نصب و راه اندازی پنل‌های خورشیدی با ظرفیت تولید ۳۰۰ کیلووات از برنامه‌های سال آینده /فعالیت ۲ نیروگاه با ظرفیت ۱۱ مگاوات در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، وحید افراز مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق منطقه قم گفت: درحال حاضر برای ۷۷ مشترک برق خانگی با ظرفیت تولید ۶۷۰ کیلووات پروانه صادرشده و ۲ نیروگاه با ظرفیت ۱۱ مگاوات نیز در قم فعال است. افراز عنوان […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، وحید افراز مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق منطقه قم گفت: درحال حاضر برای ۷۷ مشترک برق خانگی با ظرفیت تولید ۶۷۰ کیلووات پروانه صادرشده و ۲ نیروگاه با ظرفیت ۱۱ مگاوات نیز در قم فعال است.

افراز عنوان کرد: پنل‌های خورشیدی در ۱۰ اداره دولتی قم با ظرفیت تولید ۱۴۳ کیلووات نصب است که صرف مصارف داخلی همان اداره می‌شود، نصب و راه اندازی پنل‌های خورشیدی با ظرفیت تولید ۳۰۰ کیلووات از برنامه‌های سال آینده می‌باشد.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق منطقه قم یادآورشد: با توجه به این‌که درصد بالایی از تجهیزات سامانه‌های خورشیدی وارداتی است، قیمت ارز روی پنل‌های خورشیدی تاثیر مستقیم دارد و در حال حاضر برای ایجاد سامانه‌های خورشیدی به ازای هر کیلووات بین هفت و نیم تا هشت میلیون تومان باید هزینه شود.

افراز با بیان این‌که عمر مفید پنل‌های خورشیدی بیش از ۲۰ سال است،تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های خوب پنل‌های خورشیدی این است که هیچ قطعه دینامیکی در آن به کار نرفته، نیاز به نگهداری خاصی ندارد و فقط به دلیل گردوغبار، باید شست و شو داده شوند.

او بیان کرد: قراردادی که شرکت توزیع نیروی برق با مشترکان منعقد می‌نماید، قرارداد خرید ۲۰ ساله می‌باشد و مبالغ پرداختی نیز هر ۲ ماه یک‌بار با قرائت عدد کنتور‌های نصبی از راه دور پرداخت می‌شود.

مدیر بازار برق شرکت توزیع برق قم افزود: هر مشترک برق می‌تواند تا ۲ برابر ظرفیت انشعاب سامانه خورشیدی دریافت نماید و به ازای هر یک کیلووات، ۱۲ مترمربع فضا در پشت‌بام منازل نیاز است و منازلی که مشرف به ساختمان‌های بلند نباشند، به دلیل آفتاب گیربودن مناسب این کار می‌باشند.

به گفته او، بازگشت سرمایه بین سه و نیم تا چهار سال می‌باشد و قیمت خرید برای سامانه‌های خورشیدی از یک تا ۲۰ کیلووات به ازای هر کیلووات ساعت، هزار و ۴۰ تومان و برای سامانه‌های از ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات ۹۱۰ تومان می‌باشد.

در حال حاضر حدود ۵۶۰ هزار مشترک برق در قم فعال است و ۱۲.۵۵ درصد برق قم در بخش کشاورزی، ۲۸.۸۸ درصد در بخش صنعت، ۳۶.۵۵ درصد در بخش خانگی، ۱۰.۴ درصد در بخش عمومی، ۹.۷۸ درصد سایر مصارف و ۱.۸۳ در بخش روشنایی معابر مصرف می‌شود.