشد.

رئیس هیات بیماران خاص و پیوند اعضای قم، با بیان اینکه بیماران خاص زیر پوشش هیچ نهادی قرار نمی‌گیرند گفت: ورزشکاران این هیات همگی جزو بیماران خاص هستند که با انواع بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند که دغدغه اصلی آن‌ها تامین هزینه‌های درمان آن‌هاست.

فرمانی با بیان اینکه برخی ورزشکاران زیرمجموعه‌ای این هیات ۶ ماه است که توان تامین داروهای خود را نداشته‌اند، ادامه داد: پیش از این کمیته هماهنگی میان انجمن‌ها و کمیته‌های مختلف ذیل استانداری تشکیل و موضوع‌های مرتبط با بیماران خاص پیگیری می‌شد که این کمیته‌ها چند سالی است که به طور کامل منحل شده‌است.

رئیس هیات بیماران خاص و پیوند اعضای قم، ثبت رکورد کشوری آزاد در رشته تیراندازی توسط یکی از ورزشکاران استان را از جمله دستاوردهای مهم این هیات در سال جاری دانست و گفت: در سال جای نخستین دوره مسابقات استعدادهای برتر در رشته بیماران خاص کشور برگزار شد که تیم اعزامی قم موفق به کسب ۲ مدال طلا ، ۲ نقره و ۳ برنز شدند.

فرمانی، با بیان اینکه بیماران خاص شرایط بسیار متفاوت از سایر هیات‌ها دارند، ادامه داد: تمام اعضای این هیات خود از جمله بیماران خاص و پیوند عضو هستند که این موضوع شرایط خاصی را برای فعالیت این هیات ایجاد کرده است که توجه به این تفاوت‌ها در تامین بودجه و اعتبارها ضروری است.

رئیس هیات بیماران خاص و پیوند اعضای قم، با تاکید بر اینکه دغدغه اصلی ورزشکاران این هیات تامین هزینه‌های درمان است گفت: تمام آموزش‌ها و اعزام ورزشکاران به مسابقات مختلف ملی به صورت رایگان برگزار می‌شود.

فرمانی، با بیان اینکه این هیات، از جمله هیات‌هایی است که هیچ‌گونه درآمدی ندارد، گفت: برخلاف سایر هیات‌ها که برای برگزاری دوره‌های آموزش و اعزام به مسابقات از ورزشکاران هزینه‌ای دریافت می‌شود، در این هیات به دلیل شرایط خاص بیماران هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

۲۰۰ ورزشکار بیمه شده در ۶ گروه بیماری های خاص زیر مجموعه این هیات در قموجود دارد. حدود ۱۸۰ بیمار تالاسمی، یک هزار و ۸۰۰ بیمار ام اس، حدود ۲۰۰ هزار بیمار دیابتی، ۲۰۰ بیمار هموفیلی و یک هزار بیمار دیالیزی در قم ساکن هستند.

بیشتر بخوانید: