معنویت و اخلاق خمیرمایه تمدن سازی در گام دوم انقلاب است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا در پانزدهمین نشست کرسی‌های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع “تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی” در دانشگاه طلوع مهر قم برگزارشد، عنوان کرد: رویکرد به معنویت و اخلاق در بیانیه گام دوم دو ویژگی برجسته دارد، هم رویکرد به آنها است و هم جایگاه […]

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا در پانزدهمین نشست کرسی‌های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع “تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی” در دانشگاه طلوع مهر قم برگزارشد، عنوان کرد: رویکرد به معنویت و اخلاق در بیانیه گام دوم دو ویژگی برجسته دارد، هم رویکرد به آنها است و هم جایگاه آنها اهمیت راهبردی دارد، به همین دلیل در همان ابتدای بیانیه  معنویت و اخلاق جزء شعارهای اصلی انقلاب که ریشه در فطرت جاودانه دارند معرفی شده است و معنویت به معنای برجسته کردن ارزش‌های معنوی در انسان و در جامعه و اخلاق هم به‌معنای رعایت فضایل تعریف شده است.

مهاجرنیا با بیان این‌که اخلاق و معنویت سطوح مختلف دارد، گفت: گاهی در حد یک صفت درونی فردی است و گاهی به حوزه عمل و رفتار آن هم در عرصه کلان اجتماعی ظاهر می شود. سنخ شناسی ادبیات بیانیه گام دوم نشان می‌دهد این دو فضیلت متعالی به مثابه دو راهبرد کلان برای حرکت انقلاب اسلامی مطرح شده‌اند، با این راهبردها انقلاب از دوران رژیم طاغوت مسافت چهل ساله‌ای را طی کرده است و در آغاز گام دوم هم مقام معظم رهبری آنها را به مثابه موتور محرکه انقلاب و چرخ دنده حرکت از وضع موجود به سمت آرمان‌ها و برای ایجاد پیوند وثیق میان واقعیت‌ها و آرمان‌ها معرفی می‌کنند و می فرماید: « معنویت و اخلاق جهت‌دهنده همه حرکت‌ها و فعالیت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است. بودن آن‌ها محیط زندگی را حتی با کمبودهای مادی، بهشت می‌سازد و نبودن آن حتی با برخورداری مادی، جهنم می‌آفریند.»

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: راهبرد معنویت و اخلاق نباید در حد ذهنیت و انتزاع وفردیت تنزل کند. این دو از انضمامی ترین ارزش‌های دینی و انسانی هستند که تعیین کننده روابط چهارگانه انسان‌ها با خدا، با خود، با جامعه و با طبیعت هستند. امام راحل(ره) فرمودند: تا انسان‌ها اصلاح نشوند، جامعه اصلاح نمی‌شود و مقام معظم رهبری در ترسیم اهداف و مراحل پنجگانه انقلاب اسلامی فرمودند ما بعد از انقلاب و توفیق در نظام‌سازی و ورود به دولت‌سازی هنوز به مرحله جامعه سازی در تراز انقلاب نرسیدیم. خمیرمایه این فرآیند و به ویژه در جامعه‌سازی و تمدن‌سازی بر دوش دو عنصر راهبردی معنویت و اخلاق، استوار است.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی با بیان این‌که باید اخلاق و معنویت را از طریق و منبعش دنبال کرد، افزود: باید بدانیم که چگونه می‌خواهیم این دو را ارتقا بدهیم. این مسئله در جامعه صرفاً با توصیه و بخشنامه و کنترل درست نمی‌شود، با عنصر کلیدی و شعار فطری دیگر انقلاب اسلامی یعنی «آزادی» پیوند خورده است. در بیانیه می گوید هم «معنویت و اخلاق» ریشه در فطرت دارد و هم «آزادی» امر فطری است و بالطبع هر دو از مجاری امور فطری یعنی عقل، وحی و رسالت سرچشمه می‌گیرند و سازوکار ایجاد، ترویج و گسترش آن دو نیازمند نگاه راهبردی در گام دوم انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط‌عمومی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم، دکتر مهاجرنیا با اشاره به این‌که اولین و مهم‌ترین شاخصه جامعه دینی وابسته به سطح برخورداری آن از اخلاق و معنویت است، افزود: جامعه دینی وقتی سرحال و بانشاط و شاداب می‌شود که معنویتش، ارتباطش با خدا و ارتباطش با دین تقویت بشود و اگر این ارتباط نباشد، آدم‌ها سست، دچار رخوت و دچار دل‌مردگی و در جازدگی می‌شوند. بنابراین، نشاط و شادابی و حرکت و پویایی از ویژگی‌های جامعۀ مؤمن و انقلابی است و این مهم زمانی تحقق می‌یابد که نیاز انقلاب اسلامی و جامعه اسلامی به عنصر معنویت و اخلاق در سطح استراتژیک دیده شود.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی گفت: جامعه مؤمن جامعه‌ای است که تحمل و صبوری آن بالاست. اگر ایمان و اعتقاداتی که البته ضربه هم دیده، همین مقدارش هم نبود، حقیقتاً تحمل خیلی از مسائل، مخصوصا مسائل اقتصادی در شرایط موجود بسیار دشوار می‌شد. یکی از رمزهایی که جامعه ما را هنوز پایبند و وفادار به انقلاب و اسلام و نظام اسلامی استوار نگه داشته است، برخورداری از سطحی از اعتقادات و ایمان و فضایل متعالی انسانی است که مشکلات را تحمل می‌کنند و به پای آرمان‌های خویش ایستاده است.

وی در ادامه با بیان این‌که معنویت و فضایل اخلاقی با همۀ زیبایی‌هایشان، به مثابه دو راهبرد مهم برای گام دوم انقلاب اسلامی، دچار آسیب‌ و آفت‌هایی شده است، افزود: امروزه، حقیقتاً ما با یک سری مشکلات مواجه هستیم. تقلیل‌گرایی این دو ارزش به برخی از شعارهای ظاهری، ترویج مناسک گرایی، ظهور معنویت‌گرایی‌های انحرافی و صوفیانه و جمود بر ظواهر همه از نشانه‌های آسیب دیدگی ارزش‌های اخلاقی و معنوی محسوب می‌شوند. در رویکرد راهبردی به این دو عنصر اساسی، در کنار ظواهر و پوسته‌های اخلاق و معنویت، مغز و روح و حقایق درونی آنها هم دیده می‌شود و این نگاه است که اخلاق و معنویت را جهت دهنده و موتور محرک گام دوم انقلاب اسلامی می بیند.

مهاجرنیا گفت: در رویکرد راهبردی به معنویت و اخلاق، فرصت ها، ظرفیت‌ها و تجربه‌های گذشته در گام اول و حتی در مقدمات انقلاب اسلامی، مهم ترین منبع و درونمایه تفکر انقلابی است. مجاهدت‌های جوانان در میدان‌های سخت، ازجمله دفاع مقدس هشت ساله ، رویارویی شجاعانه و موفق با آمریکا در خاورمیانه، مدال افتخارآمیز و برند انحصاری رقابت با شیطان بزرگ، همه تجربه های ارزشمند نسل اخلاقی و معنوی انقلاب اسلامی است که در اختیار نسل جوان و صاحبان آینده انقلاب است.

انتهای پیام