۲۵۸ مورد کرونا مثبت خانوادگی درقم مشخص شد
۲۵۸ مورد کرونا مثبت خانوادگی درقم مشخص شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی علوم پزشکی قم در این اطلاعیه آمده است: در این مدت تعداد سه هزار و ۳۸۱ تَن دارای علائم مشکوک به مراکز درمان سرپایی کرونا مراجعه نموده و از خدمات رایگان از جمله ویزیت توسط پزشک و انجام آزمایش pcr استفاده نموده‌اند. اطلاعیه ادامه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی علوم پزشکی قم در این اطلاعیه آمده است: در این مدت تعداد سه هزار و ۳۸۱ تَن دارای علائم مشکوک به مراکز درمان سرپایی کرونا مراجعه نموده و از خدمات رایگان از جمله ویزیت توسط پزشک و انجام آزمایش pcr استفاده نموده‌اند.

اطلاعیه ادامه یافته است: از ابتدای تعطیلات نوروزی تا پایان سیزدهم نوروز تعداد یکهزار و ۳۴ مورد آزمایش pcr در آزمایشگاه مولکولی مسجد جامع انجام و نتایج آن در اختیار تیم‌های مراقبتی مراکز جهت رهگیری موارد مثبت قرار داده شده‌است.

اطلاعیه حاکی است: با اجرای این فعالیت توسط تیم‌های مرکز بهداشت در قالب طرح شهید سلیمانی از ابتدای آذرماه سال گذشته، با تشخیص زودهنگام بیماری در افراد با یا بدون علامت و قرنطینه خانگی و درمان به موقع بیماری،  قم موفق شد نخستین استانی باشد که به رنگ آبی کرونایی درآید و به مدت طولانی در شرایط آبی کرونایی باقی بماند که متاسفانه با ایجاد تجمع‌ها وکاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناسبت‌های پیش از نوروز ۱۴۰۰ به شرایط زرد کرونایی تبدیل و در روز گذشته یعنی ۱۳ فروردین به شرایط نارنجی تبدیل شد.

اطلاعیه در پایان می افزاید: امید است با التزام بیشتر همشهریان گرامی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، عدم ایجاد و حضور در تجمع‌ها و استفاده از ماسک، در آستانه ماه رمضان بتوانیم بار دیگر از شرایط کنونی خارج و به وضعیت بهتری برسیم. 

قم که از روز بیست و پنجم اسفندماه سال گذشته از منطقه آبی وارد زرد کرونایی شده ‌بود پس از گذشت ۱۸ روز در سیزدهم فروردین ماه جاری وارد منطقه نارنجی شد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است. شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هر گونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند