پیش‌نویس منشور اخلاق اسلامی انتخابات تدوین‌ شده است
پیش‌نویس منشور اخلاق اسلامی انتخابات تدوین‌ شده است

حجت‌الاسلام محمدحسن زمانی در نشست بصیرتی سیاسی با موضوع منشور انتخابات جمهوری اسلامی از دیدگاه قرآن که امروز ۹ اردیبهشت به همت بسیج رسانه استان قزوین، با حضور اصحاب رسانه استان قزوین به‌صورت مجازی برگزار شد، تصریح کرد: انتخابات را می‌شود از محورهای مختلف موردبررسی قرارداد برای مثال می‌توانیم بررسی کنیم که آیا انتخابات ریشه در معارف دینی ما […]

حجت‌الاسلام محمدحسن زمانی در نشست بصیرتی سیاسی با موضوع منشور انتخابات جمهوری اسلامی از دیدگاه قرآن که امروز ۹ اردیبهشت به همت بسیج رسانه استان قزوین، با حضور اصحاب رسانه استان قزوین به‌صورت مجازی برگزار شد، تصریح کرد: انتخابات را می‌شود از محورهای مختلف موردبررسی قرارداد برای مثال می‌توانیم بررسی کنیم که آیا انتخابات ریشه در معارف دینی ما دارد یا صرفاً یک مسئله سیاسی و ابتکاری است که از غرب الگو گرفته‌ شده؟ انتخابات یک جلوه از مردم‌سالاری نظام حکومتی ما و جمهوری اسلامی است.

وی افزود: اسلامیت آن در آیات قرآن ریشه دارد و جمهوری بودن را نیز امام خمینی (ره) برای کشور انتخاب کردند، جمهوری اسلامی به معنای حاکمیت خدا و حاکمیت مردم است، واژه‌های جمهوری و اسلامی هر دو برگرفته از آیات قرآن کریم است و ما معتقدیم که قرآن کریم باید منبع اصلی دانش و معرفت تمام اندیشه‌های بشری باشد.

مسئول دفتر سیاسی اجتماعی حوزه‌های علمیه کشور  اظهار کرد: آیات متعددی در قرآن به حاکمیت اسلامی اشاره دارد و به ما دستور می‌دهد که حاکمیت باید اسلامی باشد و دین حکومت کند؛ اگر نظام اسلامی است قوانینش نیز باید صد درصد اسلامی و بر محور قرآن باید باشد به‌طوری‌که در این ۴۰ سال یک قانون ضد اسلام در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است.

وی یادآور شد: حدود ۵۷ کشور اسلامی در کره زمین وجود دارد که قانون اساسی هیچ‌کدام برگرفته از قرآن و احادیث نیست و حاکمی ندارند که بر این موضوع نظارت کند و قوانین ضد اسلام تصویب نشود، در دنیای اسلام، جمهوری اسلامی ازاین‌جهت منحصر به فردراست و به آن افتخار می‌کنیم و این‌ یک ادعا نیست درحالی‌که عربستان و مصر مدعی اسلامی بودن هستند اما نظارتی بر قوانین وجود ندارد؛ حتی در مصر مجلس شورای اسلامی ندارند و پادشاه حاکمیت می‌کند.

زمانی خاطرنشان کرد: اهل سنت به مرجع تقلید خود «مفتی» به معنای فتوا دهنده می‌گویند اما این فرد توسط رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود و قدرت ندارد که رئیس‌جمهور را مواخذه کند، بنابراین عنصر اول در نظام جمهوری اسلامی «اسلامیت» است که در بین ۵۷ کشور اسلامی، ایران رتبه اول را دارد.

«جمهوریت» ریشه قرآنی دارد

وی ادامه داد: عنصر دوم در نظام ما «جمهوریت» به معنای رأی مردم است که این نیز ریشه قرآنی دارد؛ انتخابات با واژه شورا ریشه در آیات قرآن کریم دارد و شرکت همه مردم در انتخابات واجب شرعی است؛ قرآن به پیامبر (ص) می‌فرماید که بر تو لازم است با مردم مشورت کنی و نظر آنها را بگیری بنابراین مردم هم باید نظر دهند بر ولی‌فقیه نیز واجب است که انتخابات برگزار کند و با مردم مشورت کند.

مسئول دفتر سیاسی اجتماعی حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: در ادامه آیه قرآن آمده است که بعد از مشورت با توکل به خدا همان کاری که نتیجه‌گیری شده است را اجرا کن بنابراین تصمیم‌گیرنده نهایی حاکم است، در نظام جمهوری اسلامی نیز مردم رأی می‌دهند و اکثریت آرا را به مقام معظم رهبری ارائه می‌دهند و ولی‌فقیه حکم ریاست جمهوری را تنفیذ می‌کند و رئیس‌جمهور شرعاً انتخاب می‌شود و از آن لحظه می‌تواند در بیت‌المال تصرف کند و به استان‌های مختلف بودجه مشخصی بدهد.

وی تصریح کرد: در بخشی دیگر از قرآن نشانه‌های جامعه مؤمن اشاره‌شده است که یکی از آن‌ها «امرهم شوری بینهم» همان انتخابات است، بنابراین انتخابات ریشه در قرآن دارد و رأی دادن یک عمل شرعی واجب است همان‌طور که انتخابات واجب است، ما شیعیان معتقد هستیم اطاعت از ولی‌فقیه واجب است.

زمانی بیان کرد: کسانی که مسلمان نیستند و در این کشور زندگی می‌کنند نیز این مملکت متعلق به آنها هم هست و آنها هم دوست دارند ناخدای کشتی این کشور را صالح‌ترین، قوی‌ترین و پاک‌ترین فرد بر عهده گیرد و خود این امر اقتضا می‌کند به‌عنوان انسان‌هایی که صاحب این کشور هستند، ناخدایی انتخاب کنند که قوی‌تر باشد.

وی تأکید کرد: رهبری تنها رهبر مسلمانان نیستند و به این نظام ارامنه، آشوریان و کلیمان نیز رأی دادند،  لذا با توجه به بیانات رهبری هرکسی به استحکام نظام و ملت ایران علاقه‌مند است در انتخابات شرکت کند بنابراین شرکت در انتخابات ارتباطی به مسلمانی و غیرمسلمانی ندارد.

مسئول دفتر سیاسی اجتماعی حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه دموکراسی یعنی مردم‌سالاری، بیان کرد: مردم‌سالاری مطلق یعنی انسان به‌جای خدا قانون‌گذاری کند که اسم این دموکراسی غربی است، دموکراسی غربی حاکمیت خدا و ادیان را کنار می‌گذارد و می‌گوید هرچه انسان‌ها رأی دادند همان باید قانون شود که ازنظر ما این دموکراسی غربی باطل و کفر است.

وی اظهار کرد: اما در دموکراسی اسلامی، مردم‌سالاری دینی وجود دارد یعنی مردم و ملت مسلمان یک کشور در چارچوب احکام خدا و دین اسلام حق رأی دادن دارند و می‌توانند رئیس‌جمهور و نماینده مجلس را خودشان انتخاب کنند و فردی که با رأی اکثریت انتخاب‌شده، نماینده مجلس می‌شود و تصمیم‌گیری می‌کند و این مردم‌سالاری دینی مورد قبول ماست.

زمانی در ادامه با اشاره به منشور اخلاق انتخاباتی بیان کرد: پیش‌نویس منشور اخلاق اسلامی انتخابات در حوزه علمیه قم تدوین‌ شده است و بعد از تأیید نهایی مراجع منتشر می‌شود، این منشور از نگاه دین اخلاق اسلامی انتخابات را موردبررسی قرار داده و ۱۷ اصل از اصول اخلاق انتخاباتی را ذکر کرده است.

وی تأکید کرد: احترام به شخصیت افراد در انتخابات مهم است، هیچ کاندیدایی نباید کاندیدای دیگری را تخریب کند، تخریب شخصیت رقبا جایز نیست، ممنوعیت نشر اخبار کذب علیه یکدیگر، عدم اهانت به رقبا، تبلیغات با روش اثباتی ازجمله اصولی است که در این منشور اخلاقی آمده است.

انتهای پیام