بودجه شهری در مسیر شفافیت و انضباط مالی بیشتر
بودجه شهری در مسیر شفافیت و انضباط مالی بیشتر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، مجید اخوان که در نشست امروز شورای اسلامی شهر قم سخن می گفت با بیان این که تذکرهای مختلف اعضای شورای اسلامی شهر و نظارت آن ها بر بودجه مدیریت شهری با هدف تحقق انضباط مالی مستمر بوده است خاطر نشان […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، مجید اخوان که در نشست امروز شورای اسلامی شهر قم سخن می گفت با بیان این که تذکرهای مختلف اعضای شورای اسلامی شهر و نظارت آن ها بر بودجه مدیریت شهری با هدف تحقق انضباط مالی مستمر بوده است خاطر نشان کرد: مقایسه بودجه های سنواتی و گزارش های نظارتی از تحقق شفافیت بیشتر در این موضوع حکایت دارد.

وی سپس به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از حسابرسی بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری قم پرداخت و ادامه داد: این گزارش بیانگر حدود یک هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان درآمد در برابر حدود دو هزار و ۳۳ میلیارد تومان هزینه و در نتیجه کسری حدود ۴۰۳ میلیارد تومانی است که نمی تواند منطقی باشد، اما باید توجه داشت که سال ۱۳۹۸، سال آغاز تورم افسارگسیخته در کشور بویژه با افزایش ناگهانی قیمت بنزین بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و امور سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم همچنین افزود: بررسی درآمدهای شهرداری قم در سال ۱۳۹۸ نشان می دهد که سرفصل هایی مانند درآمد ارزش افزوده، پروانه ساختمانی، کمک های بلاعوض دولتی، فروش اموال غیرمنقول، تسهیلات بانکی و اوراق خزانه با کسری مواجه بوده اند، ضمن آن که عوارض نوسازی هم به عنوان درآمد پایدار شهرداری، با کسری مواجه بوده است.

وی با تصریح بر این که مطالبات معوق عوارض نوسازی شهرداری قم به حدود ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است، ایجاد سازوکار لازم برای وصول این عوارض را خواستار شد.

اخوان درباره هزینه کردهای شهرداری قم در سال ۱۳۹۸ نیز بیان داشت: از حدود ۲ هزار و ۳۳ میلیارد تومان هزینه، ۴۵۰ میلیارد تومان مربوط به هزینه های جاری و یک هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان نیز به هزینه های عمرانی اختصاص داشته، ضمن آن که بخشی از این هزینه ها بر اساس اصلاحیه و متمم های بودجه ای انجام شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و امور سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به این که در ۹ برنامه عمرانی سال ۱۳۹۸ شهرداری قم، ۸۴ درصد تحقق مشاهده می شود اذعان کرد: گزارش های حسابرسی، صورت های مالی و تذکرهای داده شده در این باره، مورد توجه است و آن را با مدیران مناطق شهرداری و سازمان های تابعه نیز در میان گذاشته ایم تا روند اصلاحی در تهیه بودجه سنواتی تداوم پیدا کند.

وی گفت: یکی دیگر از ردیف های گزارش حسابرسی بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری قم به دارایی های غیرجاری و جاری اشاره دارد که این اعداد به ترتیب ۱۹۰۰ و ۱۸۰۰ میلیارد تومان است و البته بدهی های شهرداری هم در این گزارش حسابرسی، مجموع این دو عدد یعنی  ۳۷۰۰ میلیارد تومان عنوان شده است.

اخوان در عین حال یادآور شد: تذکرهای مطرح شده در گزارش حسابرسی بودجه شهرداری مورد توجه مسؤولان مدیریت شهری قرار دارد تا بودجه ها با حداکثر دقت و در عین حال شفافیت و انضباط مالی تهیه و تدوین شود.