لغو هرچه سریع‌تر پروتکل الحاقی نظارت‌های فراپادمانی از تاسیسات هسته‌ای
لغو هرچه سریع‌تر پروتکل الحاقی نظارت‌های فراپادمانی از تاسیسات هسته‌ای

محمد حسین ابراهیم، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان قم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: پیرو سفر اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای و دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه، صحبت‌هایی در مورد نظارت‌های آژانس و حضور کارشناسان آژانش در مراکز هسته‌ای ایران ابراز شد. آنچه در […]

لغو هرچه سریع‌تر پروتکل الحاقی نظارت‌های فراپادمانی از تاسیسات هسته‌ای

محمد حسین ابراهیم، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان قم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: پیرو سفر اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای و دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه، صحبت‌هایی در مورد نظارت‌های آژانس و حضور کارشناسان آژانش در مراکز هسته‌ای ایران ابراز شد. آنچه در این موضوع، اهمیت دارد بحث قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران است که در ۳ دی ماه ۹۹ معاون اول رئیس جمهور دستور اجرای آن را به دستگاه‌های اجرایی داد.

ابراهیمی اظهار کرد: در ماده ۶ قانون اقدام راهبردی این نکته آمده که اگر طرف مقابل ما به تعهدات خود در قبال عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت عمل نکند، نظارت‌های فراتر و اجرای سند پروتکل الحاقی باید متوقف بشود. در این دو ماه رفت و برگشت‌های مختلفی صورت گرفته و بعد از اینکه بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در خصوص لغو تحریم‌ها صحبت‌هایی کرد با اتکا به فرموده مقام معظم رهبری مادامی که تحریم‌ها به طور کل برداشته نشود، نمی‌توانیم به برجام برگردیم.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان قم ادامه داد: ما می‌بینیم که طرف مقابل ما به تعهدات خود عمل نکرده؛ روابط بانکی ما اصلاح نشده، موانع صادرات برداشته نشده و ارز منابع حاصل از فروش نفتی ما برنگشته است. با توجه به این موارد و قانونی که مصوب شد، پروتکل الحاقی باید متوقف بشود. شان نزول پروتکل الحاقی برای نظارت بر موارد و فعالیت‌های اعلام نشده است. زمانی که ما این قانون را پذیرفتیم نمایندگان آژانس می‌توانند از هر جایی که در نظر دارند، بازدید کنند و با هر فرد که صلاح می‌دانند در مراکز هسته‌ای مصاحبه کنند.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که اولویت دارد، توقف پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی است. وقتی که طرف غربی به عهد خود وفا نکرده؛ بنابراین نظارتی هم نباید صورت بگیرد. گروسی، رئیس سازمان انرژی اتمی روز گذشته تاکید به انجام نظارت‌های ضروری آژانس داشتند که باعث تعجب همگان شد. در مجلس شورای اسلامی قانونی مصوب شده و ماده ۶ این قانون عملا مشخص کرده که این اقدام شدنی نیست. چه اتفاقی می‌افتد که چند روز قبل از اجرای این ماده برای توقف پروتکل الحاقی، مدیر کل آژانس برای انجام پاره‌ای از مذاکرات وارد خاک جمهوری اسلامی شد و مسئولین به راحتی می‌گویند که نظارت‌های ضروری انجام خواهد شد؟

ابراهیمی یادآور شد: ما برای استقلال وعزت ملی خود ارزش قائل هستیم. این دست‌هایی که بعضا به سمت مسئولان دولتی جمهوری اسلامی دراز می‌شود باید رد بشود. بعد از این همه جریانات پسا برجامی انتظار مماشات از این آقایان را نداریم. با گذشت بیش از ۷ سال از نگاه دولت تدبیر و امید برای تعامل با غرب و معامله با آمریکا مردم قبول نمی‌کنند که باز شاهد مذاکره مسئولان جمهوری اسلامی با کسانی باشند که به وعده‌هایشان عمل نکردند.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: از مسئولان می‌خواهیم تمام قد در برابر طرف غربی بایستند و اجازه ندهند که آژانس بتواند به راحتی در سیستم امنیتی ما نفوذ کرده و به اطلاعات دسترسی داشته باشد.