توصیه‌های وحدت‌بخش امام یازدهم در تعامل شیعیان با اهل سنت

آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه های نماز جمعه قم با اشاره به مناسبت‌های میلاد پر برکت رسول اکرم(ص)، میلاد موسس مذهب جعفری امام صادق(ع) و گرامیداشت هفته وحدت عنوان کرد: امام حسن عسگری(ع) در روایتی که گویی آخرین وصیت ایشان به شیعیان است، شاخص‌های اسلام ناب محمدی(ص) و نیز نحوه تعامل با اهل سنت […]

آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه های نماز جمعه قم با اشاره به مناسبت‌های میلاد پر برکت رسول اکرم(ص)، میلاد موسس مذهب جعفری امام صادق(ع) و گرامیداشت هفته وحدت عنوان کرد: امام حسن عسگری(ع) در روایتی که گویی آخرین وصیت ایشان به شیعیان است، شاخص‌های اسلام ناب محمدی(ص) و نیز نحوه تعامل با اهل سنت را مدنظر قرار دادند.

امام جمعه قم ادامه داد: امام یازدهم(ع) در ابتدا می‌فرمایند شما را وصیت به رعایت تقوای الهی در دین می‌کنم؛ لذا از این فرمایش معصوم درمی‌یابیم که رعایت خطوط قرمز حلال و حرام الهی از شاخص‌های اسلام ناب محمدی(ص) است.

وی جهت‌دهی تلاش‌ها در مسیر خدا را توصیه دیگر امام حسن عسگری(ع) عنوان کرد و افزود: راستگویی، امانتداری، سجده‌های طولانی و رفتار خوب با همسایه شاخص‌های اسلام ناب محمدی(ص) مورد اشاره در این روایت هستند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) اظهار کرد: امام حسن عسگری(ع) در ادامه این روایت در خصوص نحوه تعامل با اهل سنت توصیه‌هایی دارند و می‌فرمایند در میان طوایف و قبایل آنها نماز بخوانید؛ یعنی مسجد شیعه و سنَی نداریم و مسجد خانه خداست.

آیت الله سعیدی اضافه کرد: از دستورات وحدت‌بخش دیگر در این روایت، شرکت در تشییع جنازه برادران اهل سنت است؛ لازم است فرهنگ همدردی و همیاری در میان شیعه و سنی تبدیل به فرهنگ عمومی شود. عیادت از بیماران و رعایت حقوق اهل سنت از دیگر توصیه های این روایت به شیعیان است.

امام جمعه قم با بیان اینکه سیاست پایه‌ای اهل‌بیت(ع) در برخورد با سایر مذاهب، جذب حداکثری و دفع حداقلی است، گفت: همه ارزش‌های اسلام ناب و اخلاق محمدی(ص) در اهل‌بیت(ع) جمع است؛ امت اسلام باید حق اهل‌بیت یعنی قرابت با پیامبر(ص) را ادا کند، این حق مسلم اهل‌بیت(ع) است و کسی که به اهل بیت(ع) احترام کند، محبت به پیامبر(ص) داشته است.

وی افزود: امروز دشمنان اسلام به بهانه دشمنی با شیعه، با اهل‌بیت(ع) دشمنی می‌کنند؛ محبت اهل‌بیت(ع) یک امر اجماعی در همه اسلام است.

امام جمعه قم اظهار کرد: امام حسن عسگری(ع) در پایان روایت مذکور، می‌فرماید ذکر خدا را زیاد داشته باشید و به یاد مرگ باشید، قرآن کریم را تلاوت کنید و بر پیامبر(ص) صلوات بفرستید، چرا که صلوات بر پیامبر(ص) ده حسنه دارد؛ ذکر صلوات، شعار وحدت‌بخش اسلام است که دل‌های مسلمانان را به هم متصل و نفاق و کینه را دور می‌کند، ذکر صلوات، ذکر خدا و فرشتگان است.

وی در پایان از دولت و سازمان انرژی هسته‌ای برای برداشتن گام چهارم در کاهش تعهدات هسته‌ای تشکر کرد، همچنین کشته شدن هموطنان در زلزله آذربایجان شرقی را تسلیت گفت و تلاش مسئولان برای رفع مشکلات را خواستار شد.

انتهای پیام