طرح محله محوری به‌منظور شناسایی نیازمندان در قم اجرا می‌شود
طرح محله محوری به‌منظور شناسایی نیازمندان در قم اجرا می‌شود

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، حجت‌الاسلام محمد دهقانی با اشاره به آغاز فعالیت مجموعه توسط طلاب دغدغه مند در امور انفاق و کمک به نیازمندان افزود: مجموع فعالیت این مرکز انجام رسالت طلبگی بوده که اهداف بلندمدت  ازجمله توسعه مبانی نظری انفاق، […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، حجت‌الاسلام محمد دهقانی با اشاره به آغاز فعالیت مجموعه توسط طلاب دغدغه مند در امور انفاق و کمک به نیازمندان افزود: مجموع فعالیت این مرکز انجام رسالت طلبگی بوده که اهداف بلندمدت  ازجمله توسعه مبانی نظری انفاق، آموزش خیرین، اجرا و معرفی یک الگوی جامع برای خدمت‌رسانی را دنبال می‌کند.

وی تأکید کرد: این موسسه پس از دو سال در اواخر سال ۱۳۹۷ با کسب مجوز از کمیته امداد امام خمینی(ره) فعالیت خود را به‌صورت رسمی و باهدف یاری‌رساندن به نیازمندان در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است.

۷۰ میلیارد تومان توسط ستاد مردمی و خیرین قم به نیازمندان اهداء شد/تهیه بن به‌جای سبد کالا در افزایش رعایت پروتکل‌ها و حفظ کرامت اقشار ضعیف۱۰۵۰۰ بسته معیشتی میان نیازمندان شهرستان کوهرنگ توزیع شد۳۰ هزار پرس غذای گرم در ماه رمضان بین نیازمندان کرمانی توزیع می‌شود

مسئول مرکز علمی فرهنگی بشری با تأکید بر شناخته شدن مرکز نیکوکاری به‌عنوان کانون خدمت رضوی و کانون فرهنگی در دو سال اخیر ابراز کرد: ازجمله اهداف علمی پژوهشی مجموعه بررسی مسائل مختلف و آشکار شدن نقاط قوت و ضعف نهادهای خیریه بوده که پس از جمع‌آوری و تحلیل به جامعه خیرین ارجاع داده می‌شود.

وی با اشاره به عوامل گسترده احتیاجات زنان سرپرست خانوار و ثبت آن در مباحث پژوهشی عنوان کرد: متأسفانه علی‌رغم مذهبی بودن استان قم تاکنون فقه منسجمی در خصوص مسائل فقهی و انفاق ارائه نشده است.

دهقانی با تأکید بر خدمت به نیازمندان به‌عنوان رسالت اصلی مجموعه خاطرنشان کرد: تنها رفع نیاز مالی مددجویان سبب بی‌نیازی نمی‌شود بلکه باید کلیه نیازهای مددجو اعم از بیماری، معیشت و نیازهای فرهنگی در معرض آسیب، ترمیم شود.

وی متفاوت بودن مددرسانی موسسه به نیازمندان ازجمله زنان سرپرست خانوار، اتباع، آسیب دیدگان از بیماری کرونا و سالخوردگان را مورد تأکید قرار داده و تصریح کرد: طبق خدماتی که در قالب طرح مددکاری اسلامی ارائه‌شده تاکنون تعداد ۳ هزار نیازمند تحت پوشش قرارگرفته و حداقل یک‌بار از خدمات این مجموعه بهره‌مند شدند.

مسئول مرکز علمی فرهنگی بشری گفت: در مدت سه سال اخیر در خصوص اشتغال‌زایی یا تداوم اشتغال افراد مبلغ چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال، مباحث فرهنگی ازجمله تحصیلات مبلغ سه میلیارد و ۷۳۹ میلیون ریال، بهداشت و درمان مبلغ یک میلیارد و ۳۸۴ میلیون ریال، تأمین مسکن مبلغ یک میلیارد و ۳۹۶ میلیون ریال، تأمین جهیزیه مبلغ ۴۵۳ میلیون ریال و تأمین معیشت نیازمندان مبلغ یازده میلیارد و ۹۳۴ میلیون ریال شامل پنج هزار سبد کالا هزینه انجام‌شده است.

وی ارائه طرح مددکاری اسلامی به‌عنوان تجربه موفق خدمت‌رسانی به مرکز پژوهشی باقرالعلوم را ازجمله دستاوردهای این مجموعه دانست و عنوان کرد: خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ در حوزه شناسایی نیازمندان، جذب منابع و همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره) جزء رتبه‌های برتر قرار گرفتیم.

دهقانی با تأکید بر مستقل شدن ۱۵۰ خانوار از حمایت موسسه خاطرنشان کرد: به افراد ثابت در طرح‌های معیشتی در ۷  فصل ازجمله ماه مبارک رمضان، عید غدیر خم، عید نوروز و ایام عاشورا و تاسوعا به میزان کمک‌رسانی خیرین و بودجه در اختیار مرکز کمک‌رسانی می‌شود.

وی با اشاره به جلوگیری از موازی کاری و دریافت خدمات مددجویان از چند نهاد خیریه عنوان کرد: پیوست فرهنگی و توجه به رشد اجتماعی افراد نیازمند، از مؤلفه‌های مددکاری اسلامی بوده که باید موردتوجه جامعیت مددکاری اسلامی قرار داده شود.