قم در وضعیت نارنجی کرونایی هم نیازمند مراقبت است
قم در وضعیت نارنجی کرونایی هم نیازمند مراقبت است

بهرام سرمست روز چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران در تالار کرامت استانداری قم اظهار داشت: همچنان از موج چهارم کرونا عبور نکرده‌ایم ولی به لحاظ کنترل بیماری‌ به یک روند کاهشی رسیده‌ایم. وی با قدردانی از حمایت‌های ارزنده مراجع، همراهی‌های مردم، اصناف و دستگاه‌های اجرایی در موج چهارم کرونا، خاطرنشان کرد: […]

بهرام سرمست روز چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران در تالار کرامت استانداری قم اظهار داشت: همچنان از موج چهارم کرونا عبور نکرده‌ایم ولی به لحاظ کنترل بیماری‌ به یک روند کاهشی رسیده‌ایم.

وی با قدردانی از حمایت‌های ارزنده مراجع، همراهی‌های مردم، اصناف و دستگاه‌های اجرایی در موج چهارم کرونا، خاطرنشان کرد: امیدواریم این سیر نزولی را که امروز شاهد آن هستیم تا رسیدن به وضعیت شایسته و مطلوب تر ادامه بدهیم و با گسترش واکسیناسیون به جامعه هدف بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا بتوانیم از شیوع موج های جدید پیشگیری کنیم.

وی با بیان این که بر اساس تجربه، هر گونه کاهش محدودیت‌ها و پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل‌ها، موجب شیوع دوباره کرونا شده‌است گفت: تنها راه مقابله با این بیماری، رعایت مستمر و دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی و جدی گرفتن خطرهای این ویروس است.

سرمست با اشاره به آمار میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اصناف و مراکز عمومی استان، بر لزوم تشدید نظارت بر صنوف و واحدهای سهل انگار و متخلف تاکید کرد و خاطرنشان کرد: باید از همه ظرفیت‌ها و مکانیزم‌های در اختیار، برای اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها در این محل‌ها استفاده شود.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت استمرار همکاری‌ها در اجرای موثر طرح شهید سلیمانی گفت: همه دستگاه‌های استان موظف به همکاری در جهت برطرف کردن موانع و سرعت بخشی به روند اجرای این طرح هستند.

استاندار قم خطر شیوع ویروس کرونا در این وضعیت را نیز نگران کننده توصیف و تصریح کرد: باید همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و توجه به سایر نکته‌های بهداشتی به عنوان یککاولویت در دستور کار باشد و امیدواریم نارنجی شدن وضعیت، گشایشی را در کسب و کارها و زندگی مردم ایجاد نماید.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند. 

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.