نصایح رسول گرامی اسلام(ص) در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان
نصایح رسول گرامی اسلام(ص) در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام حصیری خراسانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خطبه منقول از امام رضا (علیه السلام) به نقل از امیر مؤمنان حضرت علی (علیه السلام) که وجود نورانی رسول اعظم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در آخرین جمعه ماه شعبان ایراد فرمودند، گفت: این خطبه شامل بهترین رهنمودها و نصایح برای […]

حجت الاسلام حصیری خراسانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خطبه منقول از امام رضا (علیه السلام) به نقل از امیر مؤمنان حضرت علی (علیه السلام) که وجود نورانی رسول اعظم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در آخرین جمعه ماه شعبان ایراد فرمودند، گفت: این خطبه شامل بهترین رهنمودها و نصایح برای هر مسلمانی است که طالب استفاده هر چه بیشتر از فیوضات و برکات ماه مبارک رمضان است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه توصیه نبی مکرم اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم)، درخواست توفیق استفاده از این ماه از خود خداوند متعال است، تصریح کرد: مؤمن ضمن توسل و استعانت از درگاه حق تعالی، از شب اول ماه مبارک رمضان، توسل به حضرت حجت (عج) صاحب عصر و زمان و ولی خدا بر روی زمین داشته و خود و اعمال ناچیزش را بر حضرت عرضه کند و از ایشان بخواهد که توفیق استفاده هر چه بیشتر از این برکات این ماه را پیدا کند.

پژوهشگر حوزه با بیان اینکه انسان باید سعی کند هر آنچه تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان داشته از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهد، گفت: اگر فرد مقید به اقامه نماز بوده باید اهتمام به نماز اول وقت و جماعت پیدا کند، اگر مقید به نماز اول وقت بوده باید اهتمام به بالا بردن کیفیت نماز خود و حضور قلب در نماز داشته باشد، اگر اهل نماز شب نبوده سعی کند توفیق نماز شب پیدا بکند و چنانچه اهل نماز شب بوده سعی کند کیفیت و کمیت نماز شب را گسترش دهد و به لحاظ زمانی و کیفیت آن را ارتقا بخشد لذا حضرت، بهترین اوقات سال، بهترین ساعتها و دقایق را در ماه مبارک رمضان دانسته‌اند.

حجت الاسلام حصیری خراسانی در ادامه با اشاره به اینکه در این ماه پرفیض و برکت، نقاط شاخصی برای انسان از جانب خداوند متعال مشخص شده است، گفت: بنا بر فرمایشات رسول اعظم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در این خطبه، لحظه لحظه این ماه برای شخص روزه دار تسبیح و ستایش حضرت باری تعالی است و حتی خواب روزه دار در این ماه از جانب خداوند متعال به عنوان عبادت محسوب شده و بهترین و نزدیک‌ترین حالت استجابت دعاها وقت نماز معرفی شده است و حضرت در چند فراز این خطبه می‌فرماید که در اوقات نماز، دعای روزه دار مستجاب می‌شود، در فرمایشات حضرت نیز آمده است که دعا در این ماه و به خصوص در اوقات نماز و تعقیبات نماز قطعاً مستجاب خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم با ذکر این مطلب که انسان باید سعی و تلاش بسیار نماید که بار سنگین گناهان گذشته خود را در همین ماه مبارک رمضان بر زمین بگذارد، تاکید کرد: نبی مکرم اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در فرازی از این خطبه می‌فرمایند برای آنکه بار گناهان خود را سبک کنید سجده‌های طولانی در نماز انجام دهید و بهترین اوقات برای آمرزش گناهان و دعا، وقت افطار است. حضرت می‌فرمایند در این وقت شریف، هزار هزار نفر، یعنی معادل یک میلیون نفر از بندگان بخشیده می‌شوند و در هر ساعت از شب و روز جمعه که یکی از اوقات مهم و از قله‌های این ماه محسوب می‌شود هزار هزار نفر از بندگان آمرزیده می‌شوند و در شب و روز پایانی این ماه نیز به اندازه کل افرادی که در طول ماه مبارک رمضان بخشیده شده‌اند مورد رحمت و مغفرت الهی قرار می‌گیرند و هدیه آزادی از نار و آتش جهنم را به بندگان اعطا می‌فرماید.

پژوهشگر حوزه با اشاره به اینکه یکی از مواردی که در کل سال و خصوصاً در ماه مبارک رمضان بایستی بسیار به آن توجه داشت «حُسن خلق» است، تاکید کرد: پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در ادامه این خطبه می‌فرمایند کسی که در این ماه اخلاق خود را نیکو کند و با خانواده، بستگان، اطرافیان و مؤمنین با حسن خلق و رفتار نماید، خداوند متعال آزادی از آتش و گذشتن آسان از صراط را به او مرحمت می‌نماید.

وی افزود: از نکاتی که حضرت در چندین فراز مختلف این خطبه به آن اشاره می‌فرمایند، «رسیدگی به ایتام و نیازمندان» است و حضرت حداقل در سه جای این خطبه شریف با عبارات مختلف، رسیدگی به امور ایتام و نیازمندان را به مؤمنین هشدار و تذکر می‌دهند

حجت الاسلام حصیری خراسانی با اشاره به اینکه حضرت در دو جای این خطبه شریف در خصوص صله‌رحم تذکر دادند تصریح کرد: در گذشته بنا به رسوم نیکویی که وجود داشت، خانواده‌ها بیشتر به دیدار هم می‌رفتم و از حال یکدیگر و مشکلات هم مطلع می‌شدند و در صدد رفع این مشکلات بر می‌آمدند و این صله‌رحم بسیار بیشتر از روزگار کنونی انجام می‌شد. حضرت در این مورد می‌فرماید: کسی که صله‌رحم می‌کند، خداوند متعال رحمت را بر او نازل خواهد کرد و کسی که قطع رحم کند خداوند رحمتش را از او قطع خواهد نمود.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت ارتباط و انس با کلام وحی یعنی قرآن کریم در کل سال و خصوصاً ماه مبارک رمضان تصریح کرد: این ماه در حقیقت ماه قرآن کریم و ربیع القرآن است، چنانکه در روایات معصومین (علیهم السلام)، تلاوت یک آیه از قرآن کریم در این ماه ثواب تلاوت ختم قرآن کریم در ماه‌های دیگر را دارد. اما باید به این نکته توجه داشت که این هدیه و لطف خداوند متعال در این ماه سبب تنبلی ما نشود بلکه بایستی باعث شود که مؤمنین، تدبر و تأمل و ترغیب بیشتری نسبت به تلاوت قرآن کریم داشته باشند. چنانکه در سیره زندگی ائمه معصومین (علیهم السلام) بسیار نقل شده است که هر سه روز یک بار یا هر روز یک ختم قرآن کریم داشتند و همچنین در سیره علمای بزرگ متقدم و متاخر نیز توجه ویژه به ختم قرآن کریم همراه با دقت و توجه و تدبر در معانی و آیات بسیار پر رنگ بوده است.

حجت الاسلام حصیری خراسانی افزود: حضرت در فرازی از این خطبه می‌فرمایند درهای بهشت در این ماه پر خیر و برکت باز است مراقب باشید با اعمال خود این درب رحمت الهی و بهشت برین بر روی شما بسته نشود، درب‌های جهنم در این ماه مبارک بسته است، مراقب کنید که با اعمال و رفتارتان دوباره باب جهنم بر روی شما گشوده نشود. همچنین حضرت می‌فرمایند: از ابتدا تا انتهای این ماه، شیاطین در غل و زنجیر هستند از خداوند بخواهید که مجدداً این غل و زنجیر از دست و پای شیطان گشوده نشده تا شیاطین بر شما مستولی شوند.

پژوهشگر حوزه علمیه قم با بیان فرازهای پایانی این خطبه و با اشاره به سوال امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام) که فرمودند بهترین اعمال در این ماه چیست؟ تصریح کرد: نبی مکرم اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در پاسخ امیرالمومنین (علیه السلام) فرمودند: ورع از محارم الهی بهترین اعمال در این ماه مبارک است. ورع نه فقط مرتکب نشدن معاصی و گناهان است بلکه از بین بردن علاقه به ارتکاب محرمات است تا انسان به این محرمات الهی نزدیک نشده و حتی به آن فکر هم نکند و به واسطه همین ورع و دوری از محرمات و معاصی بتوان به قله رفیع این ماه مبارک که همانا لیالی قدر می‌باشد رسید و فیوضات آن را به احسن وجه درک نمود.