مرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستان
مرگ‌ومیرهای کرونایی در قم دو رقمی شد / ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستان

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، محمدرضا قدیر ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان در سالن کرامت استانداری، ضمن عرض تبریک ویژه پیش رو بودن هفته سلامت به مدافعان سلامت و کادر بهداشت اظهار داشت: از تمامی همشهریان عزیز تقاضا می‌کنم […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، محمدرضا قدیر ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان در سالن کرامت استانداری، ضمن عرض تبریک ویژه پیش رو بودن هفته سلامت به مدافعان سلامت و کادر بهداشت اظهار داشت: از تمامی همشهریان عزیز تقاضا می‌کنم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حمایت کادر درمان استان آمده و به ریشه‌کنی بیماری کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به بستری حدود ۵۷۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان اشاره و ابراز کرد: از این تعداد  حال عمومی ۱۱۰ نفر مساعد نبوده و بدحال هستند؛ میزان مرگ‌ومیرها در حال افزایش بوده و متأسفانه بعضی روزها این عدد دورقمی می‌شود.

 وی بابیان اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی ارتباط مستقیم با میزان بستری بیماران کرونایی دارد، تصریح کرد: اگر مدیریت تخت‌های بیمارستانی نبود توان پذیرش این تعداد بیمار را نداشتیم.

موج کرونا در همه مراکز درمانی استان مرکزی سنگین شد / ‌بحران جدی کمبود نیرو در بیمارستان‌هاسازمان غذا و دارو: واردات کیت‌های تشخیص کرونا به صفر رسیده استآمادگی ارتش برای کمک به بحران کرونا در استان کرمان+تصاویر

قدیر به ایجاد تخت‌های موقت در پنج بیمارستان اشاره و عنوان کرد: این بیماران از مراکز سرپایی، دارو دریافت و به منزل مراجعه می‌کنند، هر چه میزان اشغال تخت‌ها بالا رود بیماران کرونایی و سایر مردم آسیب بیشتری می‌بینند.

وی واکسیناسیون را عامل مهمی در راستای کاهش مرگ‌ومیرها دانست و گفت: تاکنون ۴ نوع واکسن از کشورهای مختلف وارد کرده‌ایم و هیچ فرق فاحشی بین انواع واکسن‌ها وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از تزریق حدود ۶ هزار دوز واکسن کرونا به همشهریان قمی خبر داد و تأکید کرد: تاکنون با تزریق این واکسن‌ها به اقشار مختلف مردم، واکنش و عمل قابل‌توجهی مشاهده نکرده‌ایم.

قدیر هشدار، ایجاد آرامش و آموزش سه هدف اصلی وزارت بهداشت برشمرد و افزود: باید رعایت پروتکل‌ها به  حداکثر خود برسد؛ رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا و تعطیلی صنوفی که باید تعطیل شوند باید به نحو احسن انجام شود تا این پیک کرونا را پشت سر بگذاریم.

وی در پایان دستگاه خرید واکسن کرونا در استان را بسیار قدیمی دانست و خاطرنشان کرد: این دستگاه، پاسخگوی نیاز استان نیست و باید یک دستگاه به هر طریقی خریداری شود و در اختیار استان قرار گیرد.

 شیوه اطلاع‌رسانی کرونا در قم نیازمند تغییر است‌ 

‌بیژن سلیمان‌پور معاون استاندار قم به برگزاری جلسات شورای اطلاع‌رسانی کرونا در استان اشاره و اظهار داشت: در جلسه اخیر، از اصحاب رسانه و خبرنگاران خواستیم که مطالبه گرانه وارد میدان شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم با تأکید بر اینکه هرگونه انتقادی از سوی اصحاب رسانه و خبرنگاران توسط استاندار محترم پیگیری می‌شود، گفت: اما انتقادات صرفاً نباید منوط به حوزه مدیریتی باشد؛ بلکه باید مطالبه از مردم در کنار مطالبه گری از مسئولان شکل‌گرفته و فرهنگ‌سازی توسط مردم انجام شود.

وی اظهار کرد: زدن ماسک ارزش و نزدن آن ضد ارزش است و هرکس که ماسک نمی‌زند باید به‌عنوان یک عمل قبیح از سوی همگان شناخته شود؛ خبرنگاران عزیز روی این موضوع  باید اطلاع‌رسانی کرده و فرهنگ‌سازی کنند.

سلیمان پور مطرح کرد: بایستی دانشگاه علوم پزشکی با مشورت‌های رسانه‌ای، نظرات خود را ارائه دهند، نقد شورای اطلاع‌رسانی این بوده که اخبار و اطلاع‌رسانی دانشگاه منوط به آمار بوده و باید مقداری این موضوع تغییر یابد تا میزان اثربخشی بیشتر شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم به ارائه برخی پیشنهادات در شورای اطلاع‌رسانی اشاره و ابراز کرد: استفاده از ظرفیت دوربین مخفی یکی از پیشنهادهایی بوده که در این جلسات مطرح شد.

وی در ادامه بر لزوم تغییر شیوه اطلاع‌رسانی کرونا در استان تأکید کرد و گفت: در این زمینه تولید محتوا در خانه مطبوعات می‌تواند راهگشا بوده و باید مساعدت‌های لازم  را در این زمینه داشته باشیم.

سلیمان پور اضافه کرد: کمترین انتظار ما از سازمان‌ها این است که خودشان اقدام به رعایت پروتکل‌ها کرده و تک‌تک ادارات باید موارد را رعایت کنند؛ همچنین صرف تعطیلی دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش به این معنا نیست که کارمند، دانشجو و یا دانش‌آموز به پارک و خرید برود و باید اهتمام در رعایت پروتکل‌ها داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم در ادامه خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر شیوه برگزاری مراسمات لیالی قدر و ایام شهادت مولی امیرالمؤمنین(ع) شد و گفت: باید سازمان تبلیغات از الآن کار خود را شروع و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را فرهنگ‌سازی کنند تا در روزهای آخر به مشکل و سختی برنخوریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوش‌بینانه‌ترین حالت رعایت ۶۵ درصدی دستورالعمل‌ها بود که در حال حاضر به ۷۴ درصد رسیده‌ایم که می‌توان این میزان را به ۹۰ درصد رساند.