آب تالاب بندعلیخان که در انتهای رودخانه جاجرود قرار دارد، بشدت آلوده است، یکی از عوامل آلودگی آن ورود لجن چرمشهر به این تالاب است. عصر ایران – روژان نظری فعال و کنشگر محیط زیست ؛ در چند کیلومتری این منطقه، روزانه هزاران پوست گاو و گوسفند برای دباغی می‌آیند که از آن‌ها چرم تولید […]

آب تالاب بندعلیخان که در انتهای رودخانه جاجرود قرار دارد، بشدت آلوده است، یکی از عوامل آلودگی آن ورود لجن چرمشهر به این تالاب است.
عصر ایران – روژان نظری فعال و کنشگر محیط زیست ؛ در چند کیلومتری این منطقه، روزانه هزاران پوست گاو و گوسفند برای دباغی می‌آیند که از آن‌ها چرم تولید می‌کنند؛ بدترین و سمی‌ترین فاضلاب دنیا مربوط به کارخانه‌های تولید چرم است!
تالاب بند علیخان زیستگاه ارزشمندی است و محل زندگی و تولید مثل پرندگان در جنوب تهران است؛ اگر تالاب از بین برود پرندگان هم از بین می‌روند، علاوه بر پرندگان زیستمندان بسیاری در این تالاب و حاشیه‌ی آن زندگی می‌کنند که حیاتشان وابسته به سلامت و پایداری این تالاب است.
از مشکلات مهم این منطقه می‌توان به: تخریب زیستگاه، چرای بی رویه و خارج از ظرفیت برد در یک منطقه نیمه خشک و با پوشش گیاهی کم، آتش سوزی عمدی وآلودگی آب اشاره کرد.
در ادامه‌ی باید گفت که آب از این منطقه باید آنقدر جریان داشته باشد تا به دریاچه نمک قم واریز شود، اما دو سد لتیان و ماملو در بالا دست این رودخانه نمی‌گذارند آب وارد تالاب شود.
طبق مصوبه‌ی سال۹۴، دریاچه‌ی نمک قم دارای ۱۵۴ میلیون متر مکعب حقابه است، اما از هیچ کدام از رودخانه‌های اطرافش (قمرود، قره چای، کرج، شور، جاجرود) حقابه‌ای را دریافت نمی‌کند!
طبق ماده۱ـ قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور: هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها گردد، ممنوع است.
ماده۲ـ همین قانون: وزارت نیرو مکلف است ضمن تدوین و اجرای برنامه مدون نسبت به تخصیص و تأمین آب تالاب‌ها اقدام نماید.
ضمنا طبق ماده۴ ـ آیین‌نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها درسال ۹۷ وزارت نیرو به منظور تأمین نیاز آبی محیط زیستی تالاب‌ها میزان سهم تالاب از ظرفیت آبی حوضه آبریز را با کمیت و کیفیت مناسب و متناسب با شرایط اقلیمی مختلف، با توزیع زمانی معین و در اولویت دوم پس از تأمین آب شرب باید تخصیص دهد! (دقت کنید! اولویت دوم! یعنی بعد از شرب وقبل از کشاورزی و صنعت)
هشدار جدی به برخی مسئولان: با توجه به شرایط موجود، تا دو سال آینده ما قطعا ریزگرد‌های نمکی در قم و تهران خواهیم داشت، حقابه‌ی تالاب‌ها را با تبانی کشاورزان بالا نکشید