استان قم همچنان شرایط قرمز کرونایی دارد /میانگین مرگ‌ومیرها روزانه ۷ نفر است
استان قم همچنان شرایط قرمز کرونایی دارد /میانگین مرگ‌ومیرها روزانه ۷ نفر است

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمدرضا قدیر ظهر امروز در جلسه ستاد پیشگیری؛ هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که در سالن کرامت استانداری برگزار شد با اشاره به وضعیت واکسینه شدن سالمندان بالای  80 سال در قم اظهار داشت: […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمدرضا قدیر ظهر امروز در جلسه ستاد پیشگیری؛ هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که در سالن کرامت استانداری برگزار شد با اشاره به وضعیت واکسینه شدن سالمندان بالای  80 سال در قم اظهار داشت: تاکنون تنها ۱۳ درصد از افراد بالای ۸۰ سال در استان واکسن دریافت کردند , درزمینهٔ واکسیناسیون بحث فراهم شدن زیرساخت‌های لازم باید موردتوجه قرار گیرد و در این زمینه باید ماشین خاص واکسن برای ما فراهم شود.

وی افزود: در حال حاضر دو مجتمع امام خمینی بنیاد جانبازان و مجتمع شهرداری پردیسان برای واکسیناسیون علاوه بر مرکز شماره ۱ و ۲ در نظر گرفته‌شده است.

  تغییر رنگ استان به معنی بهبود شرایط نیست  

تهدید کرونا در حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی به فرصت تبدیل شدخسارت اصناف از محدودیت های کرونا جبران نشده استدورهمی‌های خانوادگی ممنوع؛ کرونا همچنان در کمین است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت قم و تغییر رنگ آن بیان کرد: این‌که شهر قم از شرایط قرمز وارد رنگ نارنجی شده به معنی بهبود شرایط بیماری نیست این تغییر رنگ‌ها تنها به خاطر بحث اقتصادی اصناف در نظر گرفته‌شده است قرار است مشاغل گروه ۱ اعمال محدودیت آن‌ها رفع شود.

قدیر عنوان کرد: در حال حاضر ما ۵۲۰ بیمار بستری داریم و میانگین مرگ‌ومیرهای مابین ۶ تا ۷ نفر است و همچنان وضعیت استان شرایط قرمز را دارد وباید پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک از سوی مردم و اصناف رعایت شود.

 همه مناطق شهر قم قرمز هستند 

در ادامه این جلسه رئیس مرکز بهداشت استان ضمن ارائه گزارش هفتگی از وضعیت کرونایی استان گفت: طبق نقشه شهر قم کل مناطق شهر قم در شرایط قرمز قرارگرفته‌اند و هم چنان با چرخش ویروس در استان روبرو هستیم  آمار بستری‌ها و بیماران بدحال هم صعودی است.

سیامک محبی افزود: به نسبت هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان ۶/۶ دفم درصد آمار بستری‌ها در ۳۰ روز قبل گزارش‌شده است قم به دلیل افزایش بستری‌ها به میانه جدول رسیده است و در رتبه ۱۶ کشور قرارگرفته است تغییر رنگ نارنجی تنها برای گایش اقتصادی از مشاغل گروه یک بوده چراکه با توجه به اعمال محدودیت‌ها هنوز هیچ تسهیلات اقتصادی دریافت نکرده‌اند.

وی بیان کرد: میانگین روزانه بسترهای در قم ۷۹۴ نفر است و بستری‌های جدید استان ۶۸۶ نفر است تعداد مراجعین ما به مراکز ۱۶ گانه منتخب ۳ هزار و ۶۰۹ نفر است و هم چنان میانگین مرگ‌ومیرهای قم روند صعودی دارد.

  شناسایی ۳هزار۲۸۸ بیمار مثبت کرونایی درقم  

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد کل نمونه‌های گرفته‌شده طی هفته گذشته اظهار داشت: تاکنون ۳ هزار و ۲۸۸ بیمار مثبت کرونایی در قم شناسایی‌شده است و آمار کل آزمایش‌ها گرفته‌شده ۱۶ هزار و ۵۵۰ نمونه بوده که به دلیل خستگی و فرسودگی کادر مرکز بهداشت آزمایش‌ها کاهش‌یافته است.

محبی عنوان کرد: باید توجه داشته باشیم با توجه به افزایش آمار بیماران مثبت کرونایی و بستری‌ها باید روند تزریق واکسن را سرعت بخشید تست‌های سریع هم در مراکز سرپایی ما ۸۲ درصد افزایش‌یافته است از اهداف اجرای طرح شهید سیلمانی شناسایی بیماران کرونایی قبل از بستری و افزایش تراکم در بیمارستان‌ها است .

به گفته وی، هرچند روند بیماری در استان از آسانسوری به‌صورت پلکانی تغییر کرده است اما طبق پیش‌بینی‌ها ممکن است طی هفته‌های آینده روند بستری و مرگ‌ومیرها افزایش یابد .

وی عنوان کرد: میزان ابتلای کودکان هم افزایش‌یافته است و این‌که گفته شود کودکان از ابتلا به کرونا ایمن هستند یک باور غلطی است طبق آمار میزان ابتلا بین گروه‌های سنی جوانان ۱۹ تا ۲۰ ساله ۱۴۳ نفر است و نشان از این دارد که ابتلا و سرایت به سمت گروه‌های جوانان در حال حرکت است .

 تنها ۳ هزار نفر از افراد سالمند واکسن دریافت کردند 

رئیس مرکز بهداشت بابیان این‌که میزان کشندگی در افراد سالمند ۱۰ درصد است گفت: عمده هدف ما در واکسن افراد بالای ۸۰ سال کاهش مگر و میر و جلوگیری از مرگ‌ومیرهای این گروه سنی است ولی در حال حاضر تنها ۳ هزار نفر برای دریافت واکسن مراجعه کردند.

محبی اظهار داشت: از امروز در مناطق روستایی ۱۴ مرکز برای واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ درصد در نظر گرفته‌شده است و از روز شنبه در شهر قم در ۳ مرکز ویژه واکسیناسیون در ۲ شیفت برای افراد بالای ۷۵ سال آماده می‌شود.

به گفته وی؛ به لحاظ زیرساختی مراکز وِیژه واکسن در قم مناسب و مطلوب نیست باید تا شنبه فضاهای واکسیناسیون آماده شود برای زدن واکسن باید این افراد پرونده بهداشتی به همراه داشته باشند تا در زمان مراجعه با مشکل روبرو نشوند و اطلاع‌رسانی‌ها در ارتباط با واکسن هم بیشتر صورت گیرد.

 قمی‌ها تا ۷۲ درصد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند 

رئیس مرکز بهداشت وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و شاغلین در ادارات دولتی را تا ۱۰ اردیبهشت‌ماه را ارائه و عنوان کرد: مردم و شاغلین ادارات دولتی تا ۷۲ درصد نسبت به شیوه‌نامه بهداشتی تعهد دارند در دفاتر پیشخوان ۷۵ درصد و ۶ اخطار دریافت کرده‌اند واحدهای تولیدی و صنایع هم ۷۶ درصد؛ آموزشگاه‌های رانندگی عملی ۸۰ درصد و جایگاه‌های سوخت وسی ان جی‌ها هم شرایط مطلوبی داشته که باید از شهرداری تشکر کرد.

محبی افزود: شرایط آرامستان بهشت معصومه هم مطلوب است و امید می‌رود دیگر آرامستانها هم در چنین شرایطی قرار گیرند پایانه‌های حمل‌ونقل شهری هم ۶۰ درصد رشد داشته که همکاری شهرداری قابل‌تقدیر است.

به گفته وی؛ نانوایی‌ها تنها ۴۸ درصد نسبت به موازین بهداشتی پایبند هستند مراکز نگهداری سالمندان هم ۱۰۰ درصد و از همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی و به‌ویژه مرکز فناوری اطلاعات قدردانی می‌کنیم.

وی بیان کرد: باید رسانه‌ها این نکته را اطلاع دهند که مسئولان استانی هیچ نقشی در تغییر رنگ استان‌ها ندارند و طبق آخرین گزارش میزان استفاده از ماسک از سوی مردم ۶۹ درصد و اصناف هم ۶۵ درصد است اما همچنان وضعیت پایانه‌های برون‌شهری نامطلوب است.

انتهای پیام /۴۵۴/ش