انتقاد شهردار قم از لایحه پیشنهادی مالیات بر ارزش‌افزوده دولت به مجلس شورای اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم ، سید مرتضی سقائیان نژاد در پنجاه و دومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد، اظهار داشت: سیاست‌های دولت در قبال شهرداری‌ها بسیار محدودکننده است. وی با اشاره به دو لایحه موردبررسی در مجلس شورای اسلامی درزمینهٔ […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم ، سید مرتضی سقائیان نژاد در پنجاه و دومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد، اظهار داشت: سیاست‌های دولت در قبال شهرداری‌ها بسیار محدودکننده است.

وی با اشاره به دو لایحه موردبررسی در مجلس شورای اسلامی درزمینهٔ محدودیت درامدهای شهرداری افزود: دو لایحه هم‌زمان در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی بوده که یکی از آن‌ها لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده و لایحه دیگر در مورد درآمدهای پایدار شهرداری است.

شهردار قم با انتقاد از رویه یک‌سویه مجلس شورای اسلامی در تصویب درآمدهای پایدار شهرداری گفت: متأسفانه هر چه تلاش شد تا نماینده‌ای در مجلس برای دفاع از حقوق شهرداری حضورداشته باشد اما با مقاومت مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد.

سقائیان نژاد با اشاره به عواقب ناشی از تصویب لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در صورت تصویب نهایی این لایحه شهرداری‌ها عملاً به یک دستگاه دولتی تبدیل‌شده و شورا نیز به یک‌نهاد بی‌خاصیت تبدیل می‌شود.

وی بابیان برخی ویژگی لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده ادامه داد:  در این لایحه با تبدیل واژه عوارض به مالیات، کلیه دستگاه‌های دولتی از پرداخت عوارض و بهای خدمات به شهرداری‌ها معاف شده‌اند،

شهردار قم با تأکید بر مشکلات پیش روی شهرداری با تصویب احتمالی لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده تصریح کرد: با تبدیل عوارض به مالیات تمام درآمدهای پایدار شهرداری به خزانه واریزشده و نحوه خدمات‌رسانی شهرداری‌ها را با مشکلاتی جدی روبه‌رو می‌شود.

سقائیان نژاد تأکید کرد: متأسفانه با تصمیمی که در مجلس شورای اسلامی در دستور کار است تعادل در هزینه‌ها و درآمدهای شهرداری از بین رفته و شهرداری‌ها به نهادهای ورشکسته و شوراها نیز به نهادهای بی‌تأثیر در کشور تبدیل می‌شود.

وی با انتقاد از جهت‌گیری‌های دولت در قبال شهرداری تصریح کرد: متأسفانه ۳۲ هزار میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری‌ها از سال‌های گذشته از شهرداری سلب شده و به بهانه‌های مختلف از این نهاد دریغ شده است، اگر در اوضاع فعلی شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر همدلی نداشته و خواسته‌های خود را به قوای سه‌گانه منتقل نکنند وضعیت نامطلوبی در انتظار شهرداری‌ها خواهد بود.

 انتقاد عضو شورای اسلامی شهر قم از لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده دولت

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد آتش زر اظهار داشت: متأسفانه فریاد تظلم خواهی شهرداری و شورا در سال‌های گذشته جایی شنیده نشده است.

وی با اشاره به قانون خودکفایی شهرداری‌ها افزود: در سال ۶۲ قانون خودکفایی شهرداری‌ها مصوب شده اما به دلیل مشکلاتی که درزمینهٔ جنگ تحمیلی وجود داشته با مقداری وقفه و مشکل روبه شد، متأسفانه این قانون باگذشت نزدیک به چهار دهه هنوز به‌صورت کامل عملیاتی نشده است.

عضو شورای شهر قم با اشاره به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: دولت در سال ۸۷قانون مالیات بر ارزش‌افزوده را تصویب کرد و انگیزه اصلی دولت نیز ایجاد عدالت بین شهرداری و واحدهای تولیدی بوده است.

آتش زر با انتقاد از تصویب قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در سال ۸۷ ابراز کرد: با تصویب قانون مالیات بر ارزش‌افزوده بیش از ۲۵ درصد از درآمدهای شهرداری‌ها از بین رفت درحالی‌که باید ۷۰ درصد از درآمدهای شهرداری از طریق مالیات بر ارزش‌افزوده تأمین کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تنها ۱۰ درصد از درآمدهای شهرداری را تأمین می‌کند درحالی‌که باید ۷۰ درصد درآمدهای شهرداری از این طریق تأمین شود.

عضو شورای شهر قم با اشاره به عواقب ناشی از تصویب نهایی لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: مصوبه جدیدی دولت درزمینهٔ مالیات بر ارزش‌افزوده به مجلس شورای اسلامی ارائه داده که در صورت تصویب نهایی عملاً شهرداری‌ها خلأ ید شده و از هرگونه قدرت اجرایی و تصمیم‌گیری خنثی می‌شوند.

آتش زر تأکید کرد: چنانچه مجلس شورای اسلامی قانون جدید در مورد مالیات بر ارزش‌افزوده را تصویب کند شهرداری و شورای اسلامی شهر عملاً نقش کارکردی خود را ازدست‌داده و به نهادهای بی‌خاصیتی تبدیل شود.

وی عنوان کرد: متأسفانه دولت در تقدیم مصوبه جدید به مجلس در تمام موارد کلمه عوارض را حذف کرده و به‌جای آن از مالیات استفاده‌شده و از این طریق درآمدهای شهرداری را از بین برده‌اند.

عضو شورای شهر قم با اشاره به توصیه‌های امام راحل درباره اهمیت شوراها تأکید کرد: متأسفانه علی‌رغم اینکه امام راحل همواره بر نقش و اهمیت شوراها صحه گذاشته دولت‌ها در ادوار مختلف اختیارات این نهاد مردمی را کاهش داده‌اند.

آتش زر با ابراز ناخرسندی از لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده بیان کرد: در لایحه جدید تمام ادارات و نهادهای دولتی از پرداخت عوارض وب‌های خدمات معاف شده و تمام هزینه‌های  شهری صرفاً به دوش مردم نهاده شده است.

وی ابراز کرد: در لایحه جدید مالیات بر ارزش‌افزوده  ۳۰ درصد از عوارض و درآمدهای شهرداری به شهرک‌های صنعتی و  ۴۰ درصد از درآمدهای دیگر نیز  به بخش مسکن و راه‌سازی تعلق‌گرفته است.

عضو شورای شهر قم ادامه داد: شورای شهر قم امروز فریاد تظلم خواهی خود را با صدای بلند فریاد می‌کنند درحالی‌که اگر این لایحه مصوب شود شهرداری‌ها قطعاً بر زمین‌خورده و کارکرد رسمی خود را از دست خواهند داد.