رسالت جهاد دانشگاهی قطع وابستگی به خارج از کشور است

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمد حیدری با آیت‌الله علوی گرگانی مرجع تقلید شیعیان که در بیت معظم له برگزار شد، اظهار داشت:امروز آئین افتتاح دومین جشنواره ملی مهدویت برگزار می‌شود،این جشنواره با مشارکت جهاد دانشگاهی و آستان مسجد مقدس جمکران،گامی در […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمد حیدری با آیت‌الله علوی گرگانی مرجع تقلید شیعیان که در بیت معظم له برگزار شد، اظهار داشت:امروز آئین افتتاح دومین جشنواره ملی مهدویت برگزار می‌شود،این جشنواره با مشارکت جهاد دانشگاهی و آستان مسجد مقدس جمکران،گامی در تبیین جریان فرهنگ مهدوی است.

رئیس جهاد دانشگاهی قم افزود:موضوع مهدویت، جزء مهم‌ترین عناصر شکل‌دهنده بافت ملی و اعتقادی ایرانیان است و باید درباره این موضوع به لحاظ فرهنگی،اهتمام ورزید،این جشنواره با رویکرد مقدمه سازی ظهور و تحقق تمدن نوین اسلامی برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد:جهاد دانشگاهی در عرصه‌های مختلف پژوهشی، فرهنگی،آموزشی و اشتغال فارغ‌التحصیلان در کشور فعالیت دارد و ازجمله نهادهایی است که وابستگی مالی به دولت ندارد.

حیدری بیان کرد:با توجه به نیاز کشور و دانشگاه،نهاد جهاد دانشگاهی در بدو انقلاب شکل گرفت و وقتی ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل و سپس به شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل شد،جهاد دانشگاهی یکی از اعضای اصلی شورای عالی بود که وظیفه مدیریت دانشگاه‌ها را در ایام تعطیل بر عهده گرفت و بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها به‌طور مستقل فعالیت خود را ادامه داد.

وی گفت:هدف از تشکیل جهاد،پیشرفت صنعت،اقتصاد و فرهنگ است و جهاد دانشگاهی، ارتباط بین صنعت و جامعه و دانشگاه را بر عهده گرفت.

رئیس جهاد دانشگاهی قم افزود:در انجام فعالیت‌های جهاد، نیاز به رهنمون‌های مراجع و علما داریم زیرا مسائل حساسی را همچون سلول‌های بنیادی و درمان ناباروری و …دنبال می‌کنیم که نیاز به نظریات شرعی دارد.

آیت‎الله‎ علوی‌گرگانی: جهاد دانشگاهی کشور را از وابستگی به خارج بی‌نیاز کندایجاد مشاغل خانگی از رویکردهای مهم جهاد دانشگاهی قم است۹۳ عنوان کتاب در جهاد دانشگاهی استان اردبیل منتشر شد

وی بیان کرد: رسالت جهاد دانشگاهی،قطع وابستگی به خارج از کشور و خودکفایی است و این نهاد انقلابی توانسته موفقیت‌های خوبی به دست بیاورد.

حیدری عنوان کرد:جهاد دانشگاهی واحد قم از سال ۸۳تشکیل شد و فعالیت اصلی را در حوزه پزشکی و درمان ناباروری و دیگر فعالیت‌های علمی و پژوهشی آغاز کرد و موفقیت‌های خوبی را پشت سر نهاد.

وی خاطرنشان کرد:یکی از دغدغه‌های زوجین،مسئله ناباروری است که مشکلاتی را برای خانواده‌ها به وجود می‌آورد و علاوه بر تأثیر بر روی رشد منفی جمعیت،تبعات فرهنگی و اجتماعی برای خانواده‌ها دارد،در دنیا ۱۵ تا ۲۰ درصد زوجین نابارور هستند و در ایران درزمینهٔ ناباروری از درصد جهانی بالاتر هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی قم تصریح کرد:در سالهای قبل،زوجین برای درمان ناباروری باید به خارج از کشور می‌رفتند که با توجه به طولانی بودن روند درمان،ارز زیادی از کشور خارج می‌شد.

وی گفت:جهاد دانشگاهی پایه‌گذار درمان ناباروری در کشور شد و اکنون درمان نازایی را در جهاد قم شروع کرده‌ایم و جز ده مرکز اصلی در کشور هستیم.

حیدری بیان کرد: ۷۰ تا ۹۰ مرکز رسمی دولتی و خصوصی در کشور خدمات درمان ناباروری ارائه می‌دهند،این موفقیت به دلیل اعتماد به جوانان مومن و انقلابی در جهاد دانشگاهی است و درمان ناباروری در این مرکز با رعایت مسائل اخلاقی و شرعی انجام می‌شود.

وی گفت:جهاد دانشگاهی در عرصه پزشکی نیز وارد میدان شد و با توجه به تأکیدات رهبری در بالندگی کشور درزمینهٔ سلول‌های بنیادی حرکت کردیم که تحولی بزرگ در پزشکی است و درروند درمان نیازی به جراحی و دارودرمانی نیست و جهاد دانشگاهی کلید این جریان را در کشور در دست دارد.