بهره‌گیری از ظرفیت دریاچه نمک قم‌برای توسعه توریسم درمانی/دریاچه نمک در راه جهانی‌شدن
بهره‌گیری از ظرفیت دریاچه نمک قم‌برای توسعه توریسم درمانی/دریاچه نمک در راه جهانی‌شدن

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، علیرضا ارجمندی ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی دریاچه نمک که در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد اظهار داشت: مسائل زیست‌محیطی دریاچه نمک ۱۰ سالی است که با چالش‌های بین دستگاهی روبرو است وتنها به مسئله بهره‌برداری از […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، علیرضا ارجمندی ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی دریاچه نمک که در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد اظهار داشت: مسائل زیست‌محیطی دریاچه نمک ۱۰ سالی است که با چالش‌های بین دستگاهی روبرو است وتنها به مسئله بهره‌برداری از نمک آن اکتفا شده درحالی‌که کارکرد آن مغفول ومی تواند درزمینهٔ توریسم خارجی به‌ویژه نمک درمانی که بخشی از توریسم درمانی است برای استان کارکرد داشته و مقصدی برای گردشگران خارجی باشد.

 وقتی راه دسترسی به دریاچه برای قمی‌ها دشوار است توسعه گردشگری چه مفهومی دارد؟ 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی؛صنایع‌دستی و گردشگری استان قم در نخستین جلسه خود در استانداری با اشاره به مشکل راه دسترسی به دریاچه نمک بیان کرد: وقتی راه دسترسی به دریاچه هنوز مشخص نیست و حتی خود قمی‌ها برای دسترسی به این دریاچه مشکل ندارند چگونه می‌توان به مسائل گردشگری این دریاچه و ظرفیت آن فکر کرد؟ ابتدا باید زیرساخت راه دسترس مناسب آن تأمین کنیم.

قم به لحاظ نواحی مستعد گردوغبار در کشور رتبه اول را داردرئیس‌کل دادگستری قم: شرایط مرخصی محکومین مالی در قم فراهم می‌شود

ارجمندی عنوان کرد: مناطق گردشگری متعددی داریم ازجمله حوض سلطان که مقصد مهم گردشگری برای گردشگران است که باوجود موانعی که دارد هنوز به کارکرد اقتصادی آن فکر نکردیم توسعه گردشگری در دریاچه نمک با قوانین زیست‌محیطی می‌تواند به درآمدزایی و جذب گردشگران خارجی و به دنبال آن ارزآوری مناسبی برای استان قم به همراه داشته باشد.

وی افزود: هر طرح و مطالعه‌ای که برای دریاچه نمک در نظر می‌گیریم باید به همراه آن بهره‌گیری از تکنولوژی و نوآوری و هم‌چنین طرح‌های جامع گردشگری توجه شود.

 ثبت نهایی در آثار ملی دریاچه نمک و شروعی برای جهانی‌شدن 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی؛صنایع‌دستی و گردشگری استان قم با اشاره به نهایی شدن مراحل ثبت ملی دریاچه نمک گفت: ثبت ملی دریاچه نمک در مرحله نهایی است و بعدازآن با همراهی و مشارکت دستگاه‌های اجرایی قرار است این دریاچه ثبت جهانی شود با ثبت جهانی هم در حفاظت از این دریاچه بهتر قدم برمی‌داریم و هم‌ظرفیت‌های آن را به جهانیان معرفی می‌کنیم.

 برای هر اقدامی در دریاچه نیازمند راه دسترسی هستیم 

رئیس سازمان صمت استان نیز در ادامه این جلسه گفت: هر مطالعه در هر بخشی در این دریاچه نمک صورت می‌گیرد نیازمند وجود و تأمین یک‌راه دسترسی مناسب است وزارت صمت در حال جمع‌بندی برنامه‌های سرمایه‌گذاران است و سازمان ایمیدلو در بحث تأمین منابع مالی هم قول مساعدت داده است هرگونه مدیریت در این دریاچه باید با محوریت استان قم باشد.

محمود سیجانی افزود: جدای از بحث معادن در دریاچه نمک باید به مسائل کشاورزی و گردشگری و هم‌چنین پرورش آبزی‌پروری ازجمله تیلاپیا مدنظر است مکاتباتی دیگر استان‌ها داشتند مبنی بر این‌که چرا قم درزمینهٔ مدیریت و برنامه‌ریزی برای دریاچه عقب‌مانده است ما با مدیریت خودمختاری در دریاچه مخالفیم و نگاه وزارت خانه هم با محوریت مدیریت استان قم خواهد بود.

گفتنی است؛ این جلسه شروعی برای یک همایش و یک جلسه ملی و فراملی بانام کارگروه ملی تالاب‌های کشور برای بررسی تهدیدات؛ فرصت‌ها و نحوه بهره‌گیری از ثروت نهفته در این دریاچه خواهد بود.