آخرین اخبار کرونا در ایران | هفته سختی پیش‌رو داریم / همکاری سرنوشت‌ساز هموطنان در رعایت پروتکل‌ها / سرعت همه‌گیری نسبت به سه پیک گذشته غیرقابل تصور است + نقشه و نمودار
آخرین اخبار کرونا در ایران | هفته سختی پیش‌رو داریم / همکاری سرنوشت‌ساز هموطنان در رعایت پروتکل‌ها / سرعت همه‌گیری نسبت به سه پیک گذشته غیرقابل تصور است + نقشه و نمودار

– اخبار استانها – به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، سعید نمکی روز گذشته با اشاره به روند صعودی بسیار سریع همه‌‌گیری کرونا در سراسر کشور گفت: در بسیاری نقاط از شرایط قرمز کرونایی با شیب‌تندی عبور کرده‌ایم اکنون در مرحله‌ای فراتر از شرایط بحرانی یا همان استانداردهای قرمز کرونایی قرار گرفته‌ایم. نمکی همچنین تاکید کرد: […]

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، سعید نمکی روز گذشته با اشاره به روند صعودی بسیار سریع همه‌‌گیری کرونا در سراسر کشور گفت: در بسیاری نقاط از شرایط قرمز کرونایی با شیب‌تندی عبور کرده‌ایم اکنون در مرحله‌ای فراتر از شرایط بحرانی یا همان استانداردهای قرمز کرونایی قرار گرفته‌ایم.

نمکی همچنین تاکید کرد: در پیک چهارم روند گسترش بیماری نسبت به سه پیک گذشته غیرقابل تصور است و به همین دلیل هفته جاری هفته سنگین کرونایی در کشور است و برای عبور با کمترین خسارت از این مرحله لازم است هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی همکاری بیشتری با مسئولان داشته باشند.

سخنان وزیر بهداشت درحالی مطرح شد که به گفته برخی کارشناسان بهداشت و درمان قدرت درگیر کردن بدن بیمار توسط ویروس جهش یافته انگلیسی بسیار بالاتر از ویروس وهان چینی است به همین با درنظر گرفتن آلوده شدن بیشتر نقاط کشور به این ویروس جهش یافته بخش عمده‌ای از بیماران سرپایی دوهفته گذشته این هفته به بیماران بستری در مراکز درمانی تبدیل خواهند شد.

این گروه معقتند روند صعودی بسیار سریع بیماران بستری در مراکز درمانی بدون تردید کمبود تخت‌‌های بستری ایجاد کرده و در نهایت این روند مستقیم در افزایش تعداد موارد مرگ بیمار اثرگذاری بالایی خواهد داشت که شاهد مثال آن هم دقیقا گفته‌های وزیر بهداشت روز گذشته در کرمانشاه است ” سعید نمکی روز گذشته در کرمانشاه گفت: در استان کرمانشاه، همدان و زنجان متاسفانه میزان بیماران سرپایی به شدت در حال افزایش است؛ این میزان بیمار سرپایی در چند روز آینده به بیمار بستری تبدیل می شوند.”

به‌هرحال اگرچه بالاترین مقام بهداشت و درمان کشورمان روز گذشته به هموطنان اطمینان خاطر داد که به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا بیماران دغدغه کمبود تخت برای درمان نداشته باشند اما، واقعیت امر اینجاست که در برخی از مراکز درمانی و حتی در پایتخت آمبولانس‌ها مدت زیادی برای دریافت مجوز بستری در مسیر معطل می‌شوند و بسیاری از مراکز درمانی واقعا تختی برای پذیرش بیماران جدید ندارند و نکته اینجاست که اتفاقا این هفته به استناد گفته‌های وزیر بهداشت باید منتظر جهش‌های بیشتری در میزان بیماران نیازمند دریافت خدمات در مراکز درمانی به صورت بستری باشیم.

تعطیلی سراسری برای دورهمی نیست

درست زمانی که همه کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند بهترین راهکار مقابله با ویروس منحوس رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای کامل فاصله‌گذاری اجتماعی است، ظاهرا برخی از هموطنان بخصوص در شهرستان‌ها اجرای دستورالعمل تعطیلی سراسری ۱۰ روزه  که ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ کرده را فرصتی برای دید و بازدیدها یا برگزاری مراسم خود پنداشته و بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی ویروس منحوس را از این خانه به خانه‌ دیگری پیش‌کش می‌برند.

در این شرایط بررسی‌ها، گزارش‌های میدانی و البته مشاهدات سایر هموطنان نشان می‌دهد دورهمی‌ها و شب‌نشینی‌ها به دلیل تعطیلی افزایش داشته و اغلب گروهی که به دلیل محدودیت‌های جدید کرونایی سرکار نمی‌روند کاملا عادی مشغول خوشگذرانی یا رسیدن به کارهای عقب افتاده خود رفته‌اند. 

کارشناسان بهداشت درمان در این زمینه تاکید دارند تعطیلی‌های اخیر برای برگزاری دورهمی نیست بلکه مسئولان با درنظر گرفتن اهمیت ایجاد فاصله اجتماعی و کاهش تجمع‌ها در سراسر کشور به این نتیجه رسیده‌اند بنابراین رعایت اصول فاصله‌گذاری نه تنها به نفع خود هموطنان است بلکه می‌تواند بار بسیار سنگینی از دوش کادر درمان که اکنون نزدیک به ۱۴ ماه است که شبانه روزی مشغول ارایه خدمت هستند را بردارد.

این گروه همچنین با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات هموطنان اظهار کردند: سنت حسنه افطاری که در کشورمان همواره طی ماه مهمانی خداوند برقرار است و خانواده‌ها در این ماه  تلاش می‌کنند با بهترین شرایط برگزار کنند را امسال با استفاده از امکانات هیئات و مساجد به‌جا آورند و خانوادگی برگزار نکنند.

این افراد معتقدند چون هیئات و مساجد با توجه به دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا  و استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند بسیار متشکل‌تر گام برداشته و می‌توانند علاوه بر انجام فریضه‌ خیرات مانع از ایجاد چرخه همه‌گیری کرونا باشند درحالی که این امکانات یا نظارت‌ها در خانه‌ها به صورت خصوصی امکان‌پذیر نیست.

انتقاد از دورهمی‌ها و فعال بودن صنوف در قم

 

محمدرضا قدیر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به شرایط نامناسب و وضعیت قرمز استان قم در مواجهه با ویروس کرونا اظهار داشت: متأسفانه روند بیماری در استان به‌شدت در حال اوج کیری است و نگرانی‌ها هرلحظه در استان بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه همراهی مناسبی از مردم در برابر این ویروس شاهد نیستیم ابراز کرد: فعال بودن صنوف و دورهمی‌های و ترددهای خیابانی نگران‌کننده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با انتقاد از شلوغی‌های بسیار خیابان‌ها و اصناف تصریح کرد: متأسفانه در ادارات نیز توجهی به بخشنامه‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌شود که با شدت گرفتن بیماری هم‌اکنون بیمارستان شهید بهشتی نیز به چرخه خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی اختصاص‌یافته است.

وی با تأکید بر اینکه بر اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۲۰ مورد تست از مشکوکین کرونایی در مراکز درمانی قم گرفته شده است، عنوان کرد: از این میزان تست ۳۳۱ مورد مثبت بوده است.

قدیر با اشاره به بستری شدن ۱۲۸ نفر تنها در ۲۴ ساعت گذشته یادآور شد: در حال حاضر ۵۲۶ نفر در بیمارستان‌های قم بستری هستند که ۱۰۹ نفر آنان بدحال هستند.

 

خبردرحال تکمیل است….. 

انتهای‌پیام/ی