رسانه‌ها، حافظ وحدت و همدلی باشند
رسانه‌ها، حافظ وحدت و همدلی باشند
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید جواد شهرستانی اظهار داشت: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که دشمن سعی می‌کند، دست به هر اقدامی بزند تا بین ما تفرقه بیندازد، وظیفه رسانه این است که در مورد اهداف دشمن اطلاع‌رسانی کند و به‌دوراز جناح‌گرایی، برای ارتقای سطح آگاهی مردم تلاش کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید جواد شهرستانی روز پنجشنبه در دیدار جمعی از اصحاب رسانه قم با وی، اظهار داشت: اگرچه در جامعه اختلاف‌نظر هست، ولی باید در حفظ وحدت تلاش کنیم، چراکه وحدت و همدلی به نفع همه است.

وی افزود: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که دشمن سعی می‌کند، دست به هر اقدامی بزند تا بین ما تفرقه بیندازد.

شهرستانی گفت: وظیفه رسانه این است که در مورد اهداف دشمن اطلاع‌رسانی کند و به‌دوراز جناح‌گرایی، برای ارتقای سطح آگاهی مردم تلاش کنند.

وی عنوان کرد: همه باید به هم ‌بها بدهیم و سرمایه‌ها را در جامعه حفظ کنیم و با تعهد و تخصص در امور گام برداریم.

وی بیان کرد: تخصص، تعهد و مدیریت سه محور مهم در موفقیت و توسعه جوامع است و باید این سه رکن مهم در کنار هم باشند.

شهرستانی خاطرنشان کرد: گاهی مدیریت را از جهان یاد بگیریم و برای توسعه و پیشرفت کشور از آن استفاده کنیم، هر کس اشکالاتی دارد و باید اشکالات را پذیرفت و تجربه کسب کرد.

وی اظهار داشت: امروز در محافل بزرگ دنیا، قدم‌های بزرگی در مدیریت اقتصاد و حتی کرونا برداشته‌اند و ما نیز باید دراین‌باره تلاش کنیم؛ باید به‌درستی به آسیب‌شناسی بپردازیم و خلاء‌ها را رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در کشوری مانند سنگاپور که رئیس‌جمهور یک خانم است، قدم‌های بزرگی برای جمعیت ۶ میلیون نفری برداشته ‌شده است و به درآمد بالایی رسیده‌اند.

وی افزود: ما چنین ظرفیت‌های بزرگی در نیروی انسانی و منابع داریم و باید ببینیم علت برخی از عقب‌افتادگی‌ها و مشکلات چیست و چرا باید احساس ضعف کنیم؟

شهرستانی تصریح کرد: همین اختلاف‌ها و تفرقه‌ها باعث عقب‌افتادگی‌ها می‌شود، اگر به هم ‌بها بدهیم، بسیاری از مسایل حل می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر به استعدادها و ظرفیت‌ها بی‌توجه باشیم، موجب وابستگی می‌شود، جوانان با استعدادی داریم که برای تحصیل به کشورهای خارج می‌روند و با اخذ مدرک، به خدمت در مراکز علمی جهان می‌پردازند.

وی بیان کرد: یکی از نشانه‌های تقوا، حفظ سرمایه‌هاست، باید سرمایه‌های فکری را حفظ کنیم تا هدر نروند، امروز بزرگ‌ترین مراکز علمی دنیا را همین جهان‌سومی‌ها قبضه کرده‌اند و در ناسا ۴۰ درصد بچه‌های ایران هستند.

وی خاطرنشان کرد: حضور استعدادهای ما در دیگر کشورها به نفع آنان است و دراین‌باره همه ما و رسانه‌ها مقصر هستیم، رسانه باید این موضوعات مهم را به جامعه منتقل کند.

شهرستانی تصریح کرد: باید در رشد و توسعه از برخی از کشورها الگو بگیریم و با توانایی و خودکفایی و تکیه ‌بر ظرفیت‌های خودمان، به توسعه دست‌ یابیم و تنها باید خودمان را باور کنیم.

وی گفت: برخی از کشورهای منطقه به توسعه زیادی رسیده‌اند، چراکه همت، برنامه‌ریزی و کوشش دارند و موانع را برداشتند و به بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری‌های کلانی فرصت رشد و توسعه داده شد، ما نیز باید توانایی‌ها را ببینیم و برای استفاده از آن برنامه‌ریزی کنیم.

وی اظهار داشت: باید برای حضور سرمایه‌گذاران در ایران، شرایطی فراهم شود تا قدم‌های بزرگی برداریم، خداوند به اصحاب رسانه توفیق داده است تا بتوانند چنین قدم‌های بزرگی را ر ارتقای سطح آگاهی بردارند.

در این دیدار محمدجواد محرابی معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز از تلاش رسانه‌ها در جریان مقابله کرونا و همدلی مراجع و علما در حمایت از اصحاب رسانه قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از اصحاب رسانه در دوران شیوع ویروس کرونا کمک‌کار بودند و در مدیریت مباحث بهداشتی به تولید محتوا پرداختند، گفت: به‌ویژه اینکه فعالیت‌های رسانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی عنوان کرد: اگر در حوزه رسانه ناهماهنگی ایجاد شود، مسایل و گرفتاری‌هایی ایجاد می‌شود، اما خوشبختانه همه اصحاب رسانه تاکنون پای‌کار بودند و اتفاقات خوبی را رقم زدند.

محرابی اظهار داشت: اصحاب رسانه از جمله اقشار آسیب‌پذیر در دوران شیوع ویروس کرونا بودند و در این باره تدابیری اندیشیده شد تا آسیب کم‌تری متحمل شوند.

استان قم با داشتن ۳۸۵ رسانه چاپی و برخط دارای مجوز، کمی بیش از سه درصد تمام رسانه های دارای مجوز کشور را در اختیار دارد؛ از این تعداد ۲۸۴  رسانه چاپی و ۱۰۱ رسانه برخط است.
هم اکنون ۶ روزنامه، ۱۶ هفته نامه، ۴ دوهفته نامه، ۱۹ ماهنامه، ۸ دوماهنامه، ۹۰ فصلنامه، ۱۳۸ دوفصلنامه، ۳ سالنامه از استان دارای مجوز فعالیت می‌باشند؛ ۳ خبرگزاری و ۶۲ پایگاه خبری از قم مجوز فعالیت گرفته‌اند.
از ۳۴ مجوز فعالیت خبرگزاری در کشور، دفتر مرکزی ۳ خبرگزاری در قم است، ضمن اینکه ۲۰ خبرگزاری و ۲۵ روزنامه سراسری نیز در قم دارای دفتر نمایندگی هستند. /