به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، برنامه «مستند فرهنگ» کاری از گروه تولید و تأمین رادیو فرهنگ است که به زندگی علمی و حرفه‌ای استادان فاخر و مشاهیر معاصر کشور و رویداد‌ها و اتفاقات مهم و اثرگذار می‌پردازد. این مستند رادیویی امروز با موضوع بررسی تاریخچه پرچم […]

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، برنامه «مستند فرهنگ» کاری از گروه تولید و تأمین رادیو فرهنگ است که به زندگی علمی و حرفه‌ای استادان فاخر و مشاهیر معاصر کشور و رویداد‌ها و اتفاقات مهم و اثرگذار می‌پردازد.

این مستند رادیویی امروز با موضوع بررسی تاریخچه پرچم جمهوری اسلامی ایران و چگونگی طراحیان تقدیم شنوندگان می‌شود.

در تاریخ ۹ مرداد سال ۱۳۵۹پس از گذشت بیش از یک سال از شکل‏‌گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران، از طرف دولت وقت مشخصات طرح پرچم رسمی کشور اعلام شد. این طرح که در نیمه تیرماه ۱۳۵۹ از تصویب شورای انقلاب و رئیس‌جمهور گذشته بود، پرچم کشور را در رنگ‏های سبز در بالا، سفید در وسط و سرخ در پایین همراه با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار «اللَّه اکبر» مشخص کرده بود.

از زمان ناصرالدین‌شاه قاجار پرچم ایران به سه رنگ سبز، سفید و سرخ بود، اما نشان وسط آن تغییر می‌کرد. بعد پیروزی انقلاب تا مدتی پرچم ایران با همان نشان شیر و خورشید استفاده می‌شد تا اینکه حضرت امام خمینی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۵۷ در دیدار مردم قم فرمودند «بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم‌های ایران نباید آرم‌های شاهنشاهی باشد؛ باید آرم‌های اسلامی باشد».

در این برنامه چگونگی طراحی نماد‌های پرچمی اسلامی پس از سخنان معمار کبیر انقلاب و اینکه طراحان چه کسی است و چه زمانی تصویب شد بیان می‌شود.

مستند فرهنگ ساعت ۱۵:۳۰ هرروز روی موج اف اف ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.