احیای ۱۵ معدن راکد در قم هدف‌گذاری شد
احیای ۱۵ معدن راکد در قم هدف‌گذاری شد

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمود سیجانی ظهر امروز در پانزدهمین جلسه شورای معادن استان با اشاره به عملکرد سال گذشته شورا اظهار داشت: در سال ۹۹ با نام جهش تولید ۴ جلسه ویژه شورای معادن و ۶ جلسه کارشناسی و ۲ […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمود سیجانی ظهر امروز در پانزدهمین جلسه شورای معادن استان با اشاره به عملکرد سال گذشته شورا اظهار داشت: در سال ۹۹ با نام جهش تولید ۴ جلسه ویژه شورای معادن و ۶ جلسه کارشناسی و ۲ جلسه کمیته ماده ۲۴ در رفع اختلافات میان معدن‌کار و دستگاه‌های اجرایی تشکیل شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان قم افزود: این شورا در سال قبل 55 مصوبه داشت که ۸۰ درصد انجام و به مشکلات ۳۱ واحد معدنی پرداخته شد و ۲۰ درصد نیز در دست اقدام است.

وی در مورد مهم‌ترین دستاوردها از طریق شورا بیان کرد: موضوع پتانسیل‌یابی فلزی سازمان زمین‌شناسی که سال‌ها بین دستگاه‌های اجرایی با تدبیر و پیگیری برطرف شد و ۱۷ محدوده مورد ارزیابی قرار گرفت.

ورود ۱۱ تاجر هندی به استان قم / ‌‌کرونای جهش‌یافته ‌۳ تاجر هندی تایید شداستاندار قم: با همکاری مردم از موج سنگین کرونا عبور کردیم/تأکید بر جلوگیری از سهل‌انگاری‌ها با رفع محدودیت‌ها

سیجانی تصریح کرد: در معادن راکد که بخش عمده آن مربوط به صنایع غیرفلزی همانند خاک‌های صنعتی و سنگ لاشه است اگر معدن کار به هر دلیل توان بهره‌برداری نداشته باشد، از آن‌ها سلب صلاحیت و از طریق مزایده به سرمایه‌گذاران جدید واگذار می‌شود که در سال قبل ۱۳ مورد در این قالب احیا شد.

وی عنوان کرد: در سال جاری احیای ۱۵ معدن راکد در قم هدف‌گذاری شد که در این بخش فراوری در معدن و جلوگیری از خام فروشی و افزایش ارزش‌افزوده اهمیت زیادی دارد که امیدواریم با توجه به وجود ۴۵ معدن راکد در قم بتوانیم در برنامه‌ریزی بلندمدت این واحدها را احیا کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان قم اظهار داشت: برخی واحدهای شن و ماسه در قم نیز دچار کمبود مواد اولیه بودند که از طریق دپوی ذخیره شهرداری و یا تأمین مواد از بخش‌های دیگر این دغدغه نیز برطرف شد.

وی گفت: اخذ مجوز برداشت پروژه‌های بزرگ و تنفیذ اختیارت به قم و پیگیری برنامه دو ساله فرآوری معدن منگنز قم و مطالعات جامع دریاچه نمک و احیای معادن از طریق تسهیلات نیز از جمله مصوبات مهم شورا در سال گذشته است که امسال نیز تداوم دارد.

سیجانی در مورد پرداخت تسهیلات به معادن بیان کرد: از نظر اعطای تسهیلات مالی به معادن محدودیتی وجود ندارد و امسال تا یک هزار و صد میلیارد تومان تسهیلات قابل پرداخت است.

وی گفت: در بخش معادن غیرفلزی یکی از مهم‌ترین معادن استان، معدن منگنز است و عملیات اجرایی فرآوری در این معدن، از سال گذشته آغاز شد طبق برنامه‌ریزی دو ساله و با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومانی دولت، معدن منگنز قم از خام فروشی خارج می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان قم تصریح کرد: در جهت فرآوری دریاچه نمک و ایجاد جاده دسترسی به آن نیز در قالب مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و بررسی محدوده‌های اکتشافی نیز مصوباتی وجود دارد و امسال ۱۰ معدن غیرفعال به سرمایه‌گذاران جدید واگذار می‌شود.