آغاز  واکسیناسیون کرونا در گروه سنی بالای ۶۰ سال در روستاهای قم
آغاز  واکسیناسیون کرونا در گروه سنی بالای ۶۰ سال در روستاهای قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از عصر دوشنبه روابط عمومی مرکز بهداشت قم، در این مرحله تمامی افراد بالای ۶۰ سال و  سالمندانی که در فراخوان‌های قبلی واکسن دریافت نکرده‌اند می‌توانند در روزهای اعلام شده توسط مراکز بهداشتی روستایی، به این مراکز مراجعه و واکسن خود را دریافت کنند. با توجه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از عصر دوشنبه روابط عمومی مرکز بهداشت قم، در این مرحله تمامی افراد بالای ۶۰ سال و  سالمندانی که در فراخوان‌های قبلی واکسن دریافت نکرده‌اند می‌توانند در روزهای اعلام شده توسط مراکز بهداشتی روستایی، به این مراکز مراجعه و واکسن خود را دریافت کنند.

با توجه به شناسایی ویروس جهش یافته کرونا از نوع هندی و آفریقایی در کشور و به‌منظور حفظ سلامت سالمندان، از خانواده‌ها دعوت می‌شود، حتما نسبت به واکسیناسیون سالمندان خود اهتمام داشته و سالمندان و اطرافیان را نیز جهت تزریق واکسن مطلع و تشویق نمایند.

استان قم که از ۱۸ فروردین‌ماه امسال در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته بود، از ۱۴ اردیبهشت‌ماه جاری وارد شرایط نارنجی شد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.