مسئولیت اجتماعی، اعتقادی نهادینه در بانک پاسارگاد
مسئولیت اجتماعی، اعتقادی نهادینه در بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد یکی از پیشروترین نهاد‌های اقتصادی کشور در این حوزه است. با نگاهی به فعالیت‌های این بانک که از آموزش و بهداشت تا مسائل فرهنگی و ورزشی را شامل می‌شود، با مفهوم گستردگی فعالیت‌ها در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی بیشتر آشنا می‌شویم. فعالیت‌های بانک پاسارگاد در حوزه ساخت مدرسه و کتابخانه براساس آخرین گزارش‌ها، بانک […]

بانک پاسارگاد یکی از پیشروترین نهاد‌های اقتصادی کشور در این حوزه است. با نگاهی به فعالیت‌های این بانک که از آموزش و بهداشت تا مسائل فرهنگی و ورزشی را شامل می‌شود، با مفهوم گستردگی فعالیت‌ها در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی بیشتر آشنا می‌شویم.

فعالیت‌های بانک پاسارگاد در حوزه ساخت مدرسه و کتابخانه
براساس آخرین گزارش‌ها، بانک پاسارگاد تاکنون ۱۷ کتابخانه در استان‌های اردبیل، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و فارس دایر کرده و توجه ویژه‌ای نیز به ساخت و تأسیس مدرسه داشته است. ساخت ۲۵ مدرسه در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، البرز، آذربایجان شرقی، خوزستان، لرستان و گلستان، گواهی بر این عملکرد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط عمومی بانک هزاره سوم، افتتاح ۱۲ مدرسه دیگر نیز طی چند ماه آینده توسط این بانک صورت خواهد گرفت.

تجلیل از برگزیدگان آزمون سراسری از سال ۸۷ تاکنون، قدم دیگری است که بانک پاسارگاد در طول این سال‌ها به آن توجه داشته است. این بانک تا‌کنون از ۱۹۳ نفر از جوانان و نخبگان آزمون سراسری تجلیل به‌عمل آورده و با پرداخت مبالغی بصورت ماهیانه و تا هر زمانی که در داخل کشور ادامه تحصیل دهند، آن‌ها را تحت حمایت خود قرار داده است.

پاسارگاد و مسئولیت‌اجتماعی در بخش سلامت و بهداشت
فعالیت بانک پاسارگاد را در این بخش می‌توان به سه دسته مهم تقسیم کرد:   اول) فعالیت گسترده در زمینه ساخت بیمارستان:
بانک پاسارگاد، برنامه احداث ۷ شهرک سلامت با ظرفیت ۷۰۰۰ تخت بیمارستانی به همراه امکانات جانبی و همچنین مجموعه دانشگاه علوم پزشکی در بالاترین سطح استاندارد‌های بین‌المللی را در ۶ شهر قم، قزوین، اهواز، مشهد، کرج در دستور کار قرار داده است. درحال حاضر اولین پروژه شرکت نسیم سلامت خاتم، شهرک درمانی، آموزشی و سلامت خاتم می‌باشد که در شهر قم در حال ساخت است.   دوم) ساخت مرکز بهداشت:
در این راستا بانک پاسارگاد مرکز بهداشتی درمانی را در روستای جوشین از توابع ورزقان تبریز احداث کرده است.   سوم) حمایت از کادر درمان و مردم در زمان شیوع ویروس کرونا:
بانک پاسارگاد در دوران شیوع ویروس کرونا، به‌منظور کمک به کادر پزشکی، برای تسریع در تشخیص بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع این بیماری، امکان ویزیت مجازی بیماران را از طریق دستگاه تله‌مدیسین (Telemedicine) در پایگاه تشخیص سیار در شهرستان قم فراهم کرد. این بانک همچنین جهت حمایت از کادر درمان کشور برای مبارزه با ویروس منحوس کرونا تعداد ۳۵۰ هزار ماسک N۹۵ و ۱۰ هزار واحد لباس مخصوص بیماران کرونایی به بیمارستان‌های علوم پزشکی سراسر کشور اهدا کرد.   توجه ویژه بانک پاسارگاد در بخش فرهنگ و ورزش
شاید تصور شود آموزش و بهداشت مهم‌ترین نیاز‌های جامعه در حال توسعه کشور باشد. اما واقعیت این است که توجه به مسائل فرهنگی و ورزشی از لازمه‌های تبدیل سرمایه انسانی به سرمایه اجتماعی است.

برگزاری ۴ دوره جشنواره فیلم کوتاه پاسارگاد با موضوعاتی مانند: حمایت از تولید ملی در بستر اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی و رشد اقتصاد ملی، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، تکریم خانواده و حقوق اجتماعی و اهدای عضو از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه است. در این جشنواره‌ها، علاوه بر جلب نظر مخاطبان به موضوعات مهم روز، استعداد‌های جوان و خلاق در زمینه فیلم‌سازی و‌ایده‌پردازی نیز کشف و تشویق به ادامه مسیر خود شدند.

بانک پاسارگاد در حمایت از تولید فیلم‌های فاخر نیز کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشته است. حمایت از فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین اولین فیلم برنده جایزه اسکار سینمای ایران، حمایت از فیلم‌های سینمایی طبقه حساس، بهمن، ملبورن، مرگ ماهی، ساعت صفر، یک قناری یک کلاغ از جمله این اقدامات هستند.

همچنین فراهم کردن امکان چاپ و بازنشرکتاب‌های نفیس، مانند کتاب‌های ارزشمند شاهنامه شاه‌طهماسب، مصحف شریف طباخ، رنج و رنگ و… به‌عنوان بخشی از گنجینه فرهنگی و هنری ملی کشور، از جمله اقدامات بانک پاسارگاد در حوزه فرهنگ است.

بانک پاسارگاد در طول فعالیت خود، اقدامات حمایتی ارزشمندی را در حوزه ورزش کشور انجام داده‎ است. به‌عنوان مثال حمایت از ورزش کشتی به‌عنوان ورزش ملی کشور، ساخت آکادمی ملی کشتی ایران، حمایت از تیم ملی کوهنوردی، اهدای جوایز به قهرمانان مدال‌آور در بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی و المپیک، حمایت از دانش‌آموزان تیم فوتسال دانش‌آموزی لرستان، حمایت از فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی ایران و … از اقدامات این بانک در حوزه حمایت از ورزش کشور است.