آخرین اخبار کرونا در ایران| تداوم روز‌های سیاه کرونایی / افزایش شمار مبتلایان در تمام استان‌ها / انگار صحبت‌های وزیر بی‌فایده بود + نقشه و نمودار
آخرین اخبار کرونا در ایران| تداوم روز‌های سیاه کرونایی / افزایش شمار مبتلایان در تمام استان‌ها / انگار صحبت‌های وزیر بی‌فایده بود + نقشه و نمودار

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، چندی پیش در خبرها آمد‌ که پارک‌ها و بوستان‌ها‌ تا پایان محدودیت‌های کرونایی ‌تعطیل خواهند بود و علت این تصمیم هم این است که از تجمع مردم در این مکان‌ها جلوگیری بشود، مردم بیشتر در خانه بمانند […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، چندی پیش در خبرها آمد‌ که پارک‌ها و بوستان‌ها‌ تا پایان محدودیت‌های کرونایی ‌تعطیل خواهند بود و علت این تصمیم هم این است که از تجمع مردم در این مکان‌ها جلوگیری بشود، مردم بیشتر در خانه بمانند تا شاید بتوان امیدوار بود کمی از شدت انتقال بیماری کرونا کاسته شود، اما متاسفانه برخی نه تنها برای سلامت خود و خانواده شان ارزشی قائل نیستند، که با رفتار‌های خودپسندانه شان سلامت دیگران را نیز به خطر می‌اندازند و آرامش روحی و روانی آن‌ها را سلب می‌کنند.

اما بیش از یکسال است که درگیر بیماری کرونا هستیم و بدون شک همگان از اثرات و ناملایمت‌های این بیماری آگاهند. هزاران نفر جانشان را و بسیاری شغل شان را از دست دادند و اقتصاد کشور لطمه خورده است و اکنون که در شرایط سخت کرونایی قرار داریم تنها راه نجات همراهی و همکاری همه در جهت کاهش آلام و سختی هاست. پس باید تا می‌توانیم هوای یکدیگر را داشته باشیم نه اینکه نمک بر زخم همدیگر بپاشیم.

‌گرچه پاییزِ خزانی را پشت سر گذاشتیم، اما خوشبختانه با اعمال محدودیت‌های کرونایی در سطح کشور ‌ و همراهی خوب مردم در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، زمستان بی خطری را تجربه کردیم به گونه‌ای که آمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها‌ دو رقمی شد و حتی آمار مرگ هم دو رقمی شد.

چند ماهی اوضاع خوب بود. اوضاعی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بار‌ها در مصاحبه‌های خبری‌اش تداوم آن را در گروی تداوم رفتار‌های مردم در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی می‌دانست، اما انگار دوباره ورق برگشت و کرونا در سایه سهل انگاری جانی دوباره گرفت.

التماس‌های وزیر تا سهل‌انگاری مردم

از خرید‌ها و شلوغی معابر و بازار‌های شب عید که بگذریم، ۲۵ اسفندماه ۹۹ بود که طبق اعلام وزارت بهداشت، ۱۳ شهرستان استان خوزستان و شهر گچساران در وضعیت قرمز، ۳۱ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۵۴ شهرستان هم در وضعیت آبی قرار گرفتند.

بر این اساس سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی و همچنین خروج از این شهر‌ها ممنوع اعلام شد. همین زمان بود که وزیر بهداشت بازهم هشدار داد و با بیان ملتمسانه از مردم خواست که سفر نروند.

دکتر نمکی از شیوع گسترده ویروس جهش یافته کرونا ابراز نگرانی می‌کرد و می‌گفت: هر آمد و شدی باعث بیماری کووید ۱۹ و مرگ می‌شود. مردم حتما رعایت کنند و ویروس را از گوشه‌ای از کشور به گوشه‌ی دیگر نبرند.

صحبت‌های او هنوز در گوشم زمزمه می‌شود، زمانی که بار‌ها از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد: التماس می‌کنیم حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد، به سفر نروید. نگذارید خوزستان‌های دیگر ایجاد شود. التماس می‌کنم، تماس‌ها از منطقه آلوده به مناطق دیگر را قطع کنید مگر موارد خیلی ضروری با تست‌های قبلی مطمئن.

اما انگار صحبت‌های وزیر بی‌فایده بود، روز‌های سیاه کرونایی از حافظه مردم رخت بربسته بود و دیگر گوششان به حرف‌های دکتر نمکی و حتی کادر درمان بدهکار نبود. به غیر از شهر‌های قرمز و نارنجی، سفر به همه شهر‌ها آزاد بود و در ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۰، سفر دوباره رونق یافت.

ویروسی که در تعطیلات نوروز مجال یافت تا در میان هیاهوی شلوغی مردم نهایت استفاده را بکند و در آشفته بازارِ بی توجهی، دامن همه را بگیرد.
آری سفر یک سوی ماجرا بود و تبعات بعد از آن، سوی دیگر ماجرا …

هنوز چند روزی به پایان تعطیلات نوروز نمانده بود که شتاب گرفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا، تیتر اول همه رسانه‌های خبری کشور شد. استان‌هایی با وضعیت زرد و آبی که به یکباره قرمز و نارنجی شدند. آژیر قرمز در همه استان‌ها ‌به صدا درآمد و شهر‌های مختلف، یکی پس از دیگری قرمز شدند.

کرونا بازهم چهره منحوسش را نشان داد، نتیجه مهمانی ها، گردش‌ها و عادی انگاری‌ها که کار دست مردم داد و عده زیادی را روانه مراکز درمانی کرد.  شرایط متفاوت و نوع وخامت حال بیماران کرونایی که عده‌ای را در بخش عفونی و عده‌ای را در بخش مراقبت‌های ویژه بستری کرده است. اما آنچه شرایط را نسبت به ماه‌های گذشته وخیم‌تر کرده، ابتلای کودکان به ویروس کروناست.

موجی که همه را غافلگیر کرد

پیش بینی و هشدار وزیر بهداشت و کادر درمان برای شیوع موج چهارم کرونا، درست بود. نخستین ماه ۱۴۰۰ هم گذشت و‌ خبر‌ها زیاد خوشایند نیست. خبر‌هایی که از بیماری و مرگ حکایت دارد و سیر صعودی شیوع بیماری کرونا که همچنان ادامه دارد. گرچه مردم رعایت نکردند و دوباره خطر کرونا را نادیده گرفتند، اما نقد‌های زیادی هم به عملکرد مسئولان برای عادی کردن شرایط و برداشتن محدودیت‌ها وارد است. با اوج گرفتن کرونا، ستاد ‌مقابله و پیشگیری از کرونا جلسه فوق‌العاده تشکیل داد و محدودیت‌ها به روال سابق برگشت. مسئله‌ای که مرا یاد این مثل قدیمی انداخت، نوشدارو پس از مرگ سهراب …

‌اینکه زندگی با کرونا و ترس‌هایش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت نگرانی بسیاری از مردم است اما چیزی که مسلم است تا زمانی که واکسن و درمان قطعی این بیماری در سطح گسترده توزیع نشود، تمامی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر عاری شدن ویروس غلط است. 

به گفته مسئولان ستاد ‌کرونا، میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با سطح مطلوب بسیار فاصله دارد و باید برای قطع زنجیره انتقال ویروس، مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند. خط خطرناکی که نشان از عادی انگاری برخی ها در هفته های گذشته دارد ویروسی که جهش انگلیسی آن  موجب افزایش مبتلایان ومرگ ومیرشده ‌‌و همچنان  دنیا مهمترین راه مقابله  آن را  ماسک و رعایت نکات بهداشتی می‌داند‌.

‌اما اگرچه وضعیت بیمارستان‌ها بحرانی است، ولی در سطح شهر گویی اوضاع عادی است و دغدغه چندانی در خصوص بیماری کرونا وجود ندارد. بیماری کرونا اتفاق ناگواری است که با رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی می تواند برای هر کسی رخ دهد. بنابراین، اولین و موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا رعایت این دستورالعمل‌ها و ترجیحا خارج نشدن از منزل است.

مبتلایان روزانه به کرونا در آذربایجان‌غربی همچنان افزایش می‌یابد

 با وجود تمامی تمهیداتی که برای مقابله و مبارزه با گسترش بیماری کرونا در سرتاسر کشور و به طبع آن در آذربایجان‌‌غربی اجرا شده است اما ظاهراً شاخ این غول شکستنی نیست و همچنان قربانی می‌گیرد و تعداد مبتلایان هر روز بیشتر شده و هر روز رکوردی تازه ثبت می‌شود که برای استان بیماری چون آذربایجان‌غربی اصلا مطلوب نیست.

افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونایی در دو شهر ارومیه و خوی چندان نگران کننده نیست چرا که حداقل وجود بیمارستان‌ها و کادر درمان پر تجربه امیدواری زیادی را در بین مردم ایجاد کرده است اما این شرایط در دیگر شهرهای متوسط و کوچک آذربایجان‌غربی برقرار نیست چرا که هیچ کدام دارای بیمارستان‌های مجهز و پیشرفته و بزرگی نیستند برای مثال بیمارستان عباسی در میاندوآب که ۹ فوتی کرونایی را در دو روز  به نام خود ثبت کرد، به هیچ عنوان نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای مردم باشد و این شرایط کم و بیش در دیگر شهرهای استان چون سلماس، ماکو، نقده، بوکان، تکاب، شاهین‌دژ و مهاباد برقرار است.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی خوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به کنترل موفقیت آمیز کرونا گفت: وضعیت کنونی بیمارستان‌های خوی مطلوب است و با وجود گسترش این بیماری، با موفقیت کنترل و مدیریت شده و همانند پیک‌های قبلی حدود ۲۵ درصد از بستری‌ها متعلق به شهرهای شمال استان هستند.

محمد ارزنلو با توصیه اکید به رعایت پروتوکل‌های بهداشتی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود که وضعیت عمومی افراد مبتلا و عموما بدحال بعد از دوهفته بار دیگر وخیم شود و به بخش آی‌سی‌یو منتقل شوند و در حال حاضر ۲۷۴ بیمار مبتلا به کرونا در خوی بیمارستان‌های خوی بستری بوده و با تلاش‌های جهادی کادر دانشکده همچنان حدود ۳۰ تخت خالی مانده است و خوشبختانه هیچ‌کمبودی از لحاظ تخت و دارو و دیگر امکانات وجود ندارد.

وی با یادآوری قدرت ابتلا و بستری چند‌ برابری پیک چهارم تصریح کرد: بیماری کرونا حداقل در خوی کنترل شده اما شیوع آن همچنان ادامه دارد و تمامی افراد در هر صنفی که باشند باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و مهم‌تر از همه از برگزاری دورهمی‌ها و مخصوصا دورهمی‌های خانوادگی شدیداً پرهیز کنند.

رنگ‌بندی شهرهای آذربایجان‌غربی متأسفانه هیچ بهبودی نیافته و به جز دو شهر نارنجی واشنویه و سردشت، بقیه شهرها همچنان قرمز هستند و سبب شده تا  آمار مبتلایان به بیماری کرونا در روز سه‌شنبه ۳۱‌ام فروردین ماه افزایش چشمگیری یافته و عدد یک هزار ۴۶۴ نفر در روز را نشان می‌دهد که سبب شده تعداد کل بیماران کرونایی آذربایجان‌غربی به ۱۴۴ هزار و ۴۱ نفر برسد که به هیچ عنوان مطلوب نیست و نشان می‌دهد که وضعیت بغرنج کنونی حداقل تا چهار هفته آینده هم ادامه دارد.

ارومیه با بستری روزانه ۹۷ نفر همچنان بیشترین آمار بستری‌های روزانه را دارد که دو شهر خوی با ۴۶ و میاندوآب با ۲۸ بستری روزانه را در کنار خود می‌بیند اما با این وجود بستری‌های کرونایی آذربایجان‌غربی هم با وجود درمان سرپایی بیماران خوشحال، تفاوت چندانی با روز گذشته نداشته و فقط یک تخت خالی شده است تا جمع بیماران بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرونا به یک‌هزار و ۳۵۳ تخت برسد.

تعداد فوتی‌های کرونا هم فقط یک نفر نسبت به روز گذشته کاهش یافته و با ۱۴ فوتی به ترتیب ارومیه چهار نفر، خوی و نقده دو نفر و سلماس، پلدشت، مهاباد، پیرانشهر، پلدشت و بوکان هر کدام یک بوده است تا جمع فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و ۳۳ نفر برسد که آمار بسیار بالایی است.

آمار بستری‌شدگان کرونایی با سنین پایین در گیلان افزایش یافت

حسن رخ شاد مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان اظهار داشت: با توجه به اینکه در اواخر هفته به سر می‌بریم ممکن است بحث مهمانی‌ها و دورهمی‌ها پررنگ‌تر شود که تقاضای ما از افراد عدم شرکت در دورهمی‌ها است.

مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان ابراز داشت:  برخی از جوانان و افراد با سن کم فکر می‌کنند که به بیماری کرونا مبتلا نمی‌شوند اما این حرف صحت نداشته و اکنون ما در بیمارستان‌های استان تعداد زیادی بستری‌شدگان کرونایی در سنین پایین داریم.

رخ شاد عنوان داشت: نزدن ماسک توسط جوانان و شرکت در دورهمی‌ها و مهمانی‌ها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی خطرات زیادی را برای پدر و مادر این جوانان و یا افراد دیگر خانواده به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: در دورهمی‌ها عموما پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشده و به دلیل غذا خوردن افراد ماسک خود را برمی‌دارند و ویروس کرونا به سرعت در این محیط انتشار پیدا کرده و افراد حاظر در آن محیط را آلوده می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر موارد زیادی از ابتلاهای خانوادگی به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان وجود دارد گفت: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم انتظار داریم که میزان بستری‌شدگان و مبتلایان در استان گیلان کاهش پیدا کند.

مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت استان گیلان از آخرین آمار کرونایی استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر  هزار و ۴۱ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که ۱۹۰ نفر از آن‌ها روز گذشته به این آمار افزوده شده‌اند.

سیر صعودی ابتلا به کرونا در استان سمنان همچنان ادامه دارد

نوید دانائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: استان سمنان نیز مانند سراسر کشور همچنان در سیر صعودی ابتلای مردم به کرونا قرار دارد و روند ابتلا به این ویروس همچنان فزاینده است.

وی با اشاره به بستری شدن ۹۵ نفر با تست قطعی مثبت کرونا در ۴۸ ساعت گذشته در مرکز و غرب استان سمنان افزود: تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱ بیمار مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستان‌های سه شهرستان سمنان، گرمسار و دامغان بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با اشاره به اینکه مجموع بستری‌های با تست مثبت قطعی ابتلا به کرونا در استان سمنان از ابتدای این همه‌گیری تا کنون به پنج هزار و ۵۰۵ نفر رسیده است عنوان کرد: با شناسایی ۲۶۰ بیمار سرپایی جدید مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته، مجموع بیماران مبتلا به این بیماری در مرکز و غرب استان سمنان، به ۲۳ هزار و ۴۰۰ نفر رسیده که ۱۷ هزار و ۸۹۵ نفر آنان را بیماران سرپایی تشکیل می‌دهد.

دانایی از ترخیص ۲۳ بیمار بستری مبتلا به کرونا در مرکز و غرب این استان در شبانه‌روز گذشته خبر داد و با اشاره به آخرین ‌رنگ‌بندی شهرستان‌های این استان از نظر ابتلا به کرونا تصریح کرد: به‌غیراز آرادان که رنگ آن از نظر روند ابتلا به کرونا نارنجی است؛ بقیه شهرستان‌های استان سمنان در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه ادامه این روند یا توقف آن بستگی به رفتار همه مردم دارد خاطرنشان کرد: «حضرت عباسی» مردم این دفعه را در خانه بمانند و بیرون نیایند؛ چراکه دورهمی‌ها و تجمع‌های بی‌مورد و همچنین برگزاری مراسم‌های افطاری مساوی با انتقال ویروس است و مردم بیشتری را بیمار می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با اشاره به اینکه در پیک جدید کرونا در این استان شاهد مراجعه خانوادگی بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها و بستری جمعی آنان هستیم تصریح کرد: باید همه مردم برای کنترل این همه‌گیری در پیک چهارم همکاری کنند.

دانائی با قدردانی از همکاری اصناف و همراهی بخشی از مردم استان سمنان در کنترل شیوع کرونا در این استان ابراز امیدواری کرد تا همه اقشار مردم با رعایت پروتکل‌ها کمک کنند تا شرایط استان سمنان در کنترل بیمار کرونا در روزهای بعد بهتر شود.

وی با اشاره به اتمام فاز نخست واکسیناسیون کرونا در این استان با تزریق واکسن به کادر بهداشت و درمان، مراکز سالمندان، جانبازان، بیماران خاص و پاکبانان تا روز شنبه هفته آینده عنوان کرد: فاز دوم واکسیناسیون کرونا در استان سمنان از هفته‌های بعد و پس از اتمام فاز نخست تزریق واکسن کرونا آغاز خواهد شد تا شرایط در روزهای آینده بهتر شود.

۵۴۸ بیمار کرونایی در قم بستری هستند

محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به وضعیت نامناسب استان قم در زمینه بیماری کرونا اظهار داشت: متأسفانه روند ابتلا به ویروس کرونا در قم در شرایط آسانسوری قرار دارد و هرلحظه بر تعداد بیماران افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه دورهمی های خانوادگی و تجمعات از دلایل ادامه‌دار بودن روند صعودی ابتلا به این ویروس در استان است، ابراز کرد: میزان رعایت پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی ارتباط مستقیم با میزان بستری بیماران کرونایی دارد و اگر مدیریت تخت‌های بیمارستانی نبود توان پذیرش این تعداد بیمار را نداشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۵۴۸ بیمار بستری در ۵ بیمارستان قم بستری هستند، تصریح کرد: تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۹۵ بیمار جدید به تعداد بستریان این بیماری در قم افزوده‌شده است.

وی با اشاره به پذیرش ۱۳۸ بیمار در این زمان توسط مراکز درمانی قم عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر ۹۵ بیمار بدحال در بیمارستان‌های قم بستری هستند که در ۲۴ ساعت گذشته متأسفانه ۹ نفر بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند

قدیر افزایش تست‌های روزانه کرونا در قم را موردتوجه قرار داد و اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۱۲ مورد صورت گرفته که ۵۷۸ مورد آن‌ها مثبت بوده است.