کرونا در محاصره دست‌های بخشنده فرهنگیان / وقتی معلمان قمی ‌از حقوق‌شان برای خرید تبلت دانش‌آموزان می‌بخشند‌
کرونا در محاصره دست‌های بخشنده فرهنگیان / وقتی معلمان قمی ‌از حقوق‌شان برای خرید تبلت دانش‌آموزان می‌بخشند‌

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، با گذشت حدود ۱۴ ماه از بحران نفس‌گیر کرونا در کشور و به‌ویژه استان قم که جزء نخستین استان‌هایی بود که این بحران را تجربه کرده و تاکنون در حال مبارزه نفس‌گیر با این ویروس مهلک است، […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، با گذشت حدود ۱۴ ماه از بحران نفس‌گیر کرونا در کشور و به‌ویژه استان قم که جزء نخستین استان‌هایی بود که این بحران را تجربه کرده و تاکنون در حال مبارزه نفس‌گیر با این ویروس مهلک است، صرف‌نظر از پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی که این ویروس در استان از خود به یادگار گذاشت، نظام آموزشی استان را تحت‌الشعاع قرار داد؛ هرچند این بحران یک بحران بین‌المللی و در کل کشور نظام آموزشی را به دلیل تعطیل شدن آموزش حضوری دانش‌آموزان و دانشجویان را خانه‌نشین کرد اما در قم به دلیل طولانی بودن آموزش غیرحضوری تأثیر آن بیشتر در کشور محسوس می‌شود.

با تعطیلی مدارس و شروع آموزش‌های مجازی به برخی دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها تأثیر منفی گذاشت که از نبود زیرساخت مطلوب برای آمادگی دانش‌آموز برای آموزش مجازی گرفته تا ضربه‌های اقتصادی که به خانواده دانش‌آموز وارد شده را می‌توان مهم‌ترین بحرانی دانست که کرونا بر دانش‌آموزان باقی گذاشت. اما در میان این بحران دستان بخشنده‌ای هم بودند که به دل‌های این دانش‌آموزان بذر امید و لبخند هدیه کرد.

بسیج فرهنگیان قم از ابتدای شیوع بحران کرونا تاکنون توانسته دستی سخاوتمند بر دل خانواده‌هایی که بحران کرونا به آن‌ها ضربه اقتصادی وارد کرده کشیده و باری را از دوش این خانواده‌ها بردارد.

تهیه ۱۱۶ تبلت برای آموزش مجازی دانش‌آموزان آسیب‌دیده و تهیه بسته‌های معیشتی تا توزیع غذای گرم و لوازم‌التحریر و گوشی حتی با کسر از حقوق معلمان بسیجی و هم‌چنین دوخت ماسک و مشارکت در غربالگری در کارنامه بسیج فرهنگیان قم در ایام شیوع کرونا دیده می‌شود.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان قم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به عملکرد این نهاد از شروع بحران تاکنون اظهار داشت: در راستای لبیک به ندای مقام معظم رهبری در فراهم کردن کمک‌های مؤمنانه و مواسات از شیوع بحران کرونا در استان، ۲۲۰ مدرسه با همکاری آموزش و پرورش ضدعفونی شد و هم‌چنین این سازمان در زمینه توزیع مواد ضدعفونی و بسته‌های بهداشتی در بین دانش‌آموزان و مدارس همکاری تنگاتنگی داشته است.

 تهیه ۱۱۶ تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند  

سرهنگ محمد ذاکر ابراز کرد: هم‌چنین با اعلام فراخوانی ۲۵۰ داوطلب فرهنگی برای مشارکت در اجرای طرح غربالگری و هم‌چنین طرح شهید قاسم سلیمانی ثبت‌نام کردند و در زمینه تهیه و توزیع ماسک سه لایه درست در زمانی که این ماسک در استان با کمبود روبرو بود با بهره‌گیری از ظرفیت هنرستان‌های استان ۱۱ هزار ماسک ۳ لایه دوخته و توزیع شد که علاوه بر آن ۴۰۰ دستگاه آستینچه برای کادر درمانی هم فراهم ساخت.

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بودجه ۱۴۰۰ برای خرید تبلت دانش‌آموزانفیلم/ معلم فداکاری که پس از “اهدای کلیه” تبلت و تلویزیون خود را هم به دانش‌آموزش بخشید!فیلم| وعده‌های چندباره مسئولین برای تهیه تبلت دانش آموزان کم بضاعت که هرگز عملی نشد

وی با اشاره به تهیه زیرساخت لازم برای آن دسته از دانش‌آموزانی که شرایط تحصیل مجازی را نداشتند عنوان کرد: با کمک معلمان و بسیجیان ۱۱۶ عدد تبلت که هرکدام به ارزش ۳ میلیون تومان بوده بین دانش‌آموزان توزیع شد که برای این امر ۳۶۰ میلیون تومان از حقوق معلمان به‌طور داوطلبانه کسر شد؛ هم‌چنین تعدادی گوشی تلفن همراه هوشمند به ارزش هرکدام ۳ میلیون تومان بین دانش‌آموزان آسیب‌پذیر هم توزیع و تهیه گردید.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان استان قم افزود: طبق برآورد آگاه شدیم که ۶ هزار دانش‌آموز استان از داشتن تبلت و گوشی محروم هستند، لذا تصمیم گرفتیم تا با تولید محتوای آموزشی در زمینه تهیه و تکثیر این محتوای آموزشی با همکاری آموزش و پرورش وارد عمل شویم.

به گفته وی؛ هم‌چنین ۱۵۰ خانواده دانش‌آموزان استان که به دلایلی از کرونا آسیب‌دیده‌اند به عیادت آن‌ها رفته و برای این امر ۳۰۰ کیلو شیرینی پخش کردیم .

 تهیه ۲ هزار و ۵۱۹ بسته معیشتی  

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان  استان قم با اشاره به توزیع بسته‌های معیشتی بین خانواده‌های نیازمند گفت: از شیوع بحران تاکنون ۲ هزار و ۵۱۹ بسته معیشتی که هر بسته ۲۵۰ هزار تومان ارزش داشته بین دانش‌آموزان آسیب‌پذیر توزیع شد و علاوه بر آن ۱۴۰ خانواده دانش‌آموز قمی که پدر آن‌ها زندانی بود را شناسایی و به آن‌ها کمک معیشتی اهدا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ۶۰۰ بسته لوازم‌التحریر نیز بین دانش‌آموزان آسیب‌پذیر که ارزش هر بسته ۳۰۰ هزار تومان بوده اهدا شد، همچنین این سازمان ۳۰۰ کیلو گوشت در قالب بسته‌های معیشتی توزیع و در قالب طرحی که خود خانواده‌ها و معلمان و مدیران داوطلبانه اجرا شد، غذاهای گرم که دست‌پخت اولیای دانش‌آموزان بود به‌اندازه ۸ هزار پرس بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع گردید، هم‌چنین نان رایگان نیز در چندین مرحله برای خانواده‌های دانش‌آموزان بی‌بضاعت توزیع شد.