دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان + متن و ترجمه
دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان + متن و ترجمه

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ادعیه روزانه این ماه شریف بسیار جای دقت و تفکر دارد. این دعا‌های روزانه که در محافل مذهبی خوانده می‎شود توسط ابن‌عباس از پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم نقل شده است و […]

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ادعیه روزانه این ماه شریف بسیار جای دقت و تفکر دارد. این دعا‌های روزانه که در محافل مذهبی خوانده می‎شود توسط ابن‌عباس از پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم نقل شده است و علمای بزرگ اسلام آن‌ها را در کتاب خود ثبت و ضبط کرده‎اند و ما این ادعیه را از کتاب «‏اقبال الأعمال» سیدبن طاووس عالم بزرگ شیعه نقل می‌کنیم. این کتاب‏ مانند سایر کتاب‌هاى سید از اعتبار و ارزشی ویژه بین علماى شیعه برخوردار است تا جایی که شیخ عباس قمی در «مفاتیح الجنان» بسیار از ادعیه این کتاب استفاده کرده است.

اینک به مناسبت فرا رسیدن بیست‌ودومین روز ماه مبارک رمضان، دعای این روز به‌همراه شرحی بر آن منتشر شده است:

اَللّهمَّ افتَح لی فیه ابوابَ فَضلکَ وَ اَنزل عَلَیّ فیه بَرَکاتکَ وَ وَفّقنی فیه لموجبات مَرضاتک و اسکنّی فیه بحبوحات جَنّاتکَ یا مجیبَ دَعوَه المضطَرّینَ خداوندا در این روز بر من در‌های فضل و کرمت را بگشا و بر من برکاتت را نازل فرما و بر موجبات رضا و خشنودیت موفقم بدار و در وسط بهشت‌هایت مرا مسکن ده،‌ای پذیرنده دعای پریشانان و درماندگان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان + متن و ترجمه

حجت‌الاسلام محمود ریاضت محقق و کارشناس علوم دینی در توضیح دعای این روز برای تسنیم نوشت: فضل و بخشش حق تعالی همواره استمرار داشته و خواهد داشت و هیچگاه خداوند فضل را از مخلوقات دریغ نمی‌فرماید، او فیاض علی الاطلاق است و دائم الفیض است، فضل او همواره بر مخلوقات به ویژه بندگانش جاری و ساری است، اما این فضل در ضیافت الهی دوصد چندان است و نزول برکات در سفره مهمانی پروردگار بی‌نهایت و به خصوص در ایام و لیالی قدر مضاعف است، چراکه خود این شب‌ها و روز‌ها بسیار با برکت است «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهٍ مُّبَارَکَهٍ؛ ما قرآن را درشب مبارکی نازل کردیم».

روز‌های رمضان همچون شبهایش با فضیلت و با برکت است و در‌های فضل و بخشش پروردگار در این شب‌ها اوسع الفتح است. درک و نیل به فضل و برکت حق تعالی در این ایام و لیالی خروجی سکونت و استقرار در بهشت را نوید می‌دهد و دعای امروز را در حق مهمانان ضیافت الهی به هدف اجابت می‌رساند. رمضان الکریم بهترین فرصت این درک و کسب از فضل و برکت حق تعالی را فراهم کرده است، باشد که از این فرصت نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم.