اعتکاف دانشگاهیان امسال مجازی برگزار می‌شود
اعتکاف دانشگاهیان امسال مجازی برگزار می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از پوستر نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان کشور اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی و نظام، آثار مختلفی در جامعه بروز پیدا کرد. تجلی عظیم دین در ابعاد مختلف زندگی […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از پوستر نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان کشور اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی و نظام، آثار مختلفی در جامعه بروز پیدا کرد. تجلی عظیم دین در ابعاد مختلف زندگی انسان در انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. مظاهر دینداری در این انقلاب بیش از پیش بروز یافته و جوانان و جریان های علمی در این عرصه ها پیشرو بودند.

وی با بیان اینکه اعتکاف عمومی کشور قبلاً امری محدود و مهجور بود اما ‌اکنون به مرکز توجه تبدیل شده که ناشی از تلاش دانشگاهیان است،‌ افزود: اعتکاف مورد توجه جریان های علمی و دانشگاهیان ما قرار گرفته است. اکنون نهضت اعتکاف بین المللی شده است به گونه ای که دو سال پیش اعتکاف دانشجویان جهان اسلام را در مسجد کوفه برگزار کردیم. 

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بیان کرد: کرونا تمام این مسائل را به هم ریخت و مجبور به زیست مجازی شدیم؛ بر این اساس امسال از حضور در جمع معتکفان محروم هستیم. این جشنواره فرصت بروز و ظهور برکات عظیم نهضت اعتکاف است.

حجت الاسلام رستمی ادامه داد: امیدوارم با ایمنی جمعی و واکسیناسیون کرونا باز هم امکان برگزاری این مراسم ها فراهم شود.

رستمی ادامه داد: فضای مجازی فرصت های زیادی را برای ما فراهم می کند؛ ما می توانیم با فضای مجازی ابتکارات زیادی داشته باشیم. امیدواریم طراحی فضای معنوی اعتکاف مورد توجه قرار گیرد.

طرح اعتکاف در سراسر کشور برگزار می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین علی تقوی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها نیز در این خصوص اظهار داشت: امسال با گسترش ویروس کرونا نمی‌توانیم اعتکاف را حضوری برگزار کنیم و اعتکاف دانشگاهیان به صورت مجازی در سطح ملی، در کل دانشگاه ها برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه نباید از ظرفیت فضای مجازی غفلت کنیم، افزود: این طرح قابلیت اجرا در دانشگاه های کل کشور و برای کل دانشگاهیان را دارد. 

تقوی یادآوری کرد: سال گذشته در ۱۰۳ مکان، مراسم اعتکاف را برگزار کردیم؛ امسال هم برنامه اعتکاف دانشگاهیان را در سطح ملی برگزار خواهیم کرد و شاهد برکات این طرح در کل کشور خواهیم بود.

دانشگاه قم پایگاه و ستاد اعتکاف کشور است

همچنین حجت الاسلام و المسلمین اسماعیل پوررضا مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان قم گفت: این طرح و فرصت دادن به دانشگاه قم اقدام مناسبی بود که در کمترین زمان در سطح ستاد برگزار شد.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم ادامه داد: دانشگاه قم پایگاه و ستاد اعتکاف کشور است. اگر در این وضعیت وارد کار نمی‌شدیم، ضرری غیرقابل جبران به بخش فرهنگی دانشگاه‌ها وارد می‌شد.

وی ادامه داد: این برنامه اولین برنامه کلی اعتکاف دانشگاهیان در سطح ملی است. هنوز در کشور ما درباره اعتکاف فیلم ساخته نشده که این یک نقطه ضعف است.

پوررضا گفت: ترقیب و حفظ ارزش‌های ملی، تلاش برای به کارگیری هنرمندان در این میدان، آثار اجتماعی اعتکاف در سطح شخصی، آثار همدلی شکل گرفته در سایه همدلی از جمله اهداف راه اندازی این اعتکاف است. اتفاق‌های زیادی در اعتکاف افتاده که از آن بی خبریم و باید این مسائل را به همگان معرفی کنیم.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان قم ادامه داد: امروز افتتاحیه این جشنواره برگزار شد و در ۲۱ اردیبهشت یعنی ۲۸ ماه رمضان اختتامیه آن برگزار می‌شود. تمام دانشگاهیان می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. دانشجویان غیرایرانی هم با رعایت ضوابط جمهوری اسلامی می‌توانند در این برنامه شرکت داشته باشند.

به گفته این مقام مسوول، جشنواره اعتکاف دانشجویان در دو بخش پژوهشی و فرهنگی برگزار خواهد شد.