عید نیمه شعبان «عید تولد معنویت» است
عید نیمه شعبان «عید تولد معنویت» است

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا صفایی بوشهری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک نیمه شعبان و میلاد حضرت حجت (عج) درباره ویژگی‌های اخلاقی جامعه مهدوی گفت: معنای عید از عود می‌آید که برگشت به فطرت الهی است و فطرت هر انسان ره یافته به سوی خداوند متعال فطرت ولایت پذیری است. استاد اخلاق حوزه علمیه […]

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا صفایی بوشهری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک نیمه شعبان و میلاد حضرت حجت (عج) درباره ویژگی‌های اخلاقی جامعه مهدوی گفت: معنای عید از عود می‌آید که برگشت به فطرت الهی است و فطرت هر انسان ره یافته به سوی خداوند متعال فطرت ولایت پذیری است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان اینکه هرکس ولایت حضرت حجت (عج) را می‌پذیرد بایستی فطرت وی نیز مهدوی باشد، افزود: نیمه شعبان به یک معنا برگشت به فطرت ولایت پذیری می‌باشد و نمودارش ولایت حضرت مهدی (عج) بوده، پس عید شعبان یعنی «عید تولد معنویت» است.

وی با اشاره به اینکه تولد آن حضرت دارای دو بعد ظاهر و باطن است که در ظاهر میلاد حضرت و بیداری مردم می‌باشد و در باطن تغییر بنیادی فردی است که منتظر ظهور و می‌خواهد در جامعه مهدوی زندگی نماید.

حجت‌الاسلام و والمسلمین صفایی بوشهری با بیان اینکه ویژگی اخلاقی افراد در جامعه مهدوی در تولد معنوی آنان قابل روئیت است و دارای پنج وجه است، گفت: اول کسی که می‌خواهد اخلاقش مهدوی و عضو جامعه مهدوی باشد بایستی از شکم تاریک مال پرستی، دنیاپرستی، ریاست طلبی، نفاق، حق الناس بیرون بیاید و به سوی معرفت الله و طاعت الله برود که حقاً نور است. دوم دیدگاه و اندیشه فرد منتظر در جامعه مهدوی باید اسلامی باشد. سوم تقوای عملی داشته باشد یعنی انجام واجبات و ترک محرمات. چهارم ولایت و دوستی اهل بیت (علیهم السلام) و دشمنی با دشمنانشان. پنجم اخلاص و تقوای در کار داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) گفت: برای امام زمان غیبتی است که باید بندگان خدا در آن زمان تقوا پیشه کنند و دین خودشان را محکم نمایند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان اینکه جامعه‌ای می‌تواند جامعه مهدوی و مورد رضایت حضرت حجت (عج) باشد افزود: افراد حاضر در جامعه خدا ترس باشند و هر چیز خدا و اهل بیتش میگویند بدون چون چرا بپذیرند و قدرتی بالاتر از خدا نداند، راه سعادت در این است و اگر کسی خدا ترس نباشد و از قدرت‌های شرق و غرب بترسد و زیر قدرت دشمنان و شیطان باشد و گفته‌های ولایت فقیه و علما نپذیرد و اخلاق یک فرد در جامعه مهدوی را نداشته و عضو جامعه شیطانی خواهد بود و قرآن می‌فرماید: حسبنا الله ونعم الوکیل نعم المولی و النعم النصیر.

وی افزود: عزیزان و مسئولین اگر بخواهند به سوی بهشت و همنشینی با آن حضرت برسند باید در نظر داشته باشند همانگونه که حضرت علی (ع) فرمودند: اخلاص و تقوا الهی پیشه کنند که اینها در جامعه مهدوی مانند دو بال است.

حجت‌الاسلام و والمسلمین صفایی بوشهری در پایان گفت: هر منتظر در جامعه مهدوی برای تسهیل در امر فرج خوب است ذکر صد صلوات وصد استغفار بصورت روزانه گفته و آن را به حضرت حجت هدیه نماید.