وضعیت مسکن کلید رکود خود را زد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،امیرآبادی فراهانی،عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در همایش صنعت ساختمان و رونق تولید درقم گفت: وضعیت مسکن بعد از رشد قابل‌توجه درقیمت و اجاره خانه‌ها، اخیرا کلید رکود خود را زد که این مسئله نشانگر نبود انسجام […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،امیرآبادی فراهانی،عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در همایش صنعت ساختمان و رونق تولید درقم گفت: وضعیت مسکن بعد از رشد قابل‌توجه درقیمت و اجاره خانه‌ها، اخیرا کلید رکود خود را زد که این مسئله نشانگر نبود انسجام مطلوب دراین زمینه است.

او افزود: درسال‌های گذشته به‌ویژه در چندسال اخیر دولت برنامه‌ای برای مسکن به مجلس ارائه نکرد و با وجود تذکرات چندین‌باره، توجهی به این مساله صورت نگرفت.

او با اشاره به این‌که رونق صنعت ساختمان، تمام صنایع را رونق خواهد بخشید، ابراز امیدواری کرد: وزیر راه و شهرسازی با برنامه‌ریزی، وضعیت مسکن را سروسامان دهند و به نقطه خوبی برساند.

امیرآبادی با اشاره به این‌که صنعت ساختمان پیش رو اشتغال کشور است، بیان کرد: اگر صنعت ساختمان رونق یابد، هزاران شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود و می‌تواند بخش عمده‌ای از بیکاری و رکودی که در کشور وجود دارد را حل نماید.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در زمینه مسکن، اضافه کرد: نظام‌مهندسی باید به رونق مسکن و استفاده از ظرفیت‌های مشاوران و مهندسان خلاق شهر کمک کند و از سوی دیگر نسبت به نظارت بر ساخت‌وساز‌ها فعال باشد.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مهندسان ناظر باید نظارت‌ها را به درستی اعمال کنند و نگذارند پرونده‌ها به کمیسیون ۱۰۰ برسد تا شاهد وضعیت نابه سامان در ساخت‌وساز‌های سطح شهر نباشیم.

او  در ادامه با اشاره به ایراد‌های ثبت‌نام در طرح مسکن اجتماعی، بیان کرد: این‌که بگوییم سایت در چشمی به هم زدن باز و یا بسته شد و افرادی که به اینترنت با سرعت‌بالا دسترسی داشتند، ثبت‌نام کردند، عقلانی نیست.

امیرآبادی تصریح کرد: ثبت‌نام چهار هزار و ۴۰۰ نفر در عرض یک ساعت، نشان می‌دهد مردم نیازمند مسکن هستند و این‌که بعضی‌ها می‌گویند در کشور مسکن اضافه داریم، درست نمی‌باشد.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در زمینه مسکن سهمیه محدود و درخواست‌ها نامحدود است، افزود: به معاون وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد دادیم یک هفته فرصت ثبت‌نام به مردم می‌دادید تا آمار اقشار نیازمند ثبت‌نام برای مسکن را به دست می‌آوردید و سپس قرعه‌کشی می‌کردید.

او گفت: مسکن مهر طرح خوبی بود و بسیاری از مستمندان و محرومان جامعه که فکر نمی‌کردند خانه‌دار شوند، امروز صاحب‌خانه شده‌اند، ولی مشکلاتی در زیرساخت‌ها دارد که باید برطرف شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به نارضایتی مردم از امکانات محدود در محله‌های مسکن مهر، اضافه کرد: دولت هم معذوراتی دارد و با کمبود اعتبار مواجه است، ولی هزینه‌ها باید مدیریت و منابع درست و به‌جا استفاده شود.

او افزود: قم می‌تواند با حفظ تمام ارزش‌های انقلابی و دینی، شهری زنده، پویا و شادی برای مردم قم باشد.

امیرآبادی در پایان برحل مشکلات معیشتی، بیکاری و معضلات اجتماعی تاکید کرد.

همایش صنعت ساختمان و رونق تولید با حضور فعالان این عرصه و مسئولان استانی در تالار مرکزی شهر قم برگزار شد؛ گسترش ظرفیت صادراتی تولیدات، رونق واحد‌های تولیدی مرتبط، مصالح و فناوری‌های نوین و برگزاری رویداد جانبی استارت آپ‌های صنعت ساختمان از محور‌های این همایش بود.