جدیدترین اخبار کرونا در ایران| نعل وارونه ویروس منحوس/ افزایش ۱۹ درصدی تعداد فوتی‌ها / آتش زیرخاکستر کرونا با نسیم عادی‌انگاری شعله‌ور می‌شود + نقشه و نمودار
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| نعل وارونه ویروس منحوس/ افزایش ۱۹ درصدی تعداد فوتی‌ها / آتش زیرخاکستر کرونا با نسیم عادی‌انگاری شعله‌ور می‌شود + نقشه و نمودار

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، انتشار آمار رسمی تعداد متوفیان روز گذشته به این واقعیت مُهر تایید زد که هنوز پیک‌چهارم در سراشیبی قرار نگرفته و به گفته سعید نمکی وزیر بهداشت باید منتظر افزایشی شدن مجدد تعداد متوفیان در دو هفته […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، انتشار آمار رسمی تعداد متوفیان روز گذشته به این واقعیت مُهر تایید زد که هنوز پیک‌چهارم در سراشیبی قرار نگرفته و به گفته سعید نمکی وزیر بهداشت باید منتظر افزایشی شدن مجدد تعداد متوفیان در دو هفته آینده هم باشیم.

جهش حدود ۱۹ درصدی تعداد متوفیان کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در نگاه اول پرده از این واقعیت پایین می‌کشد که پیک‌چهارم کرونا همچنان در کشورمان ادامه دارد و درصورتی عادی‌انگاری به کاهش آمار مبتلایان در سراسر ایران یکباره سیاه‌چاله‌ کرونایی قرار خواهیم گرفت و اینبار بدون تردید تجربه‌های نگران‌کننده‌تری از دوره همه‌گیری در کشور ثبت می‌شود.

بسیاری از کارشناسان در این زمینه می‌گویند: عادی‌انگاری و بی‌توجهی هموطنان به محدودیت‌های تعیین شده در سراسر کشور آنهم زمانی که به گفته مسئولان، ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران تثبیت شده و امروز بیش از ۸۰ درصد ابتلاهای ثبت‌شده با این ویروس بوده؛ عاملی شد تا امروز در آمارها تغییرات معناداری را تجربه کنیم.

این گروه تاکید می‌کنند: اگرچه در برخی استان‌ها سیر نزولی تعداد ابتلا آغاز شده یا در شرایط ثابتی قرار گرفته نباید به این باور باشیم که موج چهارم خاتمه یافته و اکنون می‌توانیم دوباره مثل اسفند گذشته محدودیت‌ها را کاهش دهیم، چون براساس بررسی‌ها و همچنین تحقیقات میزان سرایت ویروس جهش یافته بسیار بیشتر و البته شدت بیماری آن بالاتر است.

در این زمینه جای تردید نیست که توجه به موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین کاهش تردد شهری و بین‌شهری با شرایط کند واکسیناسیون بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز بحران است و اگر نسبت به این نکته طلایی بی‌توجهی شود ایجاد موجی تازه از همه‌گیری در دل موج چهارم دور از انتظار نیست.

میانگین رعایت پروتکل‌ها در کشور ۶۱ درصد

نکته نگران‌کننده‌تر اینجاست که بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد میانگین رعایت پروتکل‌ها در کشور هنوز ۶۱ درصد است که به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، عدد بسیار پایینی است و ادامه این روند با توجه به تثبیت ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور می‌تواند مشکلات عمده‌ای را برای مدیریت پیک‌چهارم ایجادکند. به عنوان مثال طبق اعلام وزارت بهداشت، ۳۷ درصد مردم ایران هنوز ماسک استفاده نمی‌کنند و در فاصله گذاری‌ها به ویژه در مترو و حمل و نقل عمومی به میزان ۴۰ درصد دچار مشکل هستیم.

این درحالی است که نباید فراموش کنیم جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

اجرای فازجدید  طرح شهید سلیمانی

در همین حال سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته است که امروز به رغم فشارهای ویروس جهش یافته در قله پیک چهارم و سرازیری هستیم .

وی همچنین از آغاز  فاز جدید طرح سردار سلیمانی از امروز با اضافه شدن، خدماتی مانند نطارت بسیج، قرنطینه مبتلایان و همکاری بسیج در واکسیناسیون کرونا خبر داد .

نمکی گفت : در این مرحله چند حرکت جدید به مجموعه فعالیت‌های قبلی اضافه می شود. اول اینکه در بعد نظارت از بسیج کمک بیشتری می‌گیریم. دوم اینکه در قرنطینه مبتلایان مثبت از ظرفیت بسیج کمک می گیریم تا مبتلایان سرگردان نباشند و بقیه را مبتلا نکنند و از همه مهمتر به شکل گسترده از توان بسیج برای واکسیناسیون انبوه کرونا چه با واکسن وارداتی و چه تولید داخلی استفاده کنیم و همه گروه‌های هدف را واکسینه می کنیم.

وی ادامه داد: در این طرح برای بیماریابی خانه به خانه اقدام می شود و برای قرنطینه و مراقبت در منزل و واکسیناسیون، محل هایی مشخص می شود که تجمع کمتری داشته باشد و حتی برای افرادی که قادر به آمدن برای واکسن زدن نیستند نیز از ظرفیت مجاهدانه بسیج استفاده می‌کنیم تا مشکلی نداشته باشند.

آخرین اخبار کرونا در ایران| ۴۸۰۰۰ کرونا مثبت قرنطینه‌را نادیده گرفتند/ ۴۰ درصد از موارد فوت در پایتخت/ برخی استان‌ها همچنان در تب کرونا می‌سوزند + نقشه و نمودارآخرین اخبار از شناسایی ویروس‌های جهش‌یافته در ایران/ آخرین مصوبات ستاد مقابله با کرونا/ جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی شهرها + نقشه و نمودارآخرین اخبار کرونا در ایران| ردپای ویروس آفریقایی در جنوب کشور/ چگونه برای ثبت‌نام واکسن اقدام کنیم؟ / عادی‌انگاری عامل اصلی بحران + نقشه و نمودار

۳۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون ۲۵ هزار و ۱۴۶ بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

نوید دانائی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۳۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.

وی اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد پنج هزار و ۹۱۲ نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

دانائی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد چهار هزار و ۹۵۹ نفر بهبود یافتند.

بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، در روز یازدهم اردیبهشت‌ماه نیز تعداد ۲۰۲ بیمار مبتلا به کرونا با تست مثبت PCR در مراکز ۱۶ ساعته و بیمارستان‌های استان سمنان شناسایی شدند تا آمار ابتلا به کووید ۱۹ همچنان افزایشی بماند.

روند بستری‌های کرونایی در قم ثابت‌شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، با اشاره به روند تاحدودی ثابت شیوع کرونا در استان اظهار داشت: خوشبختانه در یک هفته گذشته تعداد بستری‌ها و ترخیصی‌ها تاحدودی روند صعودی قبل را ندارد.

محمدرضا قدیر با بیان اینکه در حال حاضر ۵۶۱ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند، ابراز کرد: ۱۰۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی بستری و ۸۶ نفر نیز ترخیص شده‌اند.

قدیر با تأکید بر اینکه متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۷ نفر از بیماران کرونایی در قم فوت کرده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱۱ بیمار بدحال در بیمارستان‌های قم بستری هستند.

وی با اشاره به انجام ۸۵۸ تست روزانه و مثبت اعلام شدن ۲۳۷ تست در ۲۴ ساعت گذشته، از آخرین وضعیت واکسیناسیون در قم خبر داد و یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته واکسن کرونا به ۱۰۸۷نفر تزریق‌شده است.

قدیر تمدید واکسیناسیون سالمندان در قم را موردتوجه قرار داد و افزود: حال حاضر واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال در حال انجام است که به دلیل اهمیت واکسیناسیون این عزیزان، تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه، نوبت واکسن این عزیزان تمدید شد.

وی ادامه داد: در این مرحله سالمندان بالای ۸۰ سال قمی می‌توانند با مراجعه به یکی از مراکز واقع در میدان روح‌الله، جنب دانشکده بهداشت، بلوار کارگر، مرکز امام موسی بن جعفر(ع) و یا نیروگاه، روبروی امامزاده سیدمعصوم، مرکز الزهرا(س) نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

 

 

خبردرحال تکمیل است… .

انتهای پیام /ی