هشدار خیز جدید کرونا در قم شنیده می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از قم، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم در جلسه ستاد مدیریت بحران که روز چهارشنبه با حضور استاندار قم ترتیب یافت گفت: تعداد شهرهای قرمز کشور از ۸ شهر در هفته گذشته به ۲۲ شهر طی هفته جاری افزایش یافته و خطر […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از قم، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم در جلسه ستاد مدیریت بحران که روز چهارشنبه با حضور استاندار قم ترتیب یافت گفت: تعداد شهرهای قرمز کشور از ۸ شهر در هفته گذشته به ۲۲ شهر طی هفته جاری افزایش یافته و خطر این ویروس همچنان بر تمام نقاط کشور سایه افکنده است.

سیامک محبی یادآور شد: پیش بینی ها از ورود ویروس هندی در استانهای جنوبی کشور حکایت دارد و با ادامه این روند ممکن است شاهد موج جدید کرونای هندی در استانهای غربی و مرکزی باشیم.

به گفته وی، اگر وضعیت عادی انگاری جاری در جامعه در سریع ترین زمان ممکن مدیریت نشود باید طی ماه های آتی شاهد موج جدید این ویروس در کشور و از جمله قم با توجه به روند شیوع این ویروس به ویژه در استانهای جنوبی و جنوب شرقی باشیم.

وی تصریح کرد: در استان قم طی هفته گذشته شاهد افزایش تعداد مبتلایان کرونایی هستیم و هم اکنون امکان خارج ساختن بیمارستان امیرالمومنین(ع) از پذیرش بیماران کرونایی ممکن نیست.

رییس مرکز بهداشت قم گفت: با وجود کاهش تست های کرونایی در این استان اما تعداد افراد کرونا مثبت در یک هفته گذشته افزایش یافته است.

محبی ادامه داد: اگر وضعیت هفته جاری کرونایی در هفته آینده نیز ادامه یابد، باید شاهد تغییر وضعیت کرونایی این استان و ورود به شرایط دشوارتری باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اضافه کرد: دانش کنونی مراکز علمی جهان در مورد ویروس کرونا ناقص است و هم اکنون مشخص نیست فردی که قبلا به ویروس ووهانی و انگلیسی مبتلا شده آیا امکان درگیری با ویروس هندی را دارد یا نه؟

محبی با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در این استان، گفت: ۱۲ هزار و ۳۰۰ دز واکسن جدید یکشنبه هفته جاری وارد قم شده است.

رییس مرکز بهداشت قم با بیان اینکه حدود ۶۰ هزار دز واکسن در قم به گروه های هدف تزریق شده است، ادامه داد: تزریق واکسن ایرانی طبق پیش بینی وزارت بهداشت از هفته آینده آغاز می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: یکی از چالش های امروز قم در رابطه با مدیریت بیماری کرونا عدم ارائه اطلاعات مسافران ورودی به این استان توسط هتل ها و مسافرخانه ها است.

محبی افزود: تالاری های پذیرایی یکی از پاشنه آشیل های خطرناک استان در مسیر مبارزه با کروناست و در چند روز گذشته فقط از یک مراسم برگزار شده در این تالارها ۱۸ فرد مبتلا به کرونا مثبت شناسایی شده اند.

وی با اشاره به اینکه فاصله گذاری اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی در آبمیوه و بستنی فروشی ها رعایت نمی شود، ادامه داد: روند کنونی رعایت پروتکلهای بهداشتی در بسیاری از مراکز خدمات رسان و تفریحی نگران کننده است.

رییس مرکز بهداشت قم با تاکید بر اینکه میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه در بانکهای خصوصی نامطلوب است، گفت: درصد استفاده از ماسک در این استان ۷۴ درصد برآورد می شود.