– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم ، حاج سید محمد حسینی کاشانی، از علمای بنام، در سال ۱۳۱۳ در کاشان متولد شد و پس از کسب دانش، چند سالی در نجف اشرف نزد بزرگان علم و دین به کسب معرفت پرداخت، سپس به قم […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم ، حاج سید محمد حسینی کاشانی، از علمای بنام، در سال ۱۳۱۳ در کاشان متولد شد و پس از کسب دانش، چند سالی در نجف اشرف نزد بزرگان علم و دین به کسب معرفت پرداخت، سپس به قم آمد و تحصیل و تدریس علوم دینی را با تلاشی مجاهدانه در حوزه علمیه را ادامه داد.

وی از شاگردان امام خمینی(ره) و آیت‌الله سید علی یثربی بود و نزد علمای زیادی به کسب معرفت پرداخت، وی نماینده دوره اول مجلس خبرگان رهبری بود و پس از سالها تلاش علمی و پژوهشی در ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با ۱۳ رمضان به دلیل کهولت سن از دنیا رفت.

در پی این ضایعه، حسن روحانی در پیامی رحلت این عالم وارسته را تسلیت گفت و اظهار داشت: این عالم محقق، ابوالشهید آیت‌الله سید محمد حسینی کاشانی ، از شاگردان حضرت امام خمینی(ره) و از اساتید برجسته حوزه علمیه قم بود و تمام عمر پربرکت خود را، وقف تبیین و ترویج مکتب اهل بیت(ع)، تربیت شاگردان و دفاع از ارزش‌های اسلامی کرد که یقیناً خدمات فرهنگی و علمی ارزشمند آن مرحوم همواره ماندگار خواهد بود.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با پیامی درگذشت مرحوم آیت‌الله سید محمد حسینی کاشانی را تسلیت گفت و اعلام کرد: فقدان این عالم والامقام را، که از امام راحل و مراجع بزرگوار حوزه بهره وافر برد و سالیان سال در تربیت حوزویان کوشید و در اخلاق و فضیلت ممتاز بود موجب تاثر شد.

همچنین حضرت آیت‌الله‌ جوادی آملی در پیامی به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، درگذشت پدر بزرگوار و گرانقدر را تسلیت گفت و افزود: درگذشت جناب آیت الله حاج سیدمحمد حسینی کاشانی (رحمت الله علیه) مایه تأسف شد، این عالم بزرگوار که فرزند عزیزش جهت حفظ نظام اسلامی شربت شهادت نوشید از اساتید برجسته حوزه علمیه قم بود و سالیان متمادی به تعلیم و تهذیب شاگردان موفق اشتغال داشت.

در پیام حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی نیز آمده است:خبر رحلت والد مکرم حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای حسینی کاشانی(رحمه الله علیه) که از علمای عامل و وارسته بود، موجب نهایت تأسف گردید.

آیت‌الله علیرضا اعرافی امام جمعه موقت قم و مدیر حوزه‌های علمیه نیز با صدور پیامی این ضایعه را تسلیت گفت و اظهار داشت:ارتحال عالم پارسا و روحانی عالیقدر، ابوالشهید حضرت آیت الله آقای سید محمد حسینی کاشانی (طاب ثراه) پس از عمری زندگی توام با پارسایی، ساده زیستی و مجاهدت با نفس موجب تاسف گردید.

آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در پیامی اعلام کرد: ارتحال آیت‌الله سیدمحمد حسینی کاشانی، عالم ربانی و فقیه وارسته که عمر با برکت خود را در راه تعلیم و تدریس و تالیف و تربیت فضلا سپری نمود را صمیمانه تسلیت گفته و برای آن فقید و آن عالم پارسا لطف و رحمت الهی و برای جنابعالی و همه بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.

عباس محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیام تسلیتی عنوان کرد: خبر رحلت عالم ربانی و روحانی پارسا حضرت آیت الله سید محمد حسینی کاشانی موجب تالم و تاثر خاطر شد، سالها زندگی سراسر افتخار آمیز آن عالم برجسته و روحانی فداکار در سنگر دفاع از اسلام وانقلاب عزیز که با تربیت شاگردان برجسته و ممتاز در حوزه های علمیه، فعالیت در سنگر مجلس خبرگان رهبری در دوره اول و تقدیم فرزند گرامی‍اش در راه دفاع از میهن در جبهه های جنگ تحمیلی همراه بود، کارنامه درخشانی از عمر با برکت آن روحانی سید جلیل القدر به یادگار گذاشته است.

بهرام سرمست استاندار قم در پیامی خطاب به مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اظهار داشت:خبر درگذشت پدر بزرگوار جنابعالی، روحانی وارسته آیت الله سیدمحمد حسینی کاشانی(ره) که عمری را در راه نشر معارف دینی و ترویج مکتب نورانی اسلام سپری کرد، موجب تأسف و تألم گردید.

سرتیپ دوم پاسدار سید محمد تقی شاهچراغی در پیام تسلیتی بیان کرد: با کمال تاسف و تاثر درگذشت ابوالشهید مرحوم مغفور آیت الله سیدمحمد حسینی کاشانی را به خانواده انقلابی و غیور و مجاهد آن فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض می نماییم.

در این پیام آمده است: درود الهی بر روح آن پدر بزرگوار که عمر مبارک خویش را به عشق و ارادت به اهل بیت علیهم السلام سپری نمود و فرزندی مجاهد همچون شهید سیدمهدی حسینی کاشانی را برای دفاع از اسلام عزیز و انقلاب اسلامی تربیت و در این راه تقدیم نمود.

در پیامی نیز آیت الله رجبی ریاست موسسه امام خمینی (ره) نیز اعلام کرد: رحلت عالم عالیقدر واستادعزیزبنده حضرت آیت الله حسینی کاشانی قدس سره موجب تاثرگردید، این مصیبت ناگوار رابه خانواده وفرزندان آن استاد گرانقدر تسلیت می گویم.

در پیامی از علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم در مجلس آمده است: خبر درگذشت عالم فاضل، حضرت آیت الله حسینی کاشانی از شاگردان حضرت امام خمینی ره و از اساتید مبرز حوزه علمیه قم را که عمر پربرکت و فرزند برومند خود را در راه حفظ و اعتلای انقلاب اسلامی هدیه نمودند، موجب تاثر و تاسف عمیق گردید.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم نیز با تسلیت این ضایعه دردناک در پیامی اعلام کرد: در ماه میهمانی خداوند، میزبان دعوت نامه‌ای خاص صادر نمود و حضرت آیت الله حسینی کاشانی آسمانی شد ودر جوار حق تعالی آرام گرفت.

در این پیام آمده است: ضایعه‌ی ارتحال این عالم ربانی که در زندگی پربرکت خویش، ثمرات گرانبهای علمی و تربیتی به عالم اسلام و مکتب اهل بیت (ع) به همراه داشت؛ موجب تاثر و اندوه فراوان گردید، اینجانب این فقدان را به خانواده بیت معظم آن بزرگوار و جناب آقای حسینی کاشانی مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تسلیت گفته برای ایشان غفران الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه ایزدمنان مسالت دارم.