روایت تسنیم از درد کهنه بیکاری و اشتغال در شهرک طالقانی بندرماهشهر / چرا ‌جوانان منطقه در صنایع پتروشیمی استخدام نمی‌شوند؟
روایت تسنیم از درد کهنه بیکاری و اشتغال در شهرک طالقانی بندرماهشهر / چرا ‌جوانان منطقه در صنایع پتروشیمی استخدام نمی‌شوند؟

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از بندرماهشهر، شهرک طالقانی شهرستان بندرماهشهر یکی از شهرستان‌های محروم استان خوزستان بوده که بارها به‌دلیل محرومیت مردم این شهرک آن را جهانی کرده است. اهمیت این شهرک به اندازه‌ای بوده که حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات کشور و […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از بندرماهشهر، شهرک طالقانی شهرستان بندرماهشهر یکی از شهرستان‌های محروم استان خوزستان بوده که بارها به‌دلیل محرومیت مردم این شهرک آن را جهانی کرده است.

اهمیت این شهرک به اندازه‌ای بوده که حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات کشور و نماینده مقام معظم رهبری دو بار  به این شهرک سفر کرده تا صدای محرومیت مردم این شهرک را به مسئولان کشوری برساند.

برای رفع محرومیت شهرک طالقانی پروژه‌های زیادی از سوی مسئولان محلی و استانی تعریف شده که هیچ‌کدام از این پروژه‌ها تکمیل و یا بهره‌برداری نرسیده‌اند.

قالیباف: حل مشکل مسکن مردم شهرک طالقانی را وظیفه خود می‌دانیمحضور رئیس مجلس در شهرک طالقانی بندر ماهشهر/ قالیباف پای درددل و گلایه‌های اهالی شهرک نشست+ فیلموعده‌های بی‌سرانجام مسئولان ماهشهر به روایت امام‌جمعه شهرک طالقانیدر ماهشهر چه می‌گذرد؟/ یادداشت اختصاصی امام جمعه شهرک طالقانی ماهشهر برای تسنیمخوزستان|رئیس سازمان تبلیغات اسلامی پای درد و دل مردم شهرک طالقانی نشست + تصاویرروایتی اسفناک از وضعیت شهرک طالقانی بندرماهشهر / مدیران پروازی ‌هیچ نگاهی به شهرک‌های محروم ندارند

اشتغال و رفع معضل بیکاری حق مردم این منطقه است

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی در حاشیه بازدید از شهرک طالقانی شهرستان بندرماهشهر ‌اظهار داشت: تبلیغات اسلامی یک موضوع دو طرفه بوده و مردم درآن سهیم هستند. مردم خود مبلغ و مروج بسیار خوبی بوده و ما باید حرف و دغدغه‌های مردم را شنیده و با آنها سخن بگوییم.

وی با اشاره بر اینکه هر کجا می‌رویم باید پای حرف مردم بنشینیم افزود: ما با دغدغه‌ و اشتیاق آمده‌ایم تا دغدغه و مشکلات مردم را بشنویم و آنها را منتقل کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: ما به اینجا آمده‌ایم که دغدغه‌ها و نکات مردم را در حد توان خود از مسئولان مطالبه کنیم و حرف‌ها و پیام‌های این مردم مظلوم را منتقل کنیم؛ اصل ماجرا این است که ما به حکم طلبگی و تبلیغات اسلامی آمده‌ایم فرمایشات مردم را بشنویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی با اشاره به اینکه می‌خواستم بدون واسطه حرف‌های مردم را بشنوم و مشکلاتشان را ببینم، عنوان کرد: من از مردم شهرستان بندرماهشهر و به خصوص شهرک طالقانی شناخت قبلی دارم و این مردم را بزرگوار، غیور، شریف، انقلابی، مهربان، دغدغه‌مند و زحمتکش می‌دانم.

وی با تاکید بر اینکه مطالبات مردم به حق است، ادامه داد: اشتغال و رفع معضل بیکاری حق مردم این منطقه است به خصوص اینکه در فاصله بسیاری کمی از اینجا زمینه‌های کار جدی و فراوانی وجود دارد؛ اولویت نیروهای کاری منطقه باید با بومیان باشد و این خواسته به حق و طبیعی مردم است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: تقریبا همه مردمی که با من در جاهای مختلف صحبت کردند، گفتند سلام ما را به رهبر انقلاب برسان و ما سرباز رهبر و نظام جمهوری اسلامی هستیم.

گلایه‌های صریح اهالی شهرک طالقانی به رئیس مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر استانی خود به خوزستان پای درد دل و گلایه های اهالی شهرک طالقانی بندرماهشهر نشست و تاکید کرد: وظیفه خودمان می‌دانیم که حل مشکل مسکن مردم شهرک طالقانی بندرماهشهر را پیگیری کنیم.

محمد باقر قالیباف با تاکید بر جذب و استخدام نیروهای جوان و بومی در مشاغل فعلی و صنایع موجود در شهرک طالقانی بندر ماهشهر، بر پیگیری حل مشکل مسکن مردم این منطقه تاکید کرد.

وی همچنین با مردم این شهرک دیدار و گفت‌وگو کرد؛ دیداری که در آن مردم به بیان گلایه‌های صریح خود نسبت به کمبودها و مشکلات این منطقه پرداختند.

قالیباف با اشاره به دغدغه‌ها و مشکلات مردم شهرک طالقانی، گفت: براساس قول مجلس یازدهم به مردم در اینجا حاضر شدم، ما اینجا هستیم تا نمایندگان واقعی شما باشیم و غیر از این مسئله در ذهن ما نیست. به خاطر دِینی که به خوزستان دارم ابتدا به این استان آمدم، آمده‌ایم تا مشکلات شما را پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ها و خواسته‌های مردم منطقه اختصاص ۶۰ هکتار زمین برای توسعه شهرک طالقانی است، ادامه داد: ما وظیفه خودمان می‌دانیم که موضوع حل مشکل مسکن مردم این منطقه را پیگیری کنیم.

قالیباف با تاکید بر پیگیری مسئله اشتغالزایی در شهرک طالقانی، گفت: قطعا ما ایجاد صنایع پایین دست در منطقه را دنبال می‌کنیم، از سوی دیگر در مشاغل فعلی و صنایع موجود، جذب و استخدام نیروهای جوان و بومی باید در اولویت قرار گیرد که قطعا ما این مسئله را پیگیری می‌کنیم.

 وضعیت اسفناک شهرک طالقانی ‌از ‌سوءمدیریت برخی مسئولان است  

حجت‌الاسلام موسوی فرد با حضور در مسجد سادات شهرک محروم طالقانی شهرستان بندرماهشهر پای درد و دل مردم این شهرک نشست.

حجت‌الاسلام سید عبدالنبی موسوی فرد با اشاره به وضعیت برخی خیابان‌های شهرهای استان خوزستان اظهار داشت: بسیاری از خیابان‌های شهرهای استان خوزستان از سوءمدیریت برخی مسئولان نه آسفالت هستند نه سنگ فرش و با وضعیت بدی مانده‌اند.

وی گفت: در برخی مراسمات ازدواج 2 نفر به هم می‌رسند اما ۲۰ خانواده از هم متلاشی می‌شوند؛ در برخی مدارس ما تنها چند دختر انگشت شمار چادری هستند؛ دشمن دیگر چگونه بهتر از این کار کند.

وی افزود: آمار طلاق، بزهکاری، جرم و وضعیت معیشتی مردم مناسب نیست؛ مسئولان باید به امور کارگران رسیدگی کنند؛ شنیده شده برخی شرکت‌ها و شهرداری‌ها چندین ماه حقوق کارگران خود را نداده‌اند مدیران این شرکت‌ها آیا می‌توانند چند ماه بدون حقوق و مزایا زندگی خود را سپری کنند.

امام جمعه اهواز با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری عنوان کرد: ائمه جمعه باید در میان مردم بوده و به حرف دل آنها گوش کنند و مانند پدری دلسوز پیگیر مشکلات مردم باشند؛ ائمه جمعه قدرت اجرایی ندارد و تنها می‌تواند امورات را پیگیری کند.

شهرک طالقانی بندر ماهشهر از سیستم فاضلاب محروم است

‌حبیب آقاجری نماینده بندر ماهشهر در مجلس نیز بیان کرد: آب شرب بندر ماهشهر و بندر امام خمینی(ره)، مشکلات کمی و کیفی دارد. اگر طبق گفته سازمان آب و برق خوزستان، آب شرب به میزان کافی در این شهرستان توزیع می‌شود، چرا بیشتر مناطق این شهرستان با مشکل کمبود آب شرب روبه رو هستند.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) در مجلس شورای اسلامی درباره راه اندازی تصفیه خانه ناحیه صنعتی بندر ماهشهر که قبلا ۲ میلیارد بودجه در شورای راهبردی برای تکمیل و راه اندازی آن تخصیص داده شده بود، عنوان کرد: ۱.۳ میلیارد از این مبلغ تامین شده و ۷۰۰ میلیون تومان باقی مانده بود که در این نشست مقرر شد این مبلغ از سوی شورای راهبردی پرداخت شود تا ظرف یک ماه، این تصفیه خانه وارد مدار شده و کیفیت آب شهرستان بهبود پیدا کند.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این نشست، مشارکت صنایع پتروشیمی در تکمیل تصفیه خانه فاضلاب بندر ماهشهر بود تا به این طریق، حجم آب وارد شده به شهرستان بیشتر برای مصارف مردم استفاده شود.

آقاجری افزود: همچنین پیشنهادی در خصوص شیرین‌سازی آب دریا مطرح شد که به واسطه آن، صنایع پتروشیمی با شیرین‌سازی آب دریا بخشی از نیاز خود را برطرف کنند که در رابطه با این دو پیشنهاد، مقرر شد نشستی با حضور مسئولین استانی و صنایع پتروشیمی در آینده برگزار شده و این موضوع بررسی شود.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات فاضلاب بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) تصریح کرد: شهرک طالقانی در شهرستان بندر ماهشهر با ۳۰ هزار نفر جمعیت هنوز از سیستم فاضلاب محروم است و فاضلاب این منطقه از طریق یک کانال روباز وارد بندر ماهشهر می‌شود که سلامتی مردم را به خطر می‌اندازد.

آقاجری خاطرنشان کرد: برای حل معضل فاضلاب بندر ماهشهر و بندر امام خمینی(ره) به ترتیب ۱۵۰ و ۷۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در تلاش هستیم با کمک استاندار خوزستان این مبلغ را تا دو برابر افزایش دهیم.

نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان و بندر امام خمینی(ره) در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صیادان در شهرستان های بندر ماهشهر، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) با مشکلات عدیده‌ای روبه رو هستند، بیان کرد: در گذشته صیادان این منطقه مجبور بودند از قایق‌ها و یا لنج‌هایی با قدرت موتوری ۴۸ اسب بخار استفاده کنند که اکنون به دلایلی از جمله کمبود آبزی در صیدگاه‌های کنار ساحل، باید در اعماق دریا صید کنند و برای این کار نیاز به موتور با قدرت ۷۵ اسب بخار دارند که خواستار حل این مشکل از سوی استانداری خوزستان هستیم.

آقاجری با اشاره به وضعیت نامناسب راه های روستایی حوزه انتخابیه اظهار کرد: قبلا با پیگیری هایی که انجام دادیم، از طریق وزارت نفت، اعتباراتی تخصیص داده شده و پیگیر این موضوع هستیم تا با کمک استانداری خوزستان برای بهسازی این جاده ها، اعتباراتی تخصیص داده شود.

وی در پایان با اشاره به غیرفعال شدن مسیر راه‌آهن بندر ماهشهر به تهران و مشهد افزود: متاسفانه قطار بندر ماهشهر – تهران ـ مشهد دیگر در این شهرستان فعال نیست. این در حالی است که مردم شهرستان‌های بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان از طریق ایستگاه راه‌آهن بندر ماهشهر، از این قطار استفاده می‌کردند که خواستار راه اندازی مجدد این خط هستیم.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) در نشست بررسی مشکلات حوزه انتخابیه گفت: آب شرب بندر ماهشهر و بندر امام خمینی(ره) مشکلات کمی و کیفی دارد و آب شرب به میزان کافی در بندر ماهشهر توزیع نمی شود.