عدم رعایت و ضعف نظارت، دلیل فجایع جبران‌‎ناپذیر کرونا در قم
عدم رعایت و ضعف نظارت، دلیل فجایع جبران‌‎ناپذیر کرونا در قم

گزارش خبرنگاران ایرنا حاکی است،  بیژن سلیمان پور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با ابراز نگرانی از وضعیت قرمز کرونایی در استان گفت: در موج های قبلی که با آن مواجه بودیم، افزایش مبتلایان و آمار فوت شدگان به صورت آرام تر پیش می رفت. اما در موج چهارم به دلیل تهاجمی بودن […]

گزارش خبرنگاران ایرنا حاکی است، 

بیژن سلیمان پور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با ابراز نگرانی از وضعیت قرمز کرونایی در استان گفت: در موج های قبلی که با آن مواجه بودیم، افزایش مبتلایان و آمار فوت شدگان به صورت آرام تر پیش می رفت. اما در موج چهارم به دلیل تهاجمی بودن و ویروس جهش یافته انگلیسی مشاهده می شود که آمار مبتلایان و فوت شدگان به سرعت در حال افزایش است.

وی ادامه داد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، مرکز بهداشت، پزشکان و کادر درمان همچون گذشته با تمام توان و به صورت شبانه روزی، فداکارانه در خدمت مردم عزیز استان هستند اما علیرغم تلاش ایشان در مقابله با ویروس، و به دلیل سرعت بالای شیوع بیماری، دچار عقب ماندگی در درمان هستیم و این موضوع در استان تبدیل به بحران شده است.

معاون استاندار گفت: از مردم عزیز استدعا داریم به خاطر حفظ سلامتی خود، خانواده و رعایت حقوق همشهریان بیش از گذشته در رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری های فیزیکی جدیت داشته باشند.

وی افزود: درصد بالایی از مبتلایان و مراجعه کنندگان به بیمارستان خانوادگی هستند و این بدان معنا است که بیشتر بیماران از دورهمی های خانوادگی به این بیماری مبتلا می شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم گفت: در موج چهارم شیوع ویروس کرونا، وضعیت استان قرمز و بحرانی است و عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استان را به فاجعه های جبران ناپذیر نزدیک می کند.

سلیمان پور خطاب به شهروندان ادامه داد: از خریدهای بی مورد و غیر ضرور خودداری کنید و در خریدهای ضروری مثل نانوایی ها و مراکز خرید مواد غذایی از ماسک استفاده کرده و رعایت فاصله گذاری فیزیکی را مد نظر داشته باشید.

وی در پایان گفتگو با تاکید بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی گفت:عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استان را به فاجعه های جبران ناپذیر نزدیک می کند.

قم از ۲۵ اسفندماه سال گذشته از منطقه آبی وارد زرد کرونایی شد ‌و مسئولان ذی‌ربط درباره احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت در صورت انجام سفر و دورهمی و دیدوبازدیدهای عید از سوی شهروندان و همچنین رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی هشدار داده بودند.

از ۱۳ فروردین‌ماه هم‌زمان با خیز چهارم کرونا در کشور، استان قم نیز از جمله مناطقی است که در وضعیت نارنجی و از ۱۸ فروردین‌ماه نیز در وضعیت قرمز قرار گرفت.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید ۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.        

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.