تأکید استاندار قم بر حفظ زیست‌بوم دریاچه نمک / لزوم پیگیری حق‌آبه‌های دریاچه نمک
تأکید استاندار قم بر حفظ زیست‌بوم دریاچه نمک / لزوم پیگیری حق‌آبه‌های دریاچه نمک

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم ، بهرام سرمست ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی دریاچه نمک که با حضور مدیران اجرایی استان در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد اظهار داشت: مطالعات جامعی که با مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی  صورت گرفته، مثبت بوده […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم ، بهرام سرمست ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی دریاچه نمک که با حضور مدیران اجرایی استان در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد اظهار داشت: مطالعات جامعی که با مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی  صورت گرفته، مثبت بوده است؛ بااین‌وجود بایستی برای تکمیل آن تلاش شود و طرح مطالعاتی بایستی برنامه راهبردی برای حفظ این دریاچه و احیاء آن به‌واسطه‌ تحقق حق آبه های زیست‌محیطی ارائه داده و وظایف دستگاه‌های دولتی را مشخص کند.

وی عنوان کرد: هرگونه طرح جامعی برای دریاچه نمک ضروری است مسائل زیست‌بوم این دریاچه را حفظ کند و با محوریت قم در طرح مطالعاتی اجرا شود.

  تشکیل کارگروهی برای مدیریت تالاب‌ها با محوریت دریاچه نمک  

استاندار قم گفت: نگاه مدیریت استان به دریاچه نمک مبتنی بر بررسی دقیق تهدیدات و فرصت‌های وهر یک از دستگاه‌های دولتی باید برنامه‌ی اجرایی برای  بهره‌برداری مطلوب از منابع و فرصت‌های  دریاچه نمک ارائه کنند.

بهره‌گیری از ظرفیت دریاچه نمک قم‌برای توسعه توریسم درمانی/دریاچه نمک در راه جهانی‌شدنقم به لحاظ نواحی مستعد گردوغبار در کشور رتبه اول را دارد

سرمست تصریح کرد: در آینده‌ای نزدیک کارگروه ملی مدیریت تالاب‌ها با موضوع دریاچه نمک قم تشکیل می‌شود که این جلسه مقدمه‌ای بر این کارگروه ملی تشکیل‌شده است در این کارگروه تصمیمات ارائه‌شده باید با محوریت قم باید در بین استان‌های هم‌جوار حفظ شود.

به گفته این مسئول؛ سرمایه‌گذاری در حوزه معدنی و گردشگری دریاچه نمک از دیگر اهداف طرح مطالعاتی جامع دریاچه نمک است که با جدیت در حال پیگیری از دستگاه‌های ملی برای تحقق این هدف هستیم اداره کل  منابع طبیعی هم طرح‌های آبخیزداری خود را با محوریت دریاچه نمک دنبال کند.

 برای هرگونه بهره‌برداری از دریاچه طبق یک ریل‌گذاری مشخصی صورت گیرد 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم هم در این جلسه بابیان این‌که تاکنون مطالعات و برنامه‌های برای دریاچه مطرح‌شده است که هیچ‌کدام به‌اندازه این طرح جامع کارکرد مطلوبی نداشته است باید هرگونه برنامه‌ریزی و بهره‌برداری با محوریت قم و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های مرتبط با صمت؛چهادکشاورزی و میراث فرهنگی صورت گیرد باید کارگروهی تشکیل شود که مبنای تصمیمات آن مطالعات جامع دریاچه نمک باشد.

محسن بهشتی عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی استان هم باید هرکدام زاویه‌ای در نظر گرفته تا در طرح جامع مطالعاتی دریاچه که نگاه جامعی برای دریاچه دارد با خروجی مطلوبی سریع‌تر ما را به نتایج برساند و مسئولان اجرایی هم طبق این ریل‌گذاری ساختاری را چیده وبر اساس آن حرکت کنند.

به گفته وی؛ طرح جامع مطالعاتی برای دریاچه نمک را به معاون اول رئیس‌جمهور پیشنهاد دادیم و تأکید کردیم هرگونه برنامه‌ریزی و اقدامی باید با محوریت استان قم باشد.