حکایت آب‌انباری قدیمی در قم که تبدیل به زباله‌دان شد
حکایت آب‌انباری قدیمی در قم که تبدیل به زباله‌دان شد

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، بیشتر آب‌انبارهای شهر قم در دل بافت تاریخی و فرسوده این شهر واقع‌شده و امروز نیز برخی از آنان دارای قدمتی طولانی با معماری بسیار زیبا هستند. این آب‌انبارهای ارزشمند که متولی بیشتر آنان بر عهده اداره […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، بیشتر آب‌انبارهای شهر قم در دل بافت تاریخی و فرسوده این شهر واقع‌شده و امروز نیز برخی از آنان دارای قدمتی طولانی با معماری بسیار زیبا هستند. این آب‌انبارهای ارزشمند که متولی بیشتر آنان بر عهده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم است بلاتکلیف رهاشده و هنوز مسئولان آن موفق به جلب نظر مدیران شهری و رسیدن به یک اتفاق‌نظر و درواقع مدیریت واحد شهری در نگهداری و بهره‌وری بیشتر از این آب‌انبارها نشده‌اند.

خبرگزاری تسنیم با توجه به رسالت خود درزمینهٔ تنویر افکار عمومی و انعکاس مسائل و مشکلات در گزارش قبلی خود از وضعیت نگران‌کننده این انبارها و تبدیل آن به محل زیست سوسک و موش گزارش داده بود و این بار نیز با توجه به ارسال عکس از شهروند قمی در مورد وضعیت نامناسب آب‌انبار لب‌چال به این موضوع پرداخته است.

رئیس اتحادیه نانوایان قم: نرخ ثابت نان ‌اصلاً ‌منطقی نیستاجرای طرح غربالگری اختلالات اضطرابی کودکان ۵ و ۶ سال در قم‌مجوزی برای افزایش قیمت نان در قم صادر نشده است

امروز وقتی به این آب‌انبار قدیمی که روزی برای مردم از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده می‌نگری چیزی جز زباله نمی‌بینی. به اعتقاد کارشناسان فرهنگی و تاریخی باید این مکان امروز یک مرکز بزرگ فرهنگی و اجتماعی باشد. مرکزی که جوانان با مراجعه به آن آموخته‌های علمی و سبک زندگی شهروندی و اسلامی را در آن آموزش ببینند.

این فعالان عرصه فرهنگی با اشاره به اینکه آب‌انبار لب چال مربوط به اواخر دوره قاجار است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده نباید چنین وضعیتی را داشته باشد.

در این زمینه مدیرکل طرح‌های توسعه شهری شهرداری قم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: آب‌انبار لب‌چال یکی از بناهای ارزشمند تاریخی در شهر قم است که این روزها مورد بی‌توجهی دستگاه‌های متولی قرارگرفته و شهرداری نیز امکان اقدام اجرایی و مرمتی در این اثر را ندارد.

محسن صادقی‌امینی با اشاره به اینکه  آماده استفاده بهینه از این آب‌انبار و سایر آب‌انبارهای موجود در شهر هستیم، اظهار داشت: شهرداری قم در چند سال گذشته در راستای ارتقای کیفیت محیط زندگی شهروندان و زمینه‌سازی برای افزایش زائرپذیری محور فرهنگی-تاریخی فعالیت‌های عمرانی مناسبی انجام داده است.

وی تصریح کرد: شهرداری برای رسیدن به اهداف کلان خود به‌ویژه در بافت فرسوده نیازمند همراهی و هم‌افزایی دستگاه‌های متولی ازجمله اوقاف ، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی است.

صادقی‌امینی گفت: متأسفانه در حال حاضر بخش‌های اصلی در این محدوده مانند آثار ثبتی تاریخی و همچنین بناهای باارزش اوقافی مغفول مانده که باید در جلسه‌های استانی در حضور مسئولان ارشد این مشکلات بررسی و برای برطرف کردن آن چاره‌اندیشی شود.

  هدف از تغییر کاربری آب‌انبارها نباید انتفاع باشد  

بر اساس این گزارش، پیش‌ازاین نیز مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، اظهار داشت: کسی که آب‌انبار را ساخته، نیت او رساندن خیر به مردم بوده و انتفاع نبوده و هم‌اکنون نیز باید متولیان مربوطه برنامه‌ای را اجرا کنند که این آب‌انبارها به محل خدمت مردم تبدیل شود.

علیرضا خاکی افزود: آب‌انبارهای رهاشده را به ما تحویل دهند تا مرمت کرده و در اختیار شهروندان ساکن به‌ویژه زنان سرپرست خانوار و جوانان محله قدیمی بافت دهیم که از آن استفاده کنند.

وی بابیان اینکه متأسفانه مسئولان اوقاف از این اقدام و پیشنهاد شهرداری استقبال نکرده و اعلام می‌کنند می‌خواهیم درآمدزایی کنیم خاطرنشان کرد: سؤال ما این است اگر این آب‌انبارها به محل قلیان‌کشیان تبدیل شود به نیت واقف نزدیک است؟ یا اگر بگوییم این را مرمت کنیم و در خدمت اهالی محله باشد و بتوانند در اینجا برنامه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و یا ورزشی انجام دهند.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) افزود: مشکل امروز ما با اوقاف درزمینهٔ گفتمان و تعامل است، درزمینهٔ آب‌انبارها حتی قرارداد اجاره نیز نوشتیم ولی آن را قبول نکردند.

خاکی تصریح کرد: مدت پنج سال است در سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) مسئولیت دارم، آب‌انبار لب‌چال پر با مساحت ۸۰۰ متر پر از سوسک است و هرچه تلاش کردیم مشکلات موجود را برطرف کنیم نشده است، به نظر می‌رسد عیب از بدنه اوقاف است.

وی گفت: نیت واقف از وقف آب‌انبارها خدمات بوده است، چرا باید در حال حاضر پر از سوسک، پشه و موش باشد، چرا در اختیار مدیریت شهری قرار نمی‌دهد؟ در این زمینه استفتا گرفته شود.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) بیان کرد: ۱۰ تا ۱۵ آب‌انبار در محله‌های اطراف حرم مطهر وجود دارد و شهروندان نیز با کمبود  امکانات فرهنگی و ورزشی روبرو بوده و نوجوانان و جوانان درخطر آسیب‌های اجتماعی هستند. چه فضایی پوشیده‌تر و محسوس‌تر از آب‌انبار که در آن برای میزپینگ پنگ و امکانات ورزشی گذاشته شود و در اختیار شهروندان ساکن در بافت قرار گیرد.

خاکی گفت: همچنین می‌توان با اداره‌های فنی حرفه‌ای و بهزیستی وارد مذاکره و در این آب‌انبارها کلاسهای مختلف آموزشی برای اهالی منطقه برگزار کرد.