از بین رفتن باغات عامل افزایش دمای قم/ باغات قم توسط ذی نفوذان تخریب می‌شود!
از بین رفتن باغات عامل افزایش دمای قم/ باغات قم توسط ذی نفوذان تخریب می‌شود!

به گزارش پایگاه اطلع رسانی نسیم قم ، متولدین دهه پنجاه و شصت در قم پارک سالاریه را خوب به یاد دارند. نوستالژیک‌ترین فضای دوران کودکی هر قمی که بخشی از خاطراتمان را در آن جا گذاشته‌ایم و مدت‌هاست درهایش به سویمان بسته شده. البته فقط همین یکی نیست. بسیاری از باغات داخل شهر قم در […]

به گزارش پایگاه اطلع رسانی نسیم قم ، متولدین دهه پنجاه و شصت در قم پارک سالاریه را خوب به یاد دارند. نوستالژیک‌ترین فضای دوران کودکی هر قمی که بخشی از خاطراتمان را در آن جا گذاشته‌ایم و مدت‌هاست درهایش به سویمان بسته شده. البته فقط همین یکی نیست. بسیاری از باغات داخل شهر قم در سال‌های اخیر با بهانه‌های مختلف به مراکز تجاری، علمی یا مسکونی تبدیل شده‌اند که دیگر دستمان از آنها کوتاه شده و حسرت خوردن برایشان فایده‌ای ندارد.

 

اما تاثیرات نابودی باغ های قم فقط به از بین بردن خاطرات مردم محدود نمی‌شود، بلکه محیط زیست مردم قم را با چالش های جدی مواجه ساخته است.

 

از این‌رو یحیی زارع، مدیرکل هواشناسی استان قم، با اشاره به افزایش دما در استان قم اظهار کرد: در ۳۰ سال گذشته حدود دو درجه افزایش دما را در این استان داشتیم، همچنین در این مدت به دلیل تغییرات اقلیمی کاهش بارش و افزایش تبخیر در استان قم رخ داد.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر، روند رو به افزایش خشکسالی را در استان قم شاهد بودیم، همچنین در این مدت، تعداد روزهای همراه با گرد و غبار نسبت به گذشته در استان بیشتر شد، این موارد نشانه ای از تغییر اقلیم در قم است.

مدیرکل هواشناسی استان قم افزود: استان در طول ۱۱ سال اخیر خشکسالی بیشتری نسبت به گذشته داشت و در این مدت در صدر خشکسالی‌های بسیار شدید در کشور بود.

زارع با اشاره به عوامل تغییر اقلیم در استان قم در گفتگو با فارس اظهار کرد: مهم ترین دلیل این اتفاق، افزایش گازهای گلخانه ای است که به جو تزریق شده است. موتورسیکلت‌های زیادی در استان قم داریم و جزیره گرمایی در استان به وجود آمده است، همچنین فضاهای باغی در قم کاهش پیدا کرد در حالی که این فضاها هوا را تلطیف می‌کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تغییر اقلیم در استان قم به سرعت در حال رخ دادن است.

 

Image result for ‫باغات قم‬‎

 

روند نابودی باغات قم از ۴۰ سال قبل تا کنون ادامه داشته است و بخش عمده‌ای از باغات قم از بین رفته که نزدیک به ۱۵ هزار هکتار برآورد می‌شود. بخشی از این اتفاق به دلیل افزایش جمعیت و بالا رفتن نرخ زاد و ولد و مهاجرت است که موجب شده نیاز به تهیه مسکن وجود داشته باشد و بر این اساس باغات تغییر کاربری پیدا کند.

اما بخشی از این تخریب باغات که در چند سال اخیر اتفاق افتاده ناشی از حضور و نفوذ مراکز، موسسات و شرکت تعاونی‌های مختلف از جمله شرکت‌های وابسته به مراکز دولتی و علمی در شهر قم بوده که حجم تخریب باغات در این بخش، بیشترین حجم می‌باشد.

نائب رئیس  سابق شورای شهر قم در این باره می‌گوید: بسیاری از تغییر کاربری باغات را افراد عادی نمی‌توانستند در شهر انجام دهند و این کار توسط کسانی انجام شده که نفوذ خاصی داشتند یا توانسته‌اند با رایزنی‌هایی این کار را انجام دهند.

 

به عنوان مثال بعد از واگذاری بخش عمده‌ی باغات سالاریه به جامعه الزهرا، سال گذشته محدوده پارک سالاریه به دانشگاه امام صادق(ع) برای راه اندازی شعبه قم این دانشگاه واگذار شده است.

تخریب باغ در قم

 

این در حالی است که بر اساس مصوبه کمیسیون ماده پنج شورای شهر قم برای حفظ باغ‌های شهر، تمام باغات باقی مانده داخل محدوده خدماتی شهر قم که حدود ۷۲ هکتار است، به صورت لکه‌ای از محدوده شهر خارج شده و از این پس اختیار تغییر کاربری این اراضی از سوی نهادهای مرتبط از آنها سلب شده است.

 

لازم به ذکر است که حفاظت از سرمایه‌های عمومی و محیط زیست مردم بر عهده تمامی دستگاه‌های اجرائی، نظارتی و قضائی می‌باشد که متاسفانه صدور انواع مجوزها و پروانه‌های ساختمان و تخریب باغات قم به عهده همان‌ها می‌باشد.