رونمایی از یک انگشتر فاخر با نگین حرم حضرت زینب(س)
رونمایی از یک انگشتر فاخر با نگین حرم حضرت زینب(س)

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، استان قم دارای قدمت طولانی در انگشت سازی بوده و با فعال بودن کارگاه‌های تولید زیورآلات سنتی در آن،  یک‌هزار و ۲۰۰ هنرمند در این هنر و صنعت مشغول به فعالیت هستند. وجود معادن سنگ‌های نیمه قیمتی […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، استان قم دارای قدمت طولانی در انگشت سازی بوده و با فعال بودن کارگاه‌های تولید زیورآلات سنتی در آن،  یک‌هزار و ۲۰۰ هنرمند در این هنر و صنعت مشغول به فعالیت هستند.

وجود معادن سنگ‌های نیمه قیمتی از ظرفیت‌های بالقوه این صنعت در استان به شمار می‌رود.

همچنین  وجود گردشگران ایرانی و خارجی (اتباع حوزه خلیج‌فارس و جهان عرب) برای فروش تولیدات استان ازجمله ظرفیت‌های استان قم محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، در طی فرآیند ثبت شهر قم به‌عنوان شهر ملی انگشتر با ابلاغیه به ادارات استانی، سازمان صمت، شرکت شهرک‌های صنعتی، شهرداری قم برای شرح وظایف زیرساخت‌های موردنیاز اقدامات لازم انجام شد.

تبدیل قم به شهر ملی انگشتر/معادن طلا و مس قم هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شودشهرک عقیق ویژه انگشترسازی در قم احداث می‌شود

تصویب بازارچه گوهرسنگ و عقیق در ابتدای ورودی شهر در کمیته معادن استان  به ریاست سازمان صمت، مدیرعامل ایمیدرو، خانه صنعت، روسای انجمن‌های صنایع‌دستی ازجمله برنامه‌هایی است که قرار است ایجاد شود.

یکی از مهم‌ترین موضوع‌های دیگر که در راستای انتخاب قم به‌عنوان شهر ملی انگشتر موردتوجه قرار گرفت برگزاری برنامه‌ها، جشنواره‌ها و مسابقه‌های مختلف بود.

در این زمینه نیز مسابقه ملی با عنوان طراحی و ساخت انگشتر برگزار و داوران نیز به داوری آثار ارسالی هنرمندان پرداختند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قم  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، اظهار داشت: در نخستین دوره مسابقه طراحی و ساخت انگشتر قم که هنرمندان ۵۵ اثر ارسال کردند.

 سید مجتبی علامه بابیان اینکه بیشترین آثار ارسالی از قم بوده است، افزود: از استان‌های مرکزی، خوزستان، زنجان، تهران، تبریز و گرگان نیز ارسال اثر داشته‌ایم.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم افزود: آثار ارائه‌شده درزمینهٔ مخراج‌کاری،حکاکی، گوهرتراشی، قلم‌زنی و رکاب سازی بوده است.

وی بیان کرد: مراسم اختتامیه روز ۲۳ فرودین ماه ۹۹ به‌صورت مجازی برگزار و در این مراسم علاوه بر تجلیل از بهترین آثار از اثر انگشتر ساخته‌شده توسط استاد رعیت که نگینش از طرح حرم حضرت زینب(س) است، رونمایی می‌شود.

علامه گفت: قرائت بیانیه انجمن صنفی سازندگان زیورآلات سنتی و صنایع‌دستی استان قم از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده مراسم اختتامیه مسابقه ملی طراحی انگشتر است که در حضور مسئولان استانی انجام می‌شود.