برخورد پلیس قم با خودروهای حادثه ساز و بوق‌های ممتد رانندگان

سرهنگ مختار پناهی عنوان کرد: پلیس راه استان قم با با رانندگان متخلفی که با انجام حرکات نمایشی، مخاطره آمیز و یا لجبازی با سایر رانندگان اقدام به رانندگی می‌کنند، بدون اغماض برخورد کرده و به مقام قضایی معرفی می‌کند. وی ادامه داد: سرعت، سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ خط قرمز پلیس است و […]

سرهنگ مختار پناهی عنوان کرد: پلیس راه استان قم با با رانندگان متخلفی که با انجام حرکات نمایشی، مخاطره آمیز و یا لجبازی با سایر رانندگان اقدام به رانندگی می‌کنند، بدون اغماض برخورد کرده و به مقام قضایی معرفی می‌کند.

وی ادامه داد: سرعت، سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ خط قرمز پلیس است و بدون هیچ گذشتی با رانندگانی که مرتکب این تخلفات شوند قاطعانه برخورد می شود.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان قم خاطرنشان کرد: در طول مسیر اگر راننده‌ای مرتکب ۲ تخلف همزمان شود به مدت ۷۲ ساعت خودروی وی توقیف و روانه پارکینگ می‌شود.

سرهنگ پناهی گفت: رعایت فاصله طولی، خودداری از هرگونه تغییر مسیر ناگهانی، رانندگی در بین خطوط و استراحت در هنگام خستگی مهمترین مواردی است که رانندگان باید به آن توجه داشته باشند.

سرهنگ علی‌حسن قیصری سرپرست پلیس راهور استان قم نیز از برخورد پلیس راهور با بوق زدن های غیرضروری و ممتد رانندگان در سطح استان  قم خبر داد.

 وی با تخلف دانستن اقدام رانندگان به بوق زدن‌های مکرر، اظهار کرد: در جدول جرایم رانندگی میزان جریمه برای بوق زدن‌های غیرضروری مشخص شده است.

وی با بیان اینکه بوق به عنوان وسیله اخطاری- شنیداری در وسیله نقلیه کار گذاشته شده و جز ضروریات است، افزود: موارد میزان استفاده و همچنین نوع صدای بوق در قوانین مشخص است و خارج از این چارچوب مشمول تخلف می‌شود.

قیصری با اشاره به اینکه زمان استفاده از بوق خودرو مشخص است، ادامه داد: استفاده از بوق برای مطلع کردن راننده دیگر یا عابر پیاده نسبت به حضور خود در صورتی که با سایر علایم اخطاری از جمله چراغ  راهنما یا نور بالا یا پایین نتوانیم نیت خود را اعلام کنیم، به کار می رود.

سرپرست پلیس راهور استان قم با تاکید بر اینکه بوق زدن بایستی از سر اجبار آن هم به صورت منقطع باشد، تصریح کرد: متاسفانه بعضی رانندگان از بوق زدن به عنوان فراخوان مسافر، سلام و خداحافظی، تشکر یا اعلام اعتراض استفاده می‌کنند که این موارد نیز ممنوعیت قانونی دارد.

وی با بیان اینکه در جدول جرایم رانندگی میزان جریمه برای بوق زدن های غیر ضروری دیده شده است، خاطرنشان کرد: بوق مجاز طبق قانون بوق ممتد نبوده و از موارد دیگر تخلف و ممنوعیت قانونی می‌توان به استفاده از بوق‌های شیپوری، سوت بلبلی یا بوق‌هایی که صدای احشام و حیوانات است، اشاره کرد.

سرهنگ قیصری با تاکید بر اینکه بوق زدن‌های غیر ضروری غیر از آلودگی صوتی، استفاده مثبت دیگری ندارند، تاکید کرد: ممکن است یک بوق وحشتناک عامل ترسی برای یک خانم باردار شود در این راستا اگر اتفاقی برای کسی رخ دهد به عنوان مسبب غیر عمد مسئولیت کیفری و مدنی برای فرد خاطی خواهد داشت.

 وی با بیان اینکه گاهاً بعضی از رانندگان سرویس مدارس هم این تخلف را انجام می‌دهند، ادامه داد: تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزوز و سامانه صوتی و بلندگو ۴۰ هزار تومان جریمه در پی خواهد داشت.

سرپرست پلیس راهور استان عنوان کرد: استفاده از بوق خودرو در مکان‌های ممنوع، ۳۰ هزار تومان جریمه دارد و از طرفی اگر افراد از بوق‌هایی با صدای بلند و غیرمتعارف استفاده کنند، توسط مأموران پلیس راهور برابر جدول راهنمایی و رانندگی،۴۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

انتهای پیام