آخرین اخبار کرونا در ایران| کاهش معنادار سن ابتلا/ روستاها کانون‌های جدید همه‌گیری/ احتمال تاخیر در مراسم کفن و دفن پایتخت وجود دارد+ نقشه و نمودار
آخرین اخبار کرونا در ایران| کاهش معنادار سن ابتلا/ روستاها کانون‌های جدید همه‌گیری/ احتمال تاخیر در مراسم کفن و دفن پایتخت وجود دارد+ نقشه و نمودار

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی همچنان روند صعودی نرخ ابتلای ویروس منحوس در کشور ادامه دارد که کارشناسان معتقدند برای کاهش هزینه‌ عبور از این موج تنها راهکار قابل اعتماد رعایت سخت‌‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی است. بررسی‌های آماری […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی همچنان روند صعودی نرخ ابتلای ویروس منحوس در کشور ادامه دارد که کارشناسان معتقدند برای کاهش هزینه‌ عبور از این موج تنها راهکار قابل اعتماد رعایت سخت‌‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی است.

بررسی‌های آماری در این زمینه نشان می‌دهد با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی حجم بالایی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا با سطوح مختلفی از بیماری به مراکز درمانی مراجعه کرده و در برخی از مراکز استان‌ها این روند رشد ۲۰۰ درصدی داشته است که همین روند عاملی در تکمیل ظرفیت سریع و غیرقابل تصور تخت‌های بیمارستانی شده است.

افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی – یا بهتر بگوییم آن گروه از هموطنان که در نیمه دوم تعطیلات و هفته بعد از آن بی‌تفاوت به خطری که تهدیدشان می‌کرد مشغول انجام امور عادی زندگی و یا شرکت در دورهمی‌های خانوادگی بودند- فشار قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان تحمیل کرده است تاجایی که مقام‌های مسئول وزارت بهداشت تعداد بستری در مراکز درمانی را در محدوده ۶۰ هزار نفر برآورد کردند با قید این نکته که هنوز به قله پیک چهارم نرسیده‌ایم.

این برآورد و البته واقعیت کمبود تخت‌های بیمارستانی تاجایی ادامه داشت که در برخی از مناطق تمام امکانات نیروهای مسلح و سایر نهادهایی که دارد امکانات درمانی هستند نیز به کار گرفته شد و با ایجاد بیمارستان‌های صحرایی و افزایش امکانات تلاش شد تا کمبود تخت بیمارستانی و ارایه خدمات درمانی به مبتلایان جدید با اخلال مواجه نشود.

البته اتخاذ چنین سیاستی اگرچه بسیار مفید بود اما سیل بیمارانی که از راه می‌رسیدند در برخی از مراکز استان‌ها و شهرستان‌هایی که کانون بحران شناخته شده بودند مثل پایتخت کار را بجایی رساند که اکنون خبر می‌رسد ستاد ترخیص بیماران تشکیل شده تا آن گروه از بیماران که حال عمومی بهتری دارند ترخیص و ادامه روند درمانی آنها در منزل انجام شود.

به این ترتیب دور از واقعیت نیست که بگوییم بحران بیخ گوشمان رسیده و درصورت ادامه روند بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی چاره‌ای جز نظاره‌گر بودن از بین رفتن تعداد زیادی از هموطنان نداریم چون بعد از این سیاست نوبت به انتخاب گزینشی ارایه خدمات درمانی به بیماران بدحال خواهد رسید. تجربه‌ای کشورهای اسپانیا، ایتالیا و البته انگلستان نیز اواسط زمستان گذشته داشتند.

روستاها کانون‌های جدید بیماری

تا امروز شاید بیشتر توجه اخبار و البته افکار عمومی به کلانشهرها و مراکز استانی در زمینه همه‌گیری کرونا بود و مسئولان تلاش می‌کردند با استفاده از تمام ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند به این مهم رسیدگی و بحران را مدیریت کنند، درحالی که اگر کمی از مراکز استان‌ها فاصله گرفته و سراغ روستاها و مناطق دورافتاده‌تر برویم با واقعیتی نگران کننده روبرو خواهیم شد.

مناطقی که سیستم بهداشت و درمان امکانات کافی برای ارایه خدمات در اختیار ندارد و البته بی‌توجهی گسترده هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی کانون‌های بحرانی کرونای تازه‌ای ایجاد کرده که خانواده‌ها را یک به یک درگیر و نهایتا راهی مراکز بهداشت یا درمانگاه‌ها می‌کند. اتفاقی که برخی از مسئولان معتقدند بارسنگین و البته تازه‌ای به کادر درمانی مراکز استان درعین بحران خودشان تحمیل می‌کند.

این گروه از مسئولان تاکید می‌کند اگرچه اغلب روستاها و مناطق دور افتاده دارای امکانات بهداشتی هستند اما با درنظر گرفتن افزایش یکباره مراجعه بیماران بدون تردید امکانات موجود در منطقه پاسخگو نیست و به‌ناچار سرریز بیماران به مراکز استان و شهرستان‌های بزرگتر خود بحرانی تازه در موج چهارم همه‌گیری ویروس منحوس ایجاد می‌کند که بد نیست مسئولان مربوطه نسبت به ایجاد امکانات مناسب با نرخ ابتلا در این مناطق هم برنامه‌ریزی داشته باشند تا سرریز بیمار به مراکز استان مشکل ساز نباشد.

سردخانه بیمارستان‌ها به‌خصوص در کلانشهرها روبه تکمیل

در ادامه مشکلات مرتبط با موج چهارم همه‌گیری کرونا در کشور نکته‌ای که از روز گذشته خودنمایی کرد تکمیل ظرفیت سردخانه‌ بیمارستان‌ها و البته مراکز کفن و دفن بخصوص در کلانشهرهایی مثل تهران بود.

اتفاقی که مسئولان بهشت زهرا رسما اعلام کردند به دلیل افزایش قابل توجه ورود متوفیان کرونایی به این مرکز جهت انجام امور کفن و دفن ممکن است در روزهای آینده انجام این مراسم با تاخیر انجام شود و برای جلوگیری از بروز بحران دو سردخانه جدید در بهشت زهرا درنظر گرفته شده تا امکان مدیریت این تعداد از متوفیان وجود داشته باشد.

هرچند احداث این سردخانه‌ها ظاهرا پایان کار نبوده چون از مراکز درمانی هم خبری مشابه به گوش می‌رسد که اغلب مراکز درمانی مرتبط با بیماری کرونا سردخانه‌هایشان تکمیل و برای نگهداری متوفیان دچار مشکل شده‌اند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در این زمینه روز گذشته گفت: با اوج گیری کرونا همانطور که نگران نبود تخت خالی برای بیماران هستیم، نگران کمبود جای خالی در سردخانه بیمارستان‌ها هم هستیم و ازآنجایی که ورودی بیمارستان‌ها چندین برابر شده و همانگونه که امکانات موجود در بیمارستان‌ها از جمله دستگاه اکسیژن کفاف بیماران را نمی‌دهد، طبیعتا سردخانه‌ها هم جواب فوتی‌ها را نخواهد داد.

خبری که اگرچه دردناک اما واقعیتی نگران کننده است چون با بررسی مدل‌های آماری و البته مقایسه آنها با مدل‌های جهانی و بین‌المللی احتمال اینکه این روند در موج چهارم با درنظر گرفتن عوامل موجود بازهم افزایش داشته باشد دور از انتظار نیست و استفاده از کامیون‌های یخچالدار احتمالا آخرین گزینه در کلانشهرهایی مثل تهران است.

کاهش سن ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، پذیرش ۱۳۱ بیمار با علائم کرونا و فوت ۱۵ نفر در روز گذشته، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است و اگر شهروندان، این هشدارها را جدی نگیرند، به گفته مسئولان، وارد موج جدیدی از شیوع این ویروس خطرناک می‌شویم.

محمدتقی سلطانی مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم با تأکید بر ضرورت توجه شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات اظهار داشت: در هفته جاری، آمار فوتی در قم دورقمی شد و در روز یکشنبه به ۱۵ نفر نیز رسید.

وی تصریح کرد: در این ایام، تعداد بیماران بدحال رو به افزایش است و ۱۰۲ بیمار بدحال و ۵۴۷نفر بیمار بستری داریم و بیمارستان‌ها در حال پر شدن است و روزانه بیش از ۱۸۶۹تست انجام می‌شود که در روز سی‌ام فروردین‌ماه نیز ۵۱۹ مورد تست مثبت ثبت شد.

سلطانی بابیان اینکه باید هوشمندانه به محدودیت‌ها در جهت کاهش ابتلا به ویروس توجه داشت بیان کرد: هرچند ناامید و مأیوس نیستیم، اما باید هشدارها را جدی گرفت؛ در این روزها، اگر در برابر رعایت پروتکل‌ها، قاطع نباشیم، شیوع کرونا، دیگر قابل‌کنترل نیست.

وی عنوان کرد: کاهش سن ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در قم، هشداری جدی است و از مردم تقاضا داریم بدون ماسک در سطح شهر تردد نکنند و از ترددهای غیرضروری و دورهمی بپرهیزند، هرچند اطلاع‌رسانی وسیعی اتفاق افتاده است اما برای اینکه به موج جدیدی از شیوه ویروس نرسیم، باید به ضوابط بهداشتی، پایبند باشیم.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم خاطرنشان کرد: افراد زیادی در سطح کشور به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی به‌راحتی جان خود را از دست می‌دهند و خطر ویروس آفریقایی نیز بیخ گوش کشور است و نباید با عادی‌انگاری، خود را به اوج درگیری با ویروس برسانیم.

وی بابیان اینکه همه مردم و مسئولان باید در قبال جامعه و کاهش ابتلا به ویروس، مسئولیت‌پذیر باشند گفت:اصحاب رسانه نیز به‌طورجدی وارد میدان شوند و به اطلاع‌رسانی بپردازند و تبلیغات وسیعی در سطح شهر انجام شود تا مردم بدانند خطر جدی سر راهشان است.

سلطانی افزود: علی‌رغم اینکه شهرداری قم، خبر تعطیلی روز بازارها را اعلام کرده است، اما همچنان در سطح شهر شاهد فعالیت روز بازارها هستیم و بسیاری از اصناف مشمول محدودیت‌ها نیز همچنان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه اگر به این محدودیت‌ها توجه نشود، بیماری از بین نمی‌رود عنوان کرد: هر ویروس جهش‌یافته‌ای به کرونای انگلیسی افزوده شود دیگر وضعیت را نمی‌توان کنترل کرد، این توصیه‌ها کاملاً پزشکی و علمی در جهت صیانت از جان شهروندان است.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم بیان کرد: بخشی از موارد در پیشگیری از شیوع ویروس در دست سیاست‌گذاران و دولتمردان است، اما مردم نیز جایگاه مهمی در کنترل ویروس دارند، قطعاً با وضعیت فعلی، نمی‌توان ملاحظه‌کاری کرد و باید قاطع رفتار کرد تا جان مردم حفظ شود و همه باید پای‌کار باشند.

وی تصریح کرد: رسانه و به‌ویژه صداوسیما باید روش‌های اطلاع‌رسانی و افزایش حساسیت بین شهروندان را تغییر دهند و از شیوه‌های نوین برای پرهیز از عادی‌انگاری استفاده کنند، باید باور کنیم که سیر بیماری در قم، همچنان صعودی است.

پیک‌چهارم در استان سمنان ادامه دارد

نوید دانائی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  سمنان ، از بستری شدن ۵۴ بیمار جدید در مدت ۲۴ ساعت گذشته در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: از ۳۰ فروردین تا ۳۱ فروردین‌ماه این تعداد بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان و تأمین اجتماعی این استان در سه شهر سمنان، گرمسار و دامغان بستری‌شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد یکی از بیشترین آمارهای بستری روزانه مبتلایان به کرونا در مرکز و غرب استان سمنان از ابتدای اپیدمی تاکنون بوده است افزود: همچنان در پیک چهارم شیوع کرونا در استان سمنان هستیم.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اضافه کرد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری‌شده با تست مثبت قطعی PCR در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تاکنون به پنج هزار و ۴۶۴ نفر رسید.

دانائی با اشاره به شناسایی ۱۷ هزار و ۶۶۰ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا با تست مثبت و قطعی آزمایشگاهی گفت: بنابراین درمجموع از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد ۲۳ هزار و ۱۲۴ مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی‌شده‌اند.

وی همچنین تأکید کرد: با توجه به زیرساخت‌های مناسب درمانی موجود در مجموعه شهرهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان، همچنان ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌های مرکز و غرب استان سمنان وجود دارد؛ اما شهروندان باید با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برای تسریع در مهار این همه‌گیری و کاهش تعداد مبتلایان و به‌تبع آن تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلای به کرونا کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود نیز با اشاره به شناسایی ۱۲۶ بیمار قطعی مبتلا به کرونا با تست مثبت آزمایشگاهی عنوان کرد: از این تعداد ۲۸ نفر در بیمارستان امام حسین شاهرود بستری و ۹۸ نفر نیز به‌صورت سرپایی شناسایی‌شده‌اند.

رضا چمن با اشاره به افزایش تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های شهر شاهرود افزود: از مجموع بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان‌های شاهرود، ۳۰ نفر در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

وی با اشاره به روند ابتلا به کرونا در شرق استان سمنان، تعداد مبتلایان به این بیماری را بالا و مانند روزها و هفته‌های اخیر اعلام کرد.

آخرین اخبار کرونا در ایران | برخی از مراکز درمانی تختی برای پذیرش بیمار ندارند / رکورد فوتی‌ها در همدان شکسته شد+ نقشه و نمودارآخرین اخبار کرونا در ایران| تهران به وضعیت نگران کننده‌ای رسید / هر ۶ دقیقه یک بیمار کرونایی در کرمانشاه بستری می‌شود + نقشه و نمودارآخرین اخبار کرونا در ایران| ۶۰درصد تست‌ها مثبت است/ رکورد ثبت روزانه ابتلا شکسته شد/ شهرستان‌های گردشگرپذیر وارد فاز تازه‌ای از ابتلا می‌شوند + نقشه و نمودار

 

خبردرحال تکمیل است … .