حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی انتخابات بزرگ و پرشوری درپیش داریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در جمع دانشجویان بسیجی به حضور حداکثری در انتخابات تاکید کرد و نقش دانشجویان را در عرصه انتخابات و تحولات کشور موثر دانست. حجت الاسلام و المسلمین قمی خطاب به دانشجویان با اینکه انتخابات بزرگی در راه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در جمع دانشجویان بسیجی به حضور حداکثری در انتخابات تاکید کرد و نقش دانشجویان را در عرصه انتخابات و تحولات کشور موثر دانست. حجت الاسلام و المسلمین قمی خطاب به دانشجویان با اینکه انتخابات بزرگی در راه است، گفت: «دانشجوی تشکلی و مکتبی می‌تواند سرنوشت کشور را بسیار قدرتمندانه متحول کند. در این میان دختران دانشجو می‌تواند عملکرد موثرتری داشته باشد تا جایی که آثارش در جامعه ماندگار شود. البته آقایان دانشجو هم باید با حفظ شئونات اسلامی همراه خواهران باشند و در ایجاد تحولات سیاسی و اجتماعی کشور که منجر به سازندگی و توسعه شود نقش آفرینی کنند.»
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ یکی از دانشجویان درباره سلیقه‌ای عمل کردن ردصلاحیت‌ها گفت: «درباره این موضوع دو جمله دارم. یکی اینکه دیگر بس است که بیاییم وقت بگذاریم ببینیم شورای نگهبان بد عمل کرد یا درست. برفرض اینکه از بیست نفر صفر گرفته باشد این موضوع گذشته است. البته باید به جای خودش به آن بپردازیم. اما به آنچه باید فکر کنیم این است که حالا چه کار باید کرد. بنده حقیر هم انتقاداتی به نحوی عملکرد شورای نگهبان دارم و همچنین پیشنهاداتی هم دارم. بسیاری از افرادی که در شورای نگهبان هستند به صداقت، سلامت و انصاف و تقوا می‌شناسم، ولی انتقاداتی دارم.»
حجت الاسلام و المسلمین قمی افزود: «مسئله‌ای که شورای نگهبان درباره صلاحیت‌های و ردصلاحیت‌ها مطرح کرده است اجرا قانون است. من هم فکر می‌کنم برهمین اساس تصمیم گرفته است. در تقسمیم کار‌ها شورای نگهبان مسئول احراز صلاحیت است. در این باره معیار‌های متفاوتی وجود دارد. یعنی ممکن است فردی پروند مفتوح حقوقی داشته باشد و همین موضوع باعث می‌شود طبق قاعده‌های موجود صلاحیتش رد شود. اما ممکن است در دوره بعد آن فرد به دلیل اینکه از پروند مفتوح قبلی تبرئه شده، صلاحیتش تایید شود. اینکه این رویه درست است یا غلط انتقادات بسیاری دارم. اما صلاحیت در یک مجلس ۱۲ نفری مورد بررسی قرار می‌گیرد و بررسی‌ها صلاحیت‌ها براساس یک قاعده و قانون پیش می‌رود. بدون شک باید از قانون تمکین کرد.»
رئیس سازمان تبلیغات با بیان اینکه، اما جواب به این سئوال که شورای نگهبان باید درباره میزان مشارکت نقش داشته باشد؟ تصریح کرد: «به نظر بنده همه باید در جمهوری اسلامی که نظام مردم سالاری دینی است باید تقویت مشارکت فرض بگیرد. اما نمی‌شود از این نتیجه گرفت کسی که صلاحیتش به دلایلی احراز نمی‌شود باید تایید کنیم تا مشارکت زیاد شود این وجهه جمع دارد، نقطه تقارن دارد که در سنجه‌های تفصیلی و تلفیقی باید معلوم شود.»
حجت الاسلام قمی افزود: «اینکه باید فرآیند‌ها اصلاح شود حرف درستی است. جریانات دانشجویی می‌تواند بعد از انتخابات ایرادات فرآیندی و روشن نبودن سنجه‌ها و ملموس نبودن عدله را مورد بررسی قرار دهد.»
وی با بیان اینکه آنچه روشن است باید انتخابات برگزار شود و قطعا یک مشارکت پر شور را شاهد خواهیم بود اظهار کرد: «بلد نیستیم با مردم صحبت کنیم و تدبیری برای دردهایشان پیدا کنیم و بستری فراهم کنیم که درباره تعیین شرنوشت خودشان حرف بزنند و به میدان بکشانیمشان باید فکری اساسی کنیم.»
رئیس سازمان تبلیغات افرود: «اکنون در شرایطی هستیم که باید روبه جلو حرکت کنیم و کمک به مردم برای تعیین شرنوشت خودشان می‌تواند بهترین عملکرد باشد.»
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به سوال دانشجویان درباره بحران جمعیت و عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی برای ترویج فرهنگ ازدواج و آسان سازی در جامعه پاسخ داد: «سازمان تبلیغات اسلامی از هرکسی که می‌خواهد در زمینه دین و تبلیغ اسلام ناب کارکند به نحوی حمایت می‌کند. در بحث جمعیت هم همین طور است. در ترویج فرهنگ ازدواج و فرزندآوری و رشد جمعیت سازمان تبلیغات نگاه هدفمند و حامیانه دارد. حل بحران جمعیت که با آن رو به رو هستیم نیازمند یک استراتژیک است. حتما دولت آینده یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار دهد همین مسئله رشد جمعیت است. اگر معضل جمعیت حل نشود فردای کشور یک جامعه ضعیفی خواهد بود. حتما موضوع اقتصادی در مسئله جمعیت مطرح هست، ولی ریشه رشد جمعیت ما فرهنگی است. جریان دانشجویی و همه کسانی که می‌توانند در جامعه تاثیرگذار باشند باید در این زمینه وارد کار شوند.»