شفافیت عملکرد اوقاف زمینه‎‌ساز گسترش فرهنگ وقف است
شفافیت عملکرد اوقاف زمینه‎‌ساز گسترش فرهنگ وقف است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی در جمع مدیرکل و معاونان این اداره کل، افزود: مردم باید مطمئن شوند مالی را که وقف می‌کنند در همان مورد وقف صرف شده و از آثار […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی در جمع مدیرکل و معاونان این اداره کل، افزود: مردم باید مطمئن شوند مالی را که وقف می‌کنند در همان مورد وقف صرف شده و از آثار خیر دنیوی و اخروی آن بهره‌مند می‌شوند.

مدرس حوزه علمیه قم ادامه داد: بر این اساس هر چه بتوانید اعتماد مردم را بالا ببرید موفق‌تر خواهید بود البته با وجود تمام تلاش‌هایی که صورت گرفته هنوز هم به خاطر آن سنگینی بی‌اعتمادی دوران طاغوت نمی‌توان گفت آثار آن جبران شده است.

وی اظهار کرد: قبل از انقلاب موقوفات مردم آنطور که باید و شاید درست مصرف نمی‌شد و مردم دغدغه امانتداری اوقاف را داشتند چون مسائل و احکام وقف رعایت نمی‌شد یا اگر هم می‌شد خیلی محدود بود، ولی بعد از انقلاب اوقاف در مسیری صحیح قرار گرفت.

مدرس حوزه علمیه قم، راه ارتقای اعتماد مردم به وقف و اوقاف را عملکرد شفاف این سازمان دانست و تصریح کرد: سازمان اوقاف باید به مردم گزارش دهد که درآمدش چقدر بوده و چقدر و کجا خرج کرده است در واقع باید جامع و کامل شفاف‌سازی شود.

فاضل لنکرانی افزود: گزارش فعالیت‌های اوقاف استان قم در سال گذشته و خدماتی که برای مردم انجام داده، بسیار امیدوارکننده است.

وی ادامه داد: باید ایران اسلامی و مردم شیعه الگویی برای سایر کشورها شوند بر این اساس باید خیرین را شناسایی و برای وقف و انفاق، نیازهای روز جامعه را در اختیارشان قرار داد همچنین فعالیت‌های تبلیغی در حوزه وقف افزایش یابد تا افراد متمول جامعه در زمان حیات، اقدام به وقف اموالشان کنند.

فاضل لنکرانی تصریح کرد: ارائه گزارش به مردم هیچ اشکالی ندارد، مگر در موارد محدودی که مصلحت نباشد یا واقف شرط کرده باشد که آن را اعلام نکنید بنابراین معتقدیم شفاف سازی سبب می‌شود اعتماد مردم بیشتر شود.

وی با اشاره به ضرورت رعایت کامل جوانب شرعی در مورد وقف گفت: وقتی مردم بدانند که ضوابط وقف به دقّت رعایت می‌شود اعتمادشان بالا می‌رود.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به احیای بقاع متبرکه در دوران بعد از انقلاب اسلامی گفت: قبل از انقلاب و حتی قبل از این دو دهه بسیاری از بقاع متبرکه به صورت مخروبه‌ای بود که استفاده درستی از آن نمی‌شد اما الان آباد شده و محلی برای عبادت و زیارت مردم شده که این خیلی مهم است.

وی تصریح کرد: لازم است در کنار خدمات معیشتی، خدمات دینی و مذهبی هم توسط سازمان اوقاف به طور گسترده مورد توجه قرار بگیرد، مثلا نشر کتاب های دینی یکی از این موارد است.

۱۹۰ میلیارد ریال از عواید موقوفات برای فعالیت‌های اجتماعی در قم هزینه شد

مدیرکل اوقاف استان قم نیز در این دیدار با اشاره به آزادی ۵۰ زندانی از محل موقوفات گفت: طی یک سال گذشته و از محل عواید موقوقات، بیش از ۱۹۰ میلیارد ریال برای انجام فعالیت‌های اجتماعی و کمک به نیازمندان در سطح استان قم هزینه شده است.

 حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری افزود: این مبلغ صرف خرید و توزیع بسته‌های معیشتی برای نیازمندان، تهیه و توزیع غذای گرم، آزادی زندانیان و فراهم کردن تجهیزات بیمارستانی برای مراکز درمانی، ویزیت و داروی رایگان برای نیازمندان با محوریت بقاع متبرکه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: این کمک‌ها از محل موقوفات خاص با نیات مشخص یا موقوفات عام بوده که با رعایت همه مصوبات و قوانین شرعی و همچنین در جهت کمک به اجرای پروتکل‌های بهداشتی بوده است.

وی اظهار کرد: در دوره جدید مدیریتی اوقاف سعی کرده‌ایم نظم و انضباط قابل قبولی به مجموعه بدهیم که شامل رعایت بیشتر قوانین سازمانی و شرعی است که هم اکنون با اقدام های انجام شده به نظم و انسجام قابل قبولی دست یافته‌ایم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه رتبه اوقاف قم از ۱۷ به ۲ ارتقا یافته است، ادامه داد: حضور این اداره کل در حوزه کمک‌رسانی به نیازمندان و مستمندان به ویژه طی یک سال اخیر که فشار اقتصادی از یک سو و شیوع کرونا از سوی دیگر، موجب بروز مشکلات فراوانی شده‌اند، چشمگیر است.

وی ادامه داد: سعی کرده‌ایم تا آنجا که در توان داریم، اجاره بهای منازل مسکونی خانواده‌های نیازمند یا املاک تجاری موقوفه را که در دوران شیوع کرونا رونق چندانی نداشته‌اند اخذ نکنیم.

اسکندری با بیان اینکه به خاطر محدودیت‌های کرونا، بیشتر روزهای سال گذشته بقاع متبرکه بسته بودند گفت: با این حال سعی کرده‌ایم با تکیه بر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و همچنین تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی از جوار حرم‌های مطهر امامزادگان، فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی را ادامه بدهیم. /