بازهم که به جای مردم سنگ عوام‌فریبان را به سینه می‌زنید!/ دعوای توئیتری پورنجاتی و عباس عبدی بر سر ماجرای تسخیر سفارت امریکا/ گیر کردن لایحه مهم قضایی در بوروکراسی دولت

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. *********** کیهان   کدام حمایت خاتمی از مقاومت؟ «نه غزه نه لبنان» را فراموش کرده‌اید؟ عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید سیدحسن نصرالله […]

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

  کدام حمایت خاتمی از مقاومت؟ «نه غزه نه لبنان» را فراموش کرده‌اید؟

عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در دیدار احمدی‌نژاد، از خاتمی تمجید کرده بود.

سیدمحمد صدر که با روزنامه شرق گفت‌وگو می‌کرد، ضمن توجیه و دفاع از پیوستن به FATF گفت: یک‌بار که درباره این موضوع در «مجمع» بحث شد، به این نتیجه رسیدند که ممکن است تعداد مخالفان پیوستن به ‌FATF بیشتر از موافقان باشد و ظاهرا هم این طور بود. در این جلسات در سال گذشته یعنی سال ۹۷ جمع‌بندی اعضا این بود که در آینده CFT هم به مجمع می‌آید و بهتر است که این دو را با هم بررسی کنیم؛ به این دلیل به تاخیر افتاد. جالب است (قبل از عید) همان‌هایی که مخالف پالرمو بودند، می‌گفتند مخالفتمان را اعلام نکنیم، چون اگر اعلام کنیم شب عید است، بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارد و به مردم فشار می‌آورد. همان‌جا گفتم خب در این حرف شما تناقض وجود دارد. اگر می‌دانید مخالفت‌تان بر مسائل اقتصادی کشور تاثیرگذار است، چرا مخالفت می‌کنید؟ پس به ما بپیوندید که فکر می‌کنیم عضویت در این نهاد، به نفع کشور است؛ حداقل تحریم جدیدی برای روابط تجاری و بانکی‌مان ایجاد نمی‌کنیم. اما دوستان پاسخی برای این نقد نداشتند. حرف ما موافقان این بود که شما وقتی درک می‌کنید تصمیمی که به آن اعتقاد دارید، باعث ایجاد مشکلات برای کشور می‌شود، چرا این تصمیم را می‌گیرید.

وی در ادامه گفته است: من سال‌ها مسئول کمک به جبهه مقاومت اعم از حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی بودم. ]در دولت اصلاحات[ که معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه بودم. مسئول این موضوع بودم. وقتی دوره کاری دولت آقای خاتمی تمام شد، در اولین ملاقات آقای احمدی‌نژاد با آقای سیدحسن نصرالله (سال ۸۴)، سیدحسن نصرالله گفت: در دوره آقای خاتمی آن قدر که به ما و مقاومت کمک شد، قبلا چنین اتفاقی نیفتاده بود و ما از پشتیبانی دولت اصلاحات راضی بودیم.

صدر می‌گوید: کمک به حزب‌الله و لبنان وظیفه ماست؛ برای اینکه امنیت ایران، مرزها، کشورمان و امنیت انقلاب را تامین کنیم و باید از تهدیداتی که همیشه برای ما وجود دارد، جلوگیری کنیم. واقعیت این است که اسرائیل و آمریکا برای ایران تهدید هستند و شوخی هم ندارند. الان کم‌کم خبرهایش منتشر می‌شود که اسرائیل چقدر در ایران کار اطلاعاتی- امنیتی انجام می‌دهد و حتی سعی می‌کند به سری‌ترین بخش‌های ایران نفوذ کند. اقداماتی که درباره مسائل هسته‌ای انجام می‌دهد یا جنگ‌های سایبری که علیه ایران دنبال می‌کند، همه تهدیدهایی است که اسرائیل با کمک آمریکا انجام می‌دهد. بنابراین باید از این تهدیدات جلوگیری کنیم. اگر کمک‌ها به جبهه مقاومت و همکاری با آنها نبود، چه بسا اسرائیل یا آمریکا به ایران حمله نظامی می‌کردند. این یکی از توان‌های ماست که آنها را از حمله به ایران بازمی‌دارد.

صدر گفت: همکاری با FATF، کمک‌های ما به مقاومت را محدود نمی‌کند.

درباره این سخنان شایان ذکر است: اولا اگر منتقدان الحاق به ‌FATF، به موضوع تورم شب عید اشاره کرده‌اند، منظورشان اثر مستقیم و اقتصادی مستقیم همکاری یا عدم همکاری با FATF نیست بلکه اشاره آنها معطوف به فضاسازی مسموم و توأم با بی‌صداقتی است که برخی دولتمردان انجام دادند و برای لاپوشانی سوءمدیریت و بی‌کفایتی خود، قیمت گوشت و خودرو را به ‌FATF و عدم تصویب دو لایحه مربوط به آن ربط دادند؛‌ و حال آن که دولت حداقل به مدت ۳ سال با FATF همکاری کرده و ۳۷ مطالبه از مجموع ۴۱ مطالبه این کارگروه در قالب برنامه اقدام ویژه ایران را پذیرفته بود. بنابراین باید آثار ضدتحریمی و ضدتورمی این همکاری یک‌طرفه معلوم می‌شد اما برعکس، آن همکاری موجب تشدید فشارهای تحریمی و افزایش تورم در حدفاصل سال‌های ۹۴ تا ۹۷ شد.

ثانیا اشاره جناب سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان به خاتمی مربوط به قبل از سال ۸۴ است که او ظاهرا از مقاومت حمایت می‌کرد وگرنه، خاتمی در سال ۸۹ جزو سران فتنه نیابتی مثلث «آمریکا، انگلیس و اسرائیل» بود که به بهانه تقلب در انتخابات، آشوب خیابانی راه انداختند اما در میانه آن، شعار صددرصد صهیونیستی «نه غزه، نه لبنان» سر داده شد و با این همه خاتمی، تا آخر جولان گروهک‌های ضدانقلاب با آنها همراهی کرد و بالاخره آن خباثت بزرگ، به حرمت‌شکنی عاشورای حسینی(ع) ختم شد.

و بالاخره این که وقتی تمام وعده‌های برجامی مستند به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، زیرپای آمریکا و اروپاست، برخی افراد سیاست‌زده یا سهل‌اندیش، چگونه به خود جرأت می‌دهند از واگذاری امتیازات و تعهدات جدید به دشمنی حرف بزنند که اتفاقا لازمه کارگر شدن فشارهای تحریمی خود را نفوذ اطلاعاتی از طریق FATF می‌داند؟!
 

فقط خودم و نُه تای دیگر! ۲۰ عضو دیگر لیست امید صلاحیت نداشتند

عضو فراکسیون امید،‌ حداقل ۲۰ نفر از فهرست ۳۰ نفره امید در انتخابات مجلس قبلی را فاقد صلاحیت و شایستگی دانست.

عبدالرضا هاشم‌زایی در گفت‌وگو با تابناک در خصوص احتمال ائتلاف و استفاده از یار کمکی اظهار داشت: من از ابتدا با این روش مخالف بودم. اعتقاد من این است،‌ هر حزب و گروه سیاسی بعد از انتخابات باید با هم ائتلاف کنند. ائتلاف قبل از انتخابات، معنی ندارد و اگر قرار است در انتخابات شرکت کنیم،‌ باید با پرچم خودمان وارد شویم.

هاشم‌زایی در ادامه افزود: حتی اگر اصلاح‌طلبان نتوانستند در شهری مثل تهران،‌ روی تمام ۳۰ نفر به تفاهم‌ برسند، باز هم باید مستقل وارد انتخابات شوند. به نظر من، ‌ما باید با کسانی که حتی در اصول پایه هم با آنان مشکل داریم صرفا به خاطر پیروزی در انتخابات وارد ائتلاف شویم.

هاشم‌زایی در ادامه یادآور شد: از مجلس چهارم، شورای نگهبان با تفسیری که از قانون اساسی داشت، وضعیت را تغییر داد و همین باعث شد تا جناح چپ دیگر در هیچ  دوره‌ای نتواند از ظرفیت کامل خود استفاده نماید. خلاصه آنکه نمی‌توان از قبل روی افراد حساب کرد؛ بنابراین، لیست‌ها همیشه در دقیقه نود بسته شده است، به همین جهت نمی‌توانیم قاطع شایسته‌سالاری را در انتخاب افراد اعمال کنیم.

وی گفت: اگر نظارت به این شکل وجود نداشت و افراد با گرایش‌های مختلف- البته به جز کسانی که وابسته به منافقین و یا گروهک‌ها و سرویس‌های جاسوسی دیگر هستند- می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند،‌ از این لیست ۳۰ نفره تهران،‌ حداکثر ۱۰ نفر را برای لیست انتخاب می‌کردم.
 

آفتاب یزد: مصوبات سه سفر قبلی اجرایی شده که روحانی به یزد می‌آید؟!

یک روزنامه حامی دولت از سفر رئیس‌ جمهور به استان یزد با وجود عملی نشدن مصوبات سفر قبلی ابراز تعجب کرد.

روزنامه آفتاب یزد، نوشت: در حالی که برخی دولتی‌ها سرگرم آمارسازی هستند مردم با طعنه و کنایه از یکدیگر می‌پرسند «وقتی مصوبات سفرهای قبلی به سرانجام نرسیده، هدف روحانی از سفر به یزد چیست؟»

این روزنامه در ادامه نوشت: حسن روحانی با احتساب سفر ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۸، برای چهارمین بار راهی یزد می‌شود. نخستین بار و سومین بار اما سفرها صرفا تبلیغاتی و برای تهییج مردم به شرکت‌ در انتخابات و رای دادن به شعارها و وعده‌های دولت تدبیر و امید بود و دو سفر دیگر،  یکی کاری و این یکی هنوز مشخص نیست! اما از قرائن و شواهد و احتمالات چنین برمی‌آید که در سخنرانی حسن روحانی میجایی برای شکستن بسیاری از بغض‌ها و عیان کردن بسیاری از گلایه‌ها باشد خاصه آن که این روزها حسین فریدون همان جایی است که بابک زنجانی که بقایی که خیلی‌های دیگر…!

نخستین شوک وارده آمده به یزدی‌ها پس از تعیین کابینه او و نظام گرفتن دولت؛ تعیین استانداری بازنشسته و غیربومی- اما یزدی‌تبار- و پا به سن گذاشته بود به گونه‌ای که عنوان مسن‌ترین استاندار دولت یازدهم به سید محمد میرمحمدی اردکانی تعلق گرفت.

او که طی مدت حضور در بین اهالی رسانه و منتقدین، به استاندار پروازی معروف شده بود! نتوانست انتظارات را برآورده سازد و در نهایت با کوله‌باری از نقدها راهی دیار پایتخت شد تا باقی مانده دوران بازنشستگی را با کارنامه‌ای نه چندان ناموفق بودن در سمت استانداری یزد بگذراند.

سفر دوم روحانی به یزد کاری بود

حسن روحانی در سخنرانی عمومی خود به این نکات توجه نشان می‌دهد:
– سال ۹۵، سال شکوفایی و رونق اقتصادی ایران خواهد بود.
– گام‌ به گام به سمت جذب سرمایه داخلی و خارجی، رونق اقتصادی و اشتغال پیش خواهیم رفت.
– مسئولیت اصلی اقتصاد کشور باید بر عهده مردم و کارآفرینان باشد.
– باید همه توان خود را برای تقویت تولید داخلی به کار بگیریم.
و اما مصوبات سفر:
– اختصاص ۹۷۰ میلیارد تومان برای اجرای ۴۴ طرح
– افتتاح کلینیک تخصصی تامین اجتماعی بافق، کارخانه آگلومراسیون بافق،‌ خط‌آهن و ایستگاه کارخانه گندله‌سازی،‌ یک واحد گازی نیروگاه تابان،‌ پست برق ۲۳۰، ۴۰۰ اشکذر، ۴۸۰ واحد مسکونی شهرک جوانان یزد،‌پروژه‌های ریلی و ابنیه و ایستگاه‌های اردکان و میبد و…

– اجرایی شدن طرح بزرگ انتقال آب از خلیج‌ فارس و دریای عمان به فلات مرکزی با ۴۰۰ میلیون دلار از نکات بسیار مهم، تاکید رئیس وقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد بر «صد در صدی بودن تخصیص اعتبارات» است نکته‌ای که به پاشنه آشیل حامیان دولت روحانی و استانداران و مدیران ستادی و عملیاتی دولت در یزد تبدیل شد زیرا در بررسی‌های به عمل آمده، تخصیص اعتبار در برخی موارد صفر درصد یا به تعبیری درست‌تر، مصوبات صد در صد کاغذی بوده است.
سومین سفر روحانی به یزد (۱۹ اردیبهشت ۹۶) هم انتخاباتی بود.

این بار هم حسن روحانی و اطرافیان حسن روحانی، لطف و همراهی یزدی‌ها را با کم‌لطفی آشکار دیگری پاسخ داد و یکی از ناموفق‌ترین استانداران تاریخ استان را برای ادامه کار به یزد فرستاد! محمود زمانی قمی که گویی تنها هنرش استاندار شدن بود پس از استانداری چند استان راهی یزد شد و اما یزدی‌ها این بار نه از حسن روحانی که از ناحیه مجلس و تصویب و اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان،‌ خوش‌شانسی آوردند و از ادامه حضور یکی از پرابهام‌ترین و ناشناس‌ترین چهره‌هایی که نه رزومه قابل قبولی داشته و نه پیشینه به اصطلاح درست و درمانی! رهایی یافتند تا پس از سال‌ها سکان استانداری یزد از روی ناچاری به یک جوان اما کم‌تجربه و بی‌برنامه سپرده شود.

۱۹ آبان‌ ۹۸، چهارمین سفر حسن روحانی به یزد. در حالی که آسمان این روزهای یزد، ابری‌تر و رنجیده خاطرتر از همیشه است باز هم حسن روحانی به یزد می‌آید آن هم در هنگامه‌ای که سومین استاندار به کار گمارده شده از سوی او در چنبره رفاقت بازی،‌ انفعال در برابر مدیرانی خاص- تحمیلی، عدم استیلای کافی بر جایگاهی که در اختیار دارد و غرق شدن در برنامه‌ها و آدم‌های کوچک؛ گرفتار آمده و یزدی‌ها را به این نتیجه رسانیده که از آتش دولت‌ تدبیر و امید،‌ قطعا آبی گرم نخواهد شد و به همین دلیل است که؛ در حالی که برخی دولتی‌ها سرگرم آمارسازی هستند! مردم- با طعنه و کنایه- از یکدیگر می‌پرسند وقتی مصوبات سفرهای قبلی به سرانجام نرسیده؛ «هدف روحانی از سفر به یزد چیست؟!» مردم یزد بیشتر از آن که منتظر تشریف‌فرمایی حسن روحانی باشند و وعده‌های جدیدی که قطعا داد و حرف‌های تهییج‌کننده‌ای که خواهد زد،‌ منتظر رسیدن به پاسخی برای پرسش‌های فراوان خود هستند که با این همه وعده عمل نشده، به واقع هدف حسن روحانی از سفر به یزد چیست؟ و سوالی مهم‌تر و عمیق‌تر؛ چرا فقط یک وعده تلخ عملی شد آن هم واگذاری بدون تشریفات یک معدن به بخش خصوصی و چرا هیچ‌کس از عدم اجرایی شدن طرح‌های انتقال آب به یزد که بالاخره چه سرانجامی خواهد داشت، چیزی نمی‌گوید؟!
 

بازهم که به جای مردم سنگ عوام‌فریبان را به سینه می‌زنید!

یک روزنامه حامی دولت با بیان اینکه «مسئولان باید به اقتصاد سر و سامان بدهند و مشکلات اقتصادی را حل کنند» ادعا کرد مخالفت با برجام و FATF، بازی سیاسی و انتخاباتی است.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی می‌نویسد: «منافع ملی ما ایجاب می‌کند در خارج از مرزها با دشمنانی که علیه جمهوری اسلامی ایران و منطقه توطئه می‌کنند و قصد براندازی یا تضعیف این نظام را دارند مقابله کنیم. اگر دولت آمریکا و دولت‌های اروپایی به خود اجازه می‌دهند در این منطقه با هزاران کیلومتر فاصله دخالت کنند، ما که در این منطقه هستیم و دخالت‌های آنها امنیت و منافع ملی ما را به خطر می‌اندازد چرا برای خنثی کردن توطئه‌های آنها وارد عمل نشویم؟

… ما علاوه‌بر فریاد ضداستکباری و ضدمداخلات خارجی، باید در عمل نیز به کمک ملت‌های مظلوم منطقه بشتابیم و با توطئه‌های سلطه‌طلبان مقابله کنیم. فلسفه حمایت قدرتمندانه نظام جمهوری اسلامی از مردم مظلوم یمن، عراق، سوریه، لبنان و سایر مظلومان این است.

نکته مهم‌تر در این مبحث، توجه به مسائل داخلی است که بدون پرداختن دقیق به آنها نمی‌توانیم به وظایف برون‌مرزی خود عمل کنیم.

اولویت اول در مسائل داخلی به مردم تعلق دارد. در میان مسائل مختلف مربوط به مردم، معیشت در صدر قرار دارد. معیشت مردم، با استمرار منازعات میان مسئولین و جناح‌های سیاسی نه‌تنها بهبود نمی‌یابد بلکه هر روز سخت‌تر خواهد شد. فساد، که امروزه مشکل بزرگ اقتصادی کشور است، از همین‌جا شروع می‌شود و ادامه و گسترش می‌یابد. اگر تبلیغات کسانی که با حمایت ایران از ملت‌های مظلوم منطقه مخالفت می‌کنند در میان مردم طرفدار پیدا می‌کند، به همین دلیل است که بسیاری از مردم با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و نمی‌توانند حمایت از ملت‌های دیگر که هزینه دارد را بپذیرند. مسئولان باید به اقتصاد سروسامان بدهند، مشکلات معیشتی مردم را حل کنند، بیکاری را ریشه‌کن نمایند، موانع کسب و کار را از بین ببرند و از هرجهت رفاه مردم را تأمین کنند تا کسی در داخل با حضور جمهوری اسلامی ایران در خارج مرزها مشکلی نداشته باشد.»

نویسنده می‌افزاید: «رتبه دوم در میان مسائل داخلی متعلق به جنگ قدرت میان متصدیان بخش‌های مختلف نظام است. مردم از ریزه‌کاری‌های این جنگ خبر دارند و می‌دانند که این منازعات و مانع‌تراشی‌ها برای خدا و حتی برای مصالح ملت و کشور و نظام نیست، بلکه برای این است که چرا بخشی از قدرت در دست تو باشد و به‌صورت کامل در اختیار من نباشد. حتی این را هم می‌فهمند که برجام اگر کار این دولت نبود و کار من بود خیلی هم خوب بود و اف‌ای‌تی‌اف هم چون مشکل این دولت را حل می‌کند نباید تصویب شود. اینها را مردم در کوچه و بازار و خانه و محل کار به زبان می‌آورند و تمام بازی‌های جدید رسانه‌ای و فضای مجازی علیه برجام و لوایح مرتبط را حقه‌های تبلیغاتی برای انتخابات می‌دانند. این، یعنی قربانی کردن منافع ملی در برابر مطامع شخصی و جناحی.» نویسنده البته تعمداً توضیح نداده که فساد عناصر با نفوذی مانند حسین فریدون، به باد دادن ۱۸ میلیارد دلار از ذخایر ارزی، عدم حمایت از تولیدکنندگان که توان رونق اقتصاد ملی را دارند و ده‌ها موضوع از این قبیل، چه دخلی به برجام و FATF دارد؟! به‌عنوان مثال رونق‌بخشیدن به بخش مسکن و حمایت از انبوه‌سازان که می‌تواند در تیراژ میلیونی فرصت شغلی ایجاد کند، معضل بزرگ مسکن را مهار نماید و موجب کاهش تورم شود، چه ربطی به دیکته‌های پرخسارت خارجی دارد؟ آیا برای مبارزه با مفاسد کلان که غالباً ریشه در برخی مدیریت‌های ضعیف یا آلوده اجرایی دارد، نیازمند قاطعیت و پاکدستی و اهتمام دولت هستیم یا گردن کج‌کردن پیش دشمنانی که تحریم را با وجود برجام تشدید کردند و اکنون می‌خواهند به واسطه FATF، این فشار را متمرکز کنند؟! اگر در این میان سهمی برای بازی‌های سیاسی و انتخاباتی و عوام‌فریبی قائل باشیم، حتماً از آن کسانی است که با فریب مردم، مدعی شوند مشکلات اقتصادی، به واسطه باج دادن به دشمنان قابل حل است. اما متأسفانه امثال روزنامه جمهوری اسلامی هرگز، لب به انتقاد و اعتراض به این عوام‌فریبی‌های آشکار در سال‌های ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ نکردند. حالا هم در حالی تظاهر به نگرانی برای معیشت مردم می‌کنند که تکلیف خود را با عاملان قربانی‌کردن اقتصاد و سیاست ملی در مقابل زیاده‌خواهی و نفوذطلبی دشمن روشن نکرده‌اند.

ایران

روایت جعفرزاده از خروج ۲۲ میلیارد دلار توسط یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد

خبر اول اینکه، نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس درخصوص اظهارات اسحاق جهانگیری مبنی بر خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز برای کنترل قیمت ارز در دولت سابق، اظهار داشت: اولین بار که من این موضوع را در قالب مصاحبه‌ای با یک سایت معروف مطرح کردم، بعد از یک ساعت، آن خبر از روی سایت حذف شد و مسئولان آن سایت خبری گفتند، از طرف یک نهاد نظارتی با ما تماس گرفتند و مجبور به حذف این خبر شدیم، این در شرایطی بود که من تمامی اسناد مربوط به موضوع را در اختیار داشتم.

غلامعلی جعفرزاده در گفت‌وگو با سایت خبری «مدارا»، افزود: سخنان آقای جهانگیری در زمینه خروج ۲۲ میلیارد دلار از کشور در دولت سابق برای مبارزه با افزایش قیمت ارز، درست است و ما خیلی قبل‌ترها نیز از این موضوع خبر داشتیم. یکی از اتهاماتی که منجر به محاکمه یکی از اطرافیان محمود احمدی‌نژاد شد، همین موضوع خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور بود. نهادهای نظارتی به این موضوع ورود کرده‌اند، اما نباید انتظار داشت که به صورت گسترده‌ای این موضوعات را رسانه‌ای کنند، زیرا یک استدلال‌هایی پشت این قضیه وجود دارد و جنبه‌های دیگر آن باعث شده است که نتوانسته‌اند این مسأله را رسانه‌ای کنند.

جعفرزاده در تماس خبرنگار «ایران» ضمن تأیید این خبر گفت که اسناد و مدارک لازم در این باره را در اختیار دارد و آنها را ارائه می کند.

دانشمند ایرانی بزودی از امریکا آزاد می‌شود

خبر دیگر اینکه، رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: استاد مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ظرف مدت کوتاهی از زندان کشور امریکا آزاد خواهد شد.

محمدتقی احمدی در گفت‌وگو با فارس، درباره روند رسیدگی به پرونده مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی بازداشت شده در زندان امریکا، گفت: خوشبختانه پرونده رسیدگی به بازداشت دانشمند ایرانی که یک سال است در زندان امریکا به سر می‌برد در مراحل جمع‌بندی قرار گرفته است. وی افزود: با توجه به تلاش‌ها و اقدامات مختلف دانشگاه‌های ایران در پیگیری رسیدگی به پرونده مسعود سلیمانی و همچنین تبدیل شدن موضوع بازداشت این استاد به عنوان یک جریان حقوق بشر در بسیاری از دانشگاه‌های امریکا دانشمند ایرانی در مدت کوتاهی آزاد می‌شود.

دعوای توئیتری پورنجاتی و عباس عبدی بر سر ماجرای تسخیر سفارت امریکا

دست آخر اینکه، در سالروز تسخیر سفارت امریکا عباس عبدی به عنوان یکی از دانشجویان دخیل در این اقدام، در گفت‌وگویی به دفاع از این اقدام دانشجویان پرداخت و آن را همسو با خواست مردم در آن مقطع دانست.

این اظهارات واکنش‌های زیادی در پی داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از انتخاب، در یکی از این واکنش‌ها، احمد پورنجاتی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم، در توئیتر نوشت: «یک غلطی کرده‌‏اید، من و ما هم در عالم خلسه و نفرت از مستبد فراری در حال و هوای ضدامپریالیستی برای آن کار خلاف عرف‌تان هورا کشیدیم. حالا پس از ۴۰ سال از اشغال سفارت که تشت فاجعه‌اش بر زمین افتاده، همچنان زور می‌زنید که با حرافی ماستمالی‎اش کنید…» عباس عبدی هم در واکنش به این توئیت پورنجاتی نوشت: «آن بخش را که اقرار علیه دائم‌الخلسگی خویش است، باید پذیرفت.

ولی ای کاش سری هم به «هویت سازی‏‌ها» بزنند، حتی اگر شرمنده نمی‌شدند، عذرخواهی می‏‌کردند. ای کاش از روزی شرمنده شوند که به جای انجام وظیفه و دفاع از روزنامه‌نگاران، بازداشت آنان را تأیید می‏‌کردند.

خراسان

تقدیر رئیس جمهور از وزیری که سمینارها را« وبینار» کرد

پس از آن که گزارش یکی از اعضای اقتصادی کابینه به رئیس جمهور واصل شد که نشان می داد یکی از زیرمجموعه های مهم آن دستگاه، با حذف سمینارها و همایش های حضوری مسئولان مربوط، آن ها را تبدیل به «وبینار» و سامانه های ویدئو کنفرانس کرده است، حجت الاسلام روحانی با تقدیر از این اقدام که میلیاردها تومان صرفه جویی به همراه داشته، به دیگر دستگاه ها متذکر شده از این شیوه استفاده کنند که دستور مذکور به تازگی به همه دستگاه های دولتی ابلاغ شده است.«وبینار» مخفف اصطلاح Web-based seminar است که به معنی یک ارائه، سخنرانی، کارگاه یا سمینار مبتنی بر وب  و از طریق ویدئو کنفرانس است.

گیر کردن لایحه مهم قضایی در بوروکراسی دولت

در حالی که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، قوه قضاییه مکلف شده تا پایان سال اول اجرای این قانون، درگاه الکترونیکی ایجاد کند که با اتصال به سامانه ‌های الکترونیک دستگاه‌های دولتی، کلیه استعلامات مورد نیاز مراجع قضایی به صورت الکترونیک قابل انجام و پاسخ گویی باشد، گزارش واصله به دولت نشان می دهد این آیین نامه ۱۱ بندی که ماه هاست در حال بررسی توسط کارگروه های تخصصی دولت است، هنوز برای تصویب به کابینه نرسیده است.

آرمان

جزئیات حمله دو دختر به یک روحانی

سرپرست تبلیغات اسلامی شهرستان کبودرآهنگ با بیان اینکه در حین بازگشت به منزل دیدم یک خودروی شاسی بلند در ورودی محوطه منزل ما پارک شده و به خاطر پارک نادرست سد معبر کرده‌ است، گفت: داخل پارک دو خانم در حال سگ‌گردانی بودند، وقتی پرسیدم و مطمئن شدم خودرو متعلق به آنهاست درخواست کردم آن را به جای دیگری منتقل کنند. حجت‌الاسلام کیهانی افزود: بعد هم با بیانی آرام به آن‌ها گفتم بهتر است این حیوانات را داخل پارک نیاورید. در این حین یکی از آن خانم‌ها شروع به فحاشی کرد، در آن هنگام حرفی نزدم و تنها با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتم، اما باز شروع به فحاشی کردند، بعد هم سوار ماشین شدند و با سرعت گاز آن را گرفتند و به من زدند. وقتی توسط خودرو زیر گرفته شدم، پرت شدم و سرم گیج رفت، صاحب خودرو در حین فرار که با سرعت هم رانندگی می‌کرد به چند خودرو هم ضربه زد و آسیب رساند.

دانشمند ایرانی به زودی آزاد می‌شود

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: استاد مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ظرف مدت کوتاهی از زندان کشور آمریکا آزاد خواهد شد. محمدتقی احمدی درباره روند رسیدگی به پرونده مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی بازداشت شده در زندان آمریکا، افزود: خوشبختانه پرونده رسیدگی به بازداشت دانشمند ایرانی که یک سال است در زندان آمریکا بسر می‌برد در مراحل جمع بندی قرار گرفته است. وی افزود: با توجه به تلاش‌ها و اقدامات مختلف دانشگاه‌های ایران در پیگیری رسیدگی به پرونده مسعود سلیمانی و همچنین تبدیل شدن موضوع بازداشت این استاد به عنوان یک جریان حقوق بشر در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا دانشمند ایرانی در مدت کوتاهی آزاد می‌شود. احمدی تصریح کرد: در حال حاضر پرونده مسعود سلیمانی در مراحل نهایی جمع بندی قرار دارد.

تعیین مصادیق تندروی

ریاست امنیت دولت عربستان مصادیق تندروی و افراطی‌گری را مشخص کرد که در این میان فمینیسم، همجنس‌گرایی، کفر و الحاد در زمره آن قرار دارند. در ویدئویی که در حساب اداره کل مبارزه با رادیکالیسم وابسته به ریاست امنیت عربستان در توئیتر منتشر شده، آمده است: تندروی و افراطی‌گری تخطی از میانه‌روی در هر چیزی است. در این میان فمینیسم و خداناباوری از انواع رادیکالیسم مردود هستند. ریاست امنیت عربستان این مقوله‌ها را با تکفیر، بمب‌گذاری، بدعت و فسق قیاس کرده است. این ویدئو جنجال گسترده‌ای را در توئیتر به راه انداخته است؛ به ویژه اینکه تعدادی از فعالان زن حامی حقوق بشر به اتهاماتی در رابطه با امنیت عربستان در حال محاکمه هستند.

شکایت پرسپولیس از نکونام

مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس گفت: باشگاه پرسپولیس با توجه به اظهارات جواد نکونام در شبکه ورزش شکایت خود از ایشان را به کمیته انضباطی ارائه خواهد کرد. حسین قدوسی اظهار کرد: آقای نکونام که از سرمایه‌های فوتبال ایران هستند متاسفانه برخلاف اظهار نظر و اتفاق نظر کارشناسان داوری مبنی بر تصمیم درست داور در اعلام پنالتی به نفع پرسپولیس در دیدار با ماشین‌سازی و فولاد اعلام این دو پنالتی به نفع پرسپولیس را نادرست خوانده و در ادامه عنوان کردند که باید به یکسری چیزها شک کرد. این ادعای ایشان اتهام و ابهام وارد کردن به ارکان فوتبال، جامعه داوری و باشگاه پرسپولیس است و باید پاسخگوی آن باشند.

انفجار در خطوط لوله گاز الموت؟

مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین گفت: بر خلاف برخی اخبار منتشر شده، هیچ حادثه‌ای در خطوط لوله گاز الموت رخ نداده است. اسماعیل مفرد بوشهری افزود: تاکنون هیچگونه حادثه‌ای در خط لوله گاز منطقه الموت رخ نداده است. وی ادامه داد: عملیات نشت‌یابی دوره‌ای هر ساله توسط تیم‌های نشت‌یاب امور بازرسی فنی این شرکت اجرا می‌شود و در مواقع وجود نشتی تیم‌های عملیاتی در کوتاه‌ترین زمان برای رفع آن اقدام می‌کنند. بوشهری اضافه کرد: در یکسال گذشته تاکنون دوهزار و ۱۸۰ کیلومتر خط تغذیه، ۶ هزار و ۹۵۰ کیلومتر شبکه توزیع گاز و ۲۳۷ هزار و ۵۰۰ انشعاب خانگی، تجاری و صنعتی مورد بازرسی و نشت‌یابی قرار گرفت.

خرید سیمان با کارت ملی متکدیان

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی شیراز گفت: تعدادی از دلالان در مقابل کارخانه‌های سیمان حضور دارند و سیمان را با کد ملی افراد متکدی خریداری‌می‌کنند. افراد و دلالان دیگری نیز وجود دارند که در جهت فرار از مالیات به دلیل اینکه پول نقد دراختیار دارند، با پرداخت مبلغ جزیی به متکدیان، محصولات سیمان را با نام و کد ملی افرادی مانند پیرزن، پیرمرد و حتی در بعضی مواقع افرادی که در قید حیات نیستند، خریداری می‌کنند. نیمی از فعالان رسته عایق رطوبتی به مشاغل کاذب روی آورده‌اند و برای امرار و معاش و گذران امور خانواده، مشاغلی مانند بار فروشی و دستفروشی میوه را انجام می‌دهند.

تجمع دانشجویان مقابل سفارت فرانسه

جمعی از دانشجویان در اعتراض به خشونت و برخورد دولت فرانسه با مردم، مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کردند؛ بنا بر این گزارش برخی از دانشجویان با پوشیدن جلیقه‌های زرد رنگ، اعتراض خود را به برخورد دولت فرانسه با مردم این کشور نشان داده و با در دست داشتن دست‌نوشته‌ها و پلاکاردهایی این اقدام را محکوم کردند. گفتنی است دانشجویان همچنین با سر دادن شعارهایی از مسئولان کشور فرانسه خواستند تا از اقدامات ضد مردمی خود برداشته و به خواسته‌های مردم تمکین کنند. دانشجویان دست نوشته‌هایی در داشتند که روی آن شعار «یک سال مقاومت در برابر سرمایه‌داری» نوشته شده بود.

انتقاد تند از شبکه من و تو

محسن نامجو، خواننده ایرانی که در خارج از کشور زندگی می‌کند، از شبکه من ‌و تو به دلیل استفاده‌ غیرقانونی از آهنگش شکایت کرد و گفت: «شما به اندازه‌ کافی در ویران کردن فرهنگ در سال‌های اخیر نقش داشتید؛ در ساختن تاریخ جعلی از ایران قبل انقلاب و خراب کردن تصویر آینده… ولی دوره، دوره‌ شماست. در چنین دوره‌ چیپی قطعا امثال شما برنده‌ بازی هستید.» انصاف نیوز نوشت؛ محسن نامجو در یک پیام ویدئویی که در صفحه‌ شخصی خودش در اینستاگرام منتشر کرد، گفت: «چند روز پیش شبکه‌ تلویزیونی من ‌و تو یکی از قطعات من به اسم «نامه» را با تغییر شعر، یک استفاده‌ چیپ و سطح پایینی از این آهنگ کردند.»

دستگیری قاتل سرایدار مسجدسلیمانی

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مسجدسلیمان گفت: قاتل سرایدار یکی از مدارس این شهرستان دستگیر شد و روند قانونی و قضایی این پرونده در حال طی شدن است. علی اسکندری بیان کرد: قاتل این سرایدار بر اساس شواهد و اطلاعات موجود و با پیدا کردن آلت قتاله (چاقو) در کنار جسد مقتول شناسایی و دستگیر شد. وی افزود: انگیزه قاتل برای انجام این قتل اختلافات خانوادگی بوده است. صبح روز سه‌شنبه هفته گذشته (۱۴ آبان ماه) سرایدار جوان یکی از مدارس مسجدسلیمان در خانه خود در مدرسه با چاقو به قتل رسید. شهرستان مسجدسلیمان در شمال شرق استان خوزستان و در ۱۲۵ کیلومتری اهواز واقع است.

لاریجانی کاندیدای مجلس نمی‌شود

علی لاریجانی نماینده قم و رئیس مجلس اخیرا در جمع برخی از فعالان سیاسی نزدیک به خود در شهر قم اعلام کرده که دیگر کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی‌شود و تاکنون هرچه در توان داشته برای کشور به‌کار گرفته است. این اظهار نظر ویژه علی لاریجانی در فاصله ۴ ماه تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس، نشان می‌دهد که او پس از ۱۲ سال نمایندگی مردم قم و جلوس بر صندلی ریاست مجلس، به جمع‌بندی قطعی و نهایی رسیده‌است.

مرعشی نامزد مجلس می‌شود؟

سخنگوی حزب کارگزاران درباره سرلیست شدنش در انتخابات، گفت: کاندیدای انتخابات مجلس نیستم. سیدحسین مرعشی درباره اختلاف‌نظر در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اظهار داشت: هیچ اختلاف نظری در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان وجود ندارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات آتی مجلس به عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان شرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: من کاندیدای انتخابات مجلس نیستم.