کرونای انگلیسی در کل استان قم در حال گسترش است
کرونای انگلیسی در کل استان قم در حال گسترش است

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، سیامک محبی ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که در سالن کرامت استانداری برگزار شد، به روند مثبت بیماری کرونا در کل کشور اشاره و اظهار داشت: موارد بستری در هفته گذشته ۲۰ هزار مورد […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، سیامک محبی ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که در سالن کرامت استانداری برگزار شد، به روند مثبت بیماری کرونا در کل کشور اشاره و اظهار داشت: موارد بستری در هفته گذشته ۲۰ هزار مورد بوده که یک افزایش ۷ هزار موردی نسبت به دو هفته قبل را شاهد هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با مقایسه سرعت افزایش موارد بستری و فوت موج جدید با موج‌های قبلی گفت: این روند افزایشی بوده و عمده دغدغه‌ها ناشی از موج کرونای انگلیسی است که در کل کشور در حال گسترش است.

وی به روند بستری بیماران کرونایی از یک ماه گذشته تا به امروز اشاره و ابراز کرد: استان قم در تاریخ ۲۹ فروردین استان بیست و چهارم بوده که روند قابل‌قبول‌تری است اما همین هم نباید اتفاق بیفتد و مراقبت‌های بیشتری باید صورت بگیرد.

مهاجرپذیری و تردد بالای البرز این استان را در مقابل کرونا آسیب پذیر کرده استآمار کرونا در ایران| فوت ۳۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشتهبرای انجام تست رایگان کرونا به کجا مراجعه کنیم؟

 میانگین روزانه بستری بیماران کرونایی در استان را ۵۰ مورد است 

محبی میانگین روزانه بستری بیماران کرونایی در استان را ۵۰ مورد عنوان و آن را صعودی دانست و افزود: تعداد مراجعین به مراکز منتخب با علائم مشکوک به کرونا ۴ هزار و ۱۴ بیمار بوده‌اند که این عدد و رقم حاکی از رشد هشت برابری بیمار است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم بابیان اینکه بر اساس ضریب تعداد مراجعین با علائم مشکوک به کرونا، در حال فرود آمدن از این پیک بیماری هستیم، ادامه داد: امروز ۱۴ بیمار فوت‌شده را داشتیم که مرگ‌ومیر دورقمی را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه به دلیل افزایش مراجعین به مراکز منتخب تعداد خاک‌ریز بیشتر شده است، عنوان کرد: کل نمونه‌ها در هفته گذشته ۱۳ هزار و ۹۸ مورد بوده که از کل این تعداد آزمایش، دو هزار و ۷۵۸ مورد بیمار شناسایی‌شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم به وضعیت شهر قم به لحاظ میزان گسترش کرونا تا ۲۴ فروردین اشاره و ابراز کرد: متأسفانه فقط دو منطقه آبی را شاهد هستیم و عمده شهر قرمز است.

محبی تعداد افراد ره‌گیری شده در گام پنجم را  6 هزار و ۳۹۱ مورد دانست و گفت: با این تعداد جوابگو و کفایت نیروی انسانی را نداریم و باید از صد در صد نیروها کمک بگیریم تا به شرایط مطلوب‌تر برسانیم.

وی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی قم را ازنظر تعداد تست‌های سریع که در گام پنجم انجام‌شده مطلوب ارزیابی و اضافه کرد: موارد مثبت افزایشی بوده و آزمایشگاه قدرت پاسخگویی را ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم به کاهش تعداد بازدید بسیج و جمعیت هلال‌احمر اشاره و مطرح کرد: از لحاظ تعداد اخطار جزو ۵ الی ۶ دانشگاهی بودیم که تعداد اخطارها بالا بوده است.

محبی بابیان اینکه کل واکسن تحویلی به استان قم در نوبت اول ۱۳ هزار و ۶۳۲ مورد و در نوبت دوم ۵ هزار و ۳۳ مورد بوده است، عنوان کرد: تاکنون پرسنل درمان ۴ هزار و ۶۵ مورد، جانبازان بالای ۷۵ درصد ۸۲۸ مورد، سالمندان تحت پوشش بهزیستی ۷۳ مورد و نظام پزشکی هزار و ۴۲۶ مورد واکسن دریافت کرده‌اند.

وی در خصوص میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی نهادها و ارگان‌های مختلف نیز اظهار داشت: رعایت پروتکل‌ها در ادارات و سازمان‌ها از چهاردهم تا بیستم فروردین‌ماه ۷۶ درصد بوده که از بیست و یکم  الی بیست‌وهفت فروردین به ۷۴ درصد رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه در شرایط قرمز کرونایی میزان رعایت محدودیت‌ها ۳۴ درصد بوده است، افزود: میزان رعایت پروتکل‌ها در پایانه‌های مسافربری درون‌شهری ۵۵ درصد و پایانه‌های مسافربری برون‌شهری ۶۵ درصد شده که نیازمند ورود جدی مسئولان در این زمینه هستیم.

محبی رعایت پروتکل‌ها در حرم مطهر حضرت معصومه(س) را ۶۵ درصد عنوان کرد و افزود: همچنین در مسجد مقدس جمکران این میزان به ۸۵ درصد رسیده است.

وی عنوان کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن بین‌راهی ۸۵ درصد و مجتمع‌های خرید و پاساژها ۵۰ درصد بوده است؛ همچنین در قنادی‌ها و سوهانی‌ها ده اخطار و نه پلمپ توسط مرکز بهداشت داشته‌ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم مطرح کرد: استفاده از ماسک توسط مردم در مراکز عمومی ۶۸ درصد بوده که دو درصد افزایش را شاهد هستیم؛ همچنین استفاده از ماسک در بانک و شاغلین ادارات ۷۷ درصد و در وسایط نقلیه عمومی درون و برون‌شهری ۶۳ درصد بوده است.

محبی در خاتمه بابیان اینکه در خیلی از گزارش‌ها بین وضعیت رعایت هر شهر با رعایت شیوه‌نامه ارتباط مستقیم وجود دارد، خاطرنشان کرد: سعی کرده‌ایم واقعیت را انعکاس دهیم و نباید خود را بهتر از آن چیزی که هستیم نشان دهیم چراکه سلامت مردم مهم‌تر است.