عضو مجلس خبرگان رهبری: دولت موانع راه‌اندازی بخش تولید و قانون‌های دست و پاگیر را کم کند
عضو مجلس خبرگان رهبری: دولت موانع راه‌اندازی بخش تولید و قانون‌های دست و پاگیر را کم کند

– اخبار استانها – حجت‌الاسلام‌والمسلمین عسکر دیرباز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام سال “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها” از سوی رهبر انقلاب اظهار داشت: چندین سال است که مقام معظم رهبری شعاری را انتخاب می‌کنند که در حمایت از تولید داخلی است. وی افزود: با توجه به مشکلات […]

– اخبار استانها –

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عسکر دیرباز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام سال “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها” از سوی رهبر انقلاب اظهار داشت: چندین سال است که مقام معظم رهبری شعاری را انتخاب می‌کنند که در حمایت از تولید داخلی است.

وی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی که کشورمان با آن روبرو است ازنظر مقام معظم رهبری مسئله اصلی به‌عنوان راه‌حل مشکلات اقتصادی حمایت از “تولید” است و همه مشکلات به تولید داخلی ختم می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: با توجه به جایگاهی که مقام معظم رهبری به‌عنوان ولی‌فقیه،فرمانده کل قوا و کارشناسی دوراندیشی که سال‌های سال در حیات اجتماعی ملت ایران تأثیر بالایی دارند، شعار امسال باید جایگاه خود را در میان ملت ایران و دولت‌مردان و مردم شریف باز کند و شعار تولید را به‌پیش ببرد و پشتیبانی از تولید بیشتر و موانع از جلوی راه تولید برداشته شود.

۳۵ واحد راکد استان قم احیا شدبیش از ۷۳۹ هزار خودرو در نخستین روز از تعطیلات نوروزی وارد قم شدندبیمارستان تخصصی مادر قم به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشگاه قم تصریح کرد: اگر مصرف‌کننده و تقاضاکننده به‌گونه‌ای باشند که تولید کالای داخل را تقاضا کنند این موضوع سبب رونق تولید می‌شود و اگر خدای‌نکرده مصرف‌کننده داخلی کالای خارجی را بر جای داخلی ترجیح دهد و گرایش به کالای خارجی بیشتر باشد حمایت لازم از تولید انجام نمی‌شود.

 دولت نظارت و حاکمیت خود را در بخش خصوصی بیشتر اعمال کند 

استاد حوزه و دانشگاه بابیان اینکه دولت نظارت و حاکمیت خود را در بخش خصوصی بیشتر اعمال کند، ادامه داد:  این‌گونه نباشد که دولت فعالیت اقتصادی و عرضه و تقاضا را به حال خود  رها کرده و اگر این احساس در مردم شکل بگیرد آثار روانی منفی  در فعالیت و تصمیم‌گیری‌های مردم شکل می‌گیرد و به ضرر اقتصاد ایران می‌شود.

دیرباز گفت: مصرف‌کننده داخلی هنگامی به استفاده از تولید داخلی متعاقد می‌شود که تبلیغات کالای داخلی از رسانه ملی بیشتر باشد تا اعتماد مصرف‌کننده به کالای داخلی جلب شود و این موضوع کمک خوبی به ترویج کالای ایرانی می‌کند.

وی بیان کرد: دولت باید تسهیلاتی فراهم کند تا کسانی که تمایل و آمادگی برای فعالیت‌های تولیدی دارند به میدان بیایند و این اقدام را دولت می‌تواند انجام دهد که سهم دولت و تبلیغات در این زمینه مؤثر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: دولت باید موانع راه‌اندازی تولید و قانون‌های دست و پاگیر را کم کند و بانک‌ها به حمایت از تولید بپردازند و گمرک به‌گونه‌ای عمل کند که ورود کالاهای قاچاق در عمل ممنوع شود و صادرات برای کالاهای تولید داخل فراهم شود و تولیدکننده بازار مصرف خارجی داشته باشد.

رئیس دانشگاه قم تصریح کرد: در این زمینه وزارت خارجه می‌تواند  با دیپلماسی فعالیت اقتصادی صادرکننده‌های ایرانی به کشورهای همسایه را فراهم کند، با ۱۵ کشور همسایه هستیم و جمعیت مصرفی ۶۰۰ میلیونی داریم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: ازنظر مصرف در مواردی که تولیدات ما کم است و دولت یارانه پرداخت می‌کند ازجمله حامل‌های انرژی مصرف برق، گاز و بنزین و هرچه مصرف ما بهینه شود و ذائقه به‌گونه‌ای تغییر کند تا این مصرف‌ها همراه با قناعت باشد این منابع محدود و یارانه‌ای که دولت برای حامل‌های انرژی پرداخت می‌کند صرف فعالیت‌های اقتصادی تولیدی می‌شود.

 مشاغل خانگی مورد حمایت مسئولین قرار بگیرند 

دیرباز عنوان کرد: خانم‌های خانه‌دار و افراد بازنشسته باروی آوردن به مشاغل خانگی می‌توانند به تولید کمک کنند و نباید این عزیزان را دست‌کم بگیریم، رویکردی وجود داشته باشد تا مشاغل خانگی تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید موانع راه‌اندازی تولید و قانون‌های دست و پاگیر را کم کند، افرادی که خانه‌های ویلایی و باغچه و باغی  دارند سبزی و میوه تولید کرده و حیوانات خانگی نظیر مرغ، خروس، مرغابی و اردک پرورش دهند و این موضوع یکی از کارهای مهمی است که باید روی آن تأکید باشد.